Pies gryzie - jak wyeliminować ten problem?

Każdy właściciel psa chce, aby jego pupil był posłuszny, grzeczny, ładnie reagował na komendy. Niestety, nie wszystkie psy zachowują się tak, jakbyśmy tego chcieli. Zdarza się, że czworonogi niszczą znajdujące się w mieszkaniu rzeczy, załatwiają swoje potrzeby w nieodpowiednich miejscach, a nawet gryzą i atakują właścicieli, domowników czy przechodzące obok obce osoby. Dlaczego tak się dzieje, co może być przyczyną, że pies gryzie, jest agresywny. Jak go tego oduczyć?

MariuszOpole MariuszOpole Źródło: pixabay.com

Dlaczego pies gryzie – jakie mogą być przyczyny?

Gryzienie to naturalny element psiego świata. Jest dla psa przyjemne, relaksuje go i wprowadza w dobry nastrój.  Gryzienie jest naturalną potrzebą psów, dlatego trzeba im na to pozwolić. Psiakom należy podawać gryzaki, odpowiednie kości, zabawki wypełnione smakołykami czy twarde przekąski. Gryzienie jest dla psów formą relaksu, w czasie gryzienia wydziela się w ich mózgach hormon szczęścia, czują się szczęśliwe i zrelaksowane. Gdy gryzienie pozostaje pod kontrolą, a psy gryzą zabawki czy kości, wszystko jest w porządku. Sytuacja wygląda dużo gorzej, gdy psy zaczynają gryźć wszystko dookoła, niszczą meble, ubrania, a nawet robią się agresywne  stosunku do domowników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies gryzie, wszystko zależy od wieku psa, jego stanu zdrowia i okoliczności, w jakich pies wykazuje zachowania agresywne. Główne przyczyny złego zachowania psa to:

  • Nuda – psy to zwierzęta towarzyskie, lubią spędzać czas z człowiekiem, dotrzymywać mu towarzystwa. W momencie, gdy zwierzęta zostają same, mogą zacząć się nudzić, szukać rozrywki i sposobu na spożytkowanie energii. Zwierzaki uważają, że dobrym sposobem na zabicie nudy i rozładowanie emocji jest gryzienie mebli, zabawek czy ubrań.
  • Zbyt wcześnie odstawanie szczeniaka od matki – szczeniak uczy się od rodziców psiego języka, dorosłe psy pokazują mu, kiedy można użyć zębów, w jakiej sytuacji jest to wskazane, a w jakiej zabronione. Matka i rodzeństwo pokazują szczeniakowi, że gryzienie boli, sygnalizują to piskiem, który nie jest dla psa przyjemny. Matka często w trakcie zabawy chwyta szczeniaka zębami, pokazuje mu, że gryzienie boli i należy go zaprzestać. Gdy 5-6 tygodniowe szczenię zostanie odebrane i przekazane w ręce nowych właścicieli, nie wie, które zachowania są niewłaściwe, nie miało okazji się ich nauczyć. Gryzie, bo myśli, że to dobry sposób na zabawę, nie wie, że ludzie nie przepadają za tego typu atrakcjami. Aby szczeniak nauczył się kontroli gryzienia, powinien pozostać z matką co najmniej 8 tygodni.
  • Wymiana zębów - problem gryzienia dotyczy w dużej mierze szczeniaków. To one najczęściej niszczą meble, ubrania, dywany, atakują buty, a nawet podgryzają drzwi czy ściany. Problem ma związek z rosnącymi zębami lub ich wymianą. Rosnące zęby powodują obrzęk dziąseł, bolą i swędzą. Psy, podobnie jak dzieci, gryzą wszystko, aby ulżyć swoim cierpieniom. Proces ten można zaobserwować głównie między 3 a 4 tygodniem życia i później, między 4 a 8 miesiącem, kiedy to zęby mleczne zastępowane są przez stałe.
  • Niewłaściwa zabawa z psem – przyczyna psiego gryzienia często leży po stronie człowieka. Jeżeli właściciel w niewłaściwy sposób bawi się z psem, droczy się z nim i zachęca do użycia zębów, nie powinien się dziwić, że pies zacznie szczerzyć zęby także w czasie innych sytuacji. Prowokowanie psa do zabaw w podgryzanie, używanie gołych rąk zamiast zabawek, machanie palcami przed nosem może spowodować, że pies przeniesie te zachowania i będzie stosował je w innych sytuacjach. Pies nie będzie wiedział, kiedy gryzienie człowieka jest dozwolone, a kiedy zabronione.
  • Złe traktowanie – psy mogą gryźć, ponieważ mają złe wspomnienia związane z człowiekiem. Jeżeli pies jest agresywny, prawdopodobnie wynika to ze złych doświadczeń. Często psy o skłonnościach do gryzienia, były bite, głodzone, pół życia spędziły na łańcuchu, nie zaznały miłości i czułości.
  • Chęć zwrócenia na uwagi człowieka - pies gryzie właściciela,  gdy chce zwrócić na siebie jego uwagę, zaczepia go i zachęca do zabawy. Jeżeli właściciel nie zareaguje w odpowiedni sposób, pies uzna, że to dobra forma kontaktu i będzie stosował tę metodę coraz częściej.
  • Problemy ze zdrowiem- czasami gryzienie może być symptomem choroby i psiego cierpienia. Pies może ugryźć, gdy zostanie dotknięty w bolące miejsce lub gdy odczuwa ogólny dyskomfort. Gryzienie samego siebie również może świadczyć o problemach ze zdrowiem, wymaga pilnej konsultacji z weterynarzem. Często jest wynikiem alergii, problemów z układem kostnym, a także wynikiem długotrwałego stresu.
  • Sposób radzenia sobie ze stresem - zachowanie agresywne są dla psów strategią radzenia sobie ze strachem. Pies gryzie, bo chce oddalić od siebie zagrożenie, czuje się osaczony, zagubiony. Najczęściej w ten sposób reagują psy, które mają za sobą pobyt w schronisku, nie wiedząc, czy w danej sytuacji mogą czuć się bezpieczne. Psy mogą ugryźć w samoobronie. Stach może wywołać wiele sytuacji, m.in. wizyta obcej osoby, niechciane głaskanie przez nieznajomych, duże skupiska ludzi.
  • Chęć awansowania w hierarchii – w psim świecie hierarchia przywracana i zachowywana jest za pomocą zębów. Zdarza się, że pies nie ma w domu autorytetu, gryzie, bo chce awansować i zostać panem stada.

