Jak chronić zwierzęta w upalne dni?

Lato zbliża się do nas coraz większymi krokami. Warto więc uświadomić sobie, że wysoka temperatura powoduje zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa czworonogów. Dlatego musimy chronić naszych pupili przed przegrzaniem, udarem słonecznym, poparzeniem skóry i innymi konsekwencjami upałów.

Upały w podobny sposób dokuczają ludziom i zwierzętom Upały w podobny sposób dokuczają ludziom i zwierzętom Źródło: Shutterstock

Upały dokuczają zwierzętom w takim samym, a czasem nawet większym stopniu, jak ludziom. Niestety czworonogi nie zawsze są świadome niektórych zagrożeń. Dlatego odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo spoczywa na opiekunach, którzy powinni odpowiednio zadbać o swoich podopiecznych. Problem oparzeń dotyczy przede wszystkim tych czworonogów, które posiadają znikome owłosienie lub w ogóle nie mają futerka, jak na przykład koty rasy sfinks. Poza tym na niebezpieczeństwa związane z upałem narażone są także najmłodsze i najstarsze zwierzęta oraz wszystkie psy i koty cierpiące na chroniczne choroby. Dlatego trzeba pomóc im przetrwać ten trudny dla nich okres.

Ukojenie w upalny dzień może przynieść na przykład bandama chłodząca lub chłodzący wkład do legowiska dla psa czy też kota.

Najważniejsze jest zapewnienie czworonogom miejsca w cieniu i stałego dostępu do świeżej wody. Ponadto nie należy zabierać psów na spacery w porze największych upałów. Najlepiej wychodzić z nimi na dwór wczesnym rankiem lub późnym wieczorem po zachodzie słońca. Na spacer warto zabrać ze sobą wodę w wygodnym poidełku. W ciągu dnia nie powinno się także przymuszać czworonogów do zabawy i zbędnej aktywności fizycznej. Oczywiście w przypadku przewożenia zwierząt samochodem, nigdy nie wolno zostawiać ich samych w zamkniętym aucie, nawet na kilka minut. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów problemów ze zdrowiem u czworonoga w upalny dzień, należy niezwłocznie zawieźć cierpiącego psa lub kota do weterynarza. Najgroźniejszymi symptomami świadczącymi o złym stanie zdrowia i odwodnieniu zwierzaka są: nadmierne pocenie się, problemy z oddychaniem, przyspieszone tętno, oszołomienie, problemy z poruszaniem, wymioty oraz występująca w skrajnych przypadkach utrata przytomności.

 

Źródło: Payson Roundup