Jak poradzić sobie z kocią nadwagą

Komiksy o Garfieldzie bawią do łez, ale żarłoczny kocur nie powinien być wzorem dla żadnego hodowcy. Ponad 40% kotów ma problem z utrzymaniem prawidłowej wagi, więc jeśli nie chcesz aby twój podopieczny znalazł się w tym gronie pamiętaj o jego zbilansowanej diecie i nigdy nie ulegaj słodkim oczętom domagającym się dodatkowej przekąski.

Źródło: Shutterstock

Choroby grubasów
Nadwaga to uciążliwa przypadłość. Nie tylko dlatego, że kot brzydko wygląda. Zbyt duży zapas tłuszczu prowadzi to wielu przypadłości. Przede wszystkim zwiększa ryzyko pojawienia się chorób serca i układu krążenia. Możliwe są problemy z wątrobą. Jej otłuszczenie powoduje niewydolność a to, w najgorszym wypadku, śmierć. U takich zwierząt częściej pojawiają się nowotwory i cukrzyca. To także bardzo krótka droga do niepełnosprawności. Większy ciężar w końcu doprowadzi do przeciążenia stawów, a w efekcie do kontuzji i złamań. Warto pamiętać o tym, że nadwaga utrudni weterynarzowi przeprowadzenie operacji.

Jak odchudzić kota
Otyłość może być wywołana przez chorobę, lub być skutkiem ubocznym zażywania leków. Z reguły ma jednak ma dwie przyczyny: nadmiar jedzenia i brak ruchu. Nie trzeba nikogo przekonywać, że nadwaga ma zły wpływ na zdrowie. Czasami jednak więcej szkód może wyrządzić nieumiejętne odchudzanie, które kończy się niedoborem niezbędnych składników. Dlatego zanim zaczniemy ograniczać kotu posiłki musimy wybrać się z nim do weterynarza. Modyfikowanie diety to proces stopniowy. Nie należy gwałtownie zmieniać pożywienia a pod żadnym pozorem nie wolno kota głodzić. Poza zmianą karm, odchudzanie można wspomagać specjalnymi środkami. Pamiętajcie też, że dieta to tylko połowa sukcesu.

Kanapowiec to nie gepard, ale pobiegać musi
Ładna sylwetka to przede wszystkim zasługa ruchu. Niestety otyłość jest samonapędzającym się kołem: gruby kot ma problemy z poruszaniem się, więc tyje jeszcze bardziej. Jeżeli macie typowego kanapowca, pomyślcie nad zabawami, które sprawią, że w sympatycznej atmosferze zacznie spalać tłuszcz. Po posiłku można zabrać go na spacer. Zgadza się! Chociaż wydaje się, że na przechadzki na smyczy zabiera się tylko psy, to jest to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ten sposób dbać o formę kota, fretki czy nawet kapibary. Z drugiej strony, jeżeli wasz kot swobodnie wychodzi z domu tym bardziej trzeba go mieć na oku. Bardzo prawdopodobne, że szybko znajdzie sobie bufet, na przykład na śmietniku.

Przed zabraniem kota-domatora na dwór odpowiednio wcześnie zadbajcie o szczepienia. Pamiętajcie także o odpowiednich akcesoriach. Koty są na tyle sprytne, że mogą pozbyć się obroży. Dużo bezpieczniejsze będą specjalne szelki w zestawie z rozwijaną smyczą. Zadbajcie też o to aby wasz kot w razie zaginięcia nie był anonimowy. W specjalnej adresówce zostawcie numer telefonu i inne niezbędne informacje.

Jak dbać o prawidłową wagę
W każdym przypadku lepiej jest zainwestować w profilaktykę niż walczyć z efektami. Najprostszym sposobem na uniknięcie problemów z wagą są ruch i emocje. Jeżeli wasz kot spędza cały dzień w czterech ścianach, a wy nie macie czasu na zabawę z nim to zapewnijcie mu towarzystwo i zabawki, które mu się nie znudzą. Czasami wystarczy zwykła kostka do gry, aby kiciuś przez cały dzień biegał z jednego końca mieszkania na drugi. Skoro walczycie z kocim lenistwem zajmijcie się także swoim. Absolutnie nie nakładajcie karmy „na zapas”. Pilnujcie liczby posiłków i ilości zjadanej karmy.