Jak prawidłowo wykąpać psa?

Pytania często padające z ust właścicieli psów brzmią: Jak często pies może być kąpany? Czy co pół roku lub raz w roku wystarczy? Otóż psy można kąpać nawet raz w tygodniu. Chodzi jednak o to, by przy okazji kąpieli psa nie zniszczyć naturalnej bariery ochronnej włosa i skóry.

Źródło: Shutterstock

Podstawową sprawą jest wybór odpowiedniego szamponu dla psa. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że pies ma inne pH skóry niż człowiek. W żadnym wypadku do pielęgnacji psów nie należy stosować kosmetyków dla ludzi. PH skóry psa waha się w zależności od rasy od 7,4 do 8,1.

Źródło: Shutterstock

Najlepszym rozwiązaniem byłoby skonsultowanie kupna szamponu ze specjalistą  zajmującym się zawodowo pielęgnacją psów. Fachowiec doradzi odpowiednie kosmetyki do rodzaju i kondycji włosa. Zaopatrzeni w odpowiednie kosmetyki możemy  przystąpić do czynności zasadniczej - kąpieli naszego milusińskiego.

 Do wanny nalewamy letniej wody - mniej więcej do wysokości kolan psa, tak by mógł stać w wodzie, a niekoniecznie musiał pływać. Dokładnie moczymy zwierzę gąbką, omijając okolice nosa, oczu oraz uszu.  Nakładamy szampon i delikatnie masujemy skórę psa około 2 do 3 minut. Masaż poprawia ukrwienie skóry i jednocześnie relaksuje  czworonoga. Po zabiegu szampon dokładnie spłukujemy. Czynność powtarzamy dwa razy.

Nie zapominamy o nałożeniu odżywki, która uelastyczni skórę, nawilży i ochroni włos przed ewentualnym przesuszeniem. Po kąpieli dokładnie suszymy szatę psa suszarką z letnim nadmuchem, pamiętając o rozczesaniu ewentualnych zbitków, które są początkowym etapem powstawania kołtunów. Zwieńczeniem całej operacji jest czysty, pachnący pies i szczęśliwy właściciel.