Guz mózgu u psa - objawy, przyczyny i leczenie

Guz mózgu może występować nie tylko u człowieka, ale także u psa. Podobnie jak u człowieka jego występowanie jest bardzo rzadkie i stanowi około 2 do 5% wszystkich przypadków raka. I choć nie wszystkie guzy są nowotworami, to skutki niektórych mogą być katastrofalne dla Twojego pupila.

Źródło: pixabay.com

Chociaż istnieje wiele różnych typów nowotworów, większość z nich kończy się śmiercią, nawet tych leczonych przez najlepszych specjalistów. W tym artykule omówimy kilka podstawowych faktów dotyczących guzów mózgu, dzięki którym poradzisz sobie z rozpoznawaniem jego objawów oraz prawidłową diagnozą w przyszłości. To bardzo istotne, aby być uważnym od początku, bo zajęcie się psem zbyt późno zmniejsza szansę na jego dłuższe życie i komfort przyszłego funkcjonowania psa.

Czym jest guz? 

Guz to rozrost nieprawidłowych komórek w tkance ciała, w tym przypadku w mózgu. Te wywodzące się z komórek mózgowych są znane jako pierwotne nowotwory mózgu. Guzy, które pojawiają się z powodu rozprzestrzeniania się komórek nowotworu w innym miejscu ciała, nazywane są wtórnymi guzami mózgu i występują u psów znacznie rzadziej. Guzy mózgu są dalej kategoryzowane w zależności od typu komórek mózgowych, z których pochodzą, jak wyglądają pod mikroskopem (histologia) i jak agresywnie się zachowują. Niektóre powszechnie występujące guzy u psów to: oponiaki, wyściółczaki, guzy splotu naczyniówkowego, glejaki, i guzy przysadki. Mogą one wystąpić u psów dowolnej rasy, wieku i płci, ale częściej występują u tych powyżej 5 roku życia oraz u niektórych ras. Rasy o krótkich nosach częściej cierpią na guzy glejowe i przysadki mózgowej. Oponiaki występują najczęściej u ras długonosych. Rasy takie jak bokser terier szkocki, golden retriever, pinczer dobermany, owczarek staroangielski rozwijają guzy mózgu częściej niż inne rasy. Powody występowania wciąż nie są powszechnie znane, ale wiele wskazuje na to, że mają one podłoże genetyczne.

Guz mózgu u psa 

Objawy pojawiają się w przypadku guzów mózgu z wielu powodów. Zrozumienie, że istnieją różne typy nowotworów, wpływające na różne funkcje mózgu, w różnych lokalizacjach i rosnące w różnym tempie, pomaga nam zrozumieć, dlaczego objawy również są różne. Nieprawidłowe komórki nowotworowe fizycznie naruszają normalne komórki, powodując ich obumieranie. Pojawiająca się mowa tkanka może znacząco wpłynąć na przepływ krwi powodując dalszą śmierć komórek. Oznaki, które zauważysz zawsze będą zależeć od funkcji, jaką ma pełnić komórka. Ograniczona przestrzeń w czaszce psa oznacza, że wraz ze wzrostem guza może narastać ciśnienie. Prowadzi to do obumierania komórek i potencjalnego obrzęku mózgu. Ciśnienie może nawet powodować wodogłowie i przepuklinę mózgu, co dodatkowo zwiększa pojawiające się objawy. To, jak zachowuje się guz wpływa również na, to kiedy