Jak oduczyć psa gryzienia 

Aby znaleźć metodę na oduczenie psa gryzienia, trzeba wiedzieć, czym jest  ono spowodowane. Jeżeli psy gryzą z nudy i poczucia samotności, trzeba stopniowo przyzwyczajać je do bycia samemu. Ważne, aby pies czuł się ważny, gdy właściciel jest w domu. Powinniśmy poświęcać  mu dużo czasu, chodzić na długie spacery, bawić się, głaskać. Pies, gdy będzie zmęczony, nie będzie miał ochoty na destrukcyjne zachowania. Na czas nieobecności właściciela warto zapewnić psu ciekawe zabawki, które uatrakcyjnią mu samotny pobyt w domu. Czasami skuteczną metodą na oduczenie psa gryzienia domowych przedmiotów jest spryskanie ich sprayem odstraszającym. Psy nie lubią zapachu niektórych olejków, więc warto skropić nimi dywan czy kanapę i sprawdzić, czy zapach zniechęci psa do dalszego niszczenia rzeczy. Jeżeli przyłapiemy psa na gryzieniu mebli czy zjadaniu ulubionych butów, należy go skarcić, powiedzieć NIE ostrym tonem i po chwili zaproponować psią zabawkę. 

Gryzienie ludzi – jak poradzić sobie z problemem?

O ile gryzienie mebli czy dywanów jest uciążliwe i kłopotliwe, to gryzienie ludzi może być niebezpieczne i zakończyć się tragedią. Gryzienie ludzi należy wyeliminować niezwłocznie, gdy się pojawi. W przeciwnym razie agresja może narastać, a jej  eliminacja może być długa i czasochłonna. Warto wdrożyć techniki, dzięki którym pies przestanie gryźć właściciela. Pies gryzie po rękach, bo kojarzy mu się to z zabawą i przyjemnością. Aby wyeliminować ten nawyk, należy bawić się z psem, tak, aby nie mógł podgryzać naszych dłonie. Ręce powinny kojarzyć mu się z czymś miłym, z głaskaniem, przytulaniem czy dawaniem smakołyków. Do zabawy, zamiast rąk, lepiej użyć zabawek przeznaczonych dla czworonogów. Psy uwielbiają wszelki gryzaki, piłki, a także grube sznurki, z którymi możemy się z nimi przeciągać. Gdy pies ugryzie w rękę, należy stanowczo powiedzieć NIE, przerwać zabawę i odejść. Po pewnym czasie pies zrozumie, że podgryzanie jest niepożądane i przerwa miły czas z człowiekiem. Jeżeli pies gryzie, odczuwa zagrożenie, należy zidentyfikować czynnik wywołujący strach i stopniowo przyzwyczajać do niego psa. Ważna jest cierpliwość i duża ilość czasu poświęconego dla zestresowanego psa. Jeżeli pies gryzie, na spacer konieczny jest kaganiec fizjologiczny, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że pies nie zrobi nikomu krzywdy.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia

Szczeniak zachowuje się jak dziecko, ciągle chce się bawić, jest wszystkiego ciekawy, nie zdaje sobie sprawy, że uścisk jego zębów może być bolesny. W trakcie zabawy ze szczeniakiem nie można pozwolić mu, aby wbijał zęby w rękę czy nogę. Gdy szczeniak ugryzie, należy krzyknąć AUU lub NIE i na chwilę przerwać zabawę. Gdy pies uspokoi się, można powrócić do zabawy. Taka reakcja będzie to dla szczeniaka znakiem, że użycie zębów jest nieprzyjemne i za którymś razem zaprzestanie tych praktyk. Gdy szczeniak jest trochę starszy i słowa NIE, nie przynosi efektu, należy zaprzestać zabawy i odsuną się od psa na kilka chwil. Gdy gryzienie w czasie zabawy nasila się, można zastosować metodę separacji. Psa należy wyprowadzić do innego pomieszczania i zostawić na kilka minut. W ten sposób zasygnalizujemy mu, że gryzienie nie jest dla nas formą zabawy i nie sprawia nam przyjemności. Na początku pobytu szczeniaka w domu należy unikać luźnych ubrań, szalików czy dodatków z pomponami, które mogą być bardzo prowokujące dla malucha. Szczeniak marzy, aby je dogonić i rozszarpać. W niektórych przypadkach samodzielnie oduczenie psa gryzienia jest trudne, czasem niemożliwe. W takim wypadku należy skorzystać z pomocy psiego behawiorysty lub trenera. Właściciel musi wyznaczyć szczeniakowi jasne granice i nauczyć go, gdzie leży granica bólu podczas zabaw, pokazać mu, że pewne zachowania nie będą akceptowane.

Czego nie wolno robić, gdy pies wykazuje zachowania agresywne

Pies ma swoje uczucia, czuje i przeżywa emocje. Warto pamiętać, że nie tylko w przypadku ludzi, agresja wywołuje agresje. Psy reaguję podobnie, dlatego w żadnym wypadku nie można bić psa. Bicie będzie kojarzyło mu się karą i bólem, a właściciel stanie się  wrogiem. Złe zachowania w stosunku do psa  jest często odpowiedzią na pytanie, dlaczego pies gryzie właściciela. Takie metody  nie oduczą agresji, przeciwnie, mogą ją zwielokrotnić. Nie wolno stosować starej metody polegające na przytrzymaniu dłoni w pysku zwierzęcia.  Dla szczeniaka nie jest to znak, że ma przestać gryźć, przeciwnie, może mocniej zacisnąć zęby, a jego złość będzie narastać.

Aby pies nie gryzł, naukę należy zacząć jak najwcześniej. W przypadku, gdy nie wyeliminujemy złych zachowań u szczeniaka, nauka w późniejszym okresie będzie długa i mozolna. Szczeniaki mają świeży umysł, szybko się uczą i rozumieją, że pewnie zachowania przeznaczone są tylko dla zwierząt. W przypadku dorosłych psów niezbędne może być szkolenie w psiej szkole oraz regularny trening z właścicielem. Na szkoleniu psy nauczą się kontrolować siłę gryzonia, dowiedzą się, które przedmioty są dozwolone do gryzienia, a które całkowicie zabronione.