Jak często powinno się karmić psa?

Odpowiednie karmienie psa zapewnia mu zdrowie, dobre samopoczucie i dłuższe życie. Niewłaściwe sposoby na żywienie pupila mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, których skutki często są nieodwracalne. Jak dopasować optymalną ilość jedzenia dla psa i jak zadbać o zbilansowaną dietę?

Źródło: pixabay.com

Zasady karmienia psów - jak często powinniśmy karmić pupila?

Ustalenie stałych pór karmienia jest niezwykle istotne dla komfortu psychicznego psa i prawidłowego pożywiania się. Konkretne momenty w ciągu dnia, w których zapełni się miska, pozwalają pupilowi na stworzenie swojej własnej rutyny. To także ustabilizuje metabolizm zwierzęcia i usprawni działanie jego przewodu pokarmowego.

Czy nieustanne dosypywanie jedzenia, by pojemnik był cały czas pełen, to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie nie. Choć część psów potrafi zdecydować o tym, że nie potrzebuje więcej pokarmu, to jednak przeważająca większość nie będzie w stanie oprzeć się pokusie. Ciągłe podjadanie może przynieść opłakane skutki. Po pierwsze, nasz pupil może zacząć szybko przybierać na wadze i w konsekwencji stać się otyły. To z kolei zwiastuje problemy ze stawami, zmniejszoną kondycję i szybsze męczenie się psa. Dodatkowo zbyt wysoka masa ciała zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Ociężały pupil również traci na samopoczuciu, więcej czasu spędza leżąc i odpoczywając, a mniej bawiąc się i spacerując. Otyłość u psa wymaga też wprowadzenia specjalnej diety, która pozwoli na powrót do zdrowej wagi. 

Nieregularne posiłki negatywnie wpływają także na układ trawienny zwierzęcia. Ustalenie stałych pór pozwala na regularne wydzielanie soków trawiennych i usprawnienie całego procesu. Przyjmowanie pokarmu z ciągle uzupełnianej miski może skutkować problemami z trawieniem, niestrawnością oraz złym samopoczuciem pupila. 

W przypadku dorosłych psów zaleca się wybór 2 konkretnych pór przeznaczonych na karmienie. Zwykle są to godziny poranne oraz wieczorne, przerwa pomiędzy posiłkami powinna wynosić ok. 12 godzin. Ważne, by stale się ich trzymać - to pozwoli psu na stworzenie rutyny i zapewni poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo każdy zapomniany posiłek postawi zwierzę w stresującej sytuacji, zatem należy bezwzględnie pamiętać o stworzonych ramach czasowych

Ile razy w ciągu dnia pies powinien jeść?

Według niektórych specjalistów psy należy karmić jedynie raz dziennie, według innych zaś niezbędne są dwa posiłki. Zależy to głównie od rasy zwierzęcia, lecz także od jego charakteru i usposobienia. Ruchliwe psy, które uprawiają sport i wykazują wysoką aktywność, mogą potrzebować większej ilości posiłków, by nie gubić kilogramów. Dwukrotny system karmienia zaleca się także psom należącym do ras olbrzymich, takich jak np. dog niemiecki lub bernardyn. Ze względu na ich wielkość ryzyko wystąpienia skrętu żołądka jest u nich większe, a rozdzielenie posiłków może temu zapobiec. 

Podczas opracowywania pór karmienia należy wziąć pod uwagę także spacery z pupilem. Godzinę przed posiłkiem oraz godzinę po należy zapewnić psu odpoczynek. Z tego względu, jeżeli nasz pupil jest ruchliwy i aktywny na zewnątrz, warto najpierw z nim wyjść, a dopiero później podać jedzenie. Nie stosowanie się do tej zasady może skutkować wymiotami, biegunką i problemami z trawieniem. Dodatkowo brak odpoczynku po posiłku znacząco zwiększa szansę na wystąpienie skrętu żołądka, który wymaga leczenia operacyjnego. 

Jakie porcje podawać psu?

Ilość karmy, która powinna zostać podana, jest zależna od kilku czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek psa, wagę, aktywność fizyczną oraz stan zdrowia. Zwierzęta bardzo ruchliwe, które spalają dużą ilość kalorii w trakcie spacerów, powinny otrzymać większą dawkę jedzenia od tych, które większość dnia spędzają na kanapie. Z kolei w przypadku psów pracujących, takich jak myśliwskie czy uprawiające energiczne sporty, możliwe jest karmienie nawet do 4 razy na dobę. W takim przypadku zaleca się również rozdzielenie posiłków na mniejsze porcje, np. 3 razy dziennie. 

Jeżeli nasz pies cierpi na otyłość, nie warto inwestować w odchudzające karmy, które z reguły i tak nie przynoszą zamierzonych efektów. Zamiast tego zmniejszmy dzienną porcję o połowę i zwiększmy dawkę ruchu - przy zdrowym psie deficyt kaloryczny skutecznie i stopniowo obniży masę ciała aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów. 

Wielkość porcji, która powinna być umieszczona w jednym posiłku, jest zależna również od rodzaju karmy, którą stosujemy. Należy pamiętać, że choć w diecie psa mogą znajdować się warzywa i owoce, to jednak w głównej mierze przeważać powinno mięso dobrej jakości. Tańsze, marketowe karmy zwykle w swoim składzie posiadają jego śladowe ilości, oscylujące w granicach 5-6%. Taki pokarm w bardzo słaby sposób pokrywa dziennie zapotrzebowanie psa na poszczególne składniki odżywcze, dlatego porcja złożona z takiej karmy powinna być zdecydowanie większa od lepszych jakościowo produktów. Warto szukać karmy, która w swoim składzie posiada minimum 70% mięsa - taka zawartość sprawi, że pies szybciej zapełni żołądek, dzięki czemu zużyjemy mniejszą ilość karmy. 

Karmienie szczeniąt - jak często powinniśmy to robić?

Podawanie posiłków młodym psom diametralnie różni się od karmienia dorosłych osobników. Rozwijający się organizm potrzebuje zdecydowanie większej ilości wartościowej karmy, by móc zdrowo się rozwijać. Pierwsze trzy tygodnie to bezwzględne żywienie mlekiem matki. Dopiero po tym czasie możemy powoli wprowadzać pokarm przeznaczony dla szczeniąt i rozpoczynać budowanie zbilansowanej diety. 

W zależności od fazy rozwojowej szczeniaka podajemy różne ilości karmy, w różnych odstępach czasowych. Między 3. a 5. tygodniem zaleca się karmienie 4-6 razy dziennie, małymi porcjami. Od 6. do 8. tygodnia zaś zmniejszamy ilość do 3-5 razy dziennie, a od 8. tygodnia do 6. miesiąca karmimy 3-4 razy dziennie. Półroczny szczeniak je 2-3 razy dziennie, a od 7 miesiąca może rozpocząć regularne karmienie w takich porach jak u psa dorosłego. Ilość karmy powinna być nakładana zgodnie z zaleceniami producenta w odniesieniu do wagi psa oraz jego wieku. 

Regularne i częste karmienie szczeniąt jest kluczowe w ich prawidłowym rozwoju, dlatego należy przyłożyć do niego szczególną uwagę. Warto także wybrać sprawdzoną karmę, która będzie posiadała w swoim składzie wszystkie najważniejsze składniki w odpowiednich ilościach. 

Pies niejadek - co zrobić gdy pies nie chce jeść?

Nagłe stracenie apetytu zawsze powinno być sygnałem dla właściciela, że coś jest nie tak. Często zmniejszenie ilości zjadanego posiłku oznacza złe samopoczucie psa i możliwą chorobę. Jeżeli brak apetytu przedłuża się, a dodatkowo zwierzę zachowuje się inaczej niż zwykle, należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem, by odkryć przyczynę. 

Oprócz choroby psy zmniejszają swoje porcje również w trakcie upałów - gdy pogoda doskwiera zbyt bardzo, nikt nie ma ochoty na duże ilości jedzenia. Zwierzęta czują tak samo, dlatego zminimalizowany apetyt podczas gorących temperatur nie powinien być niczym zaskakującym. W takich warunkach należy pamiętać, by zapewnić psu dostęp do świeżej wody. 

Niektóre psy jednak zmagają się z chronicznym brakiem apetytu. Istnieje na to proste rozwiązanie - należy nauczyć psa, że posiłek pojawia się tylko w określonych godzinach, a później znika. Przygotowaną miskę z jedzeniem postawmy w zasięgu wzroku psa, a gdy ten nie opróżni jej w trakcie 20-30 minut, zabierzmy. W ten sposób zwiększymy zainteresowanie psa posiłkiem znajdującym się w misce, tym samym zwiększając szansę na pochłonięcie karmy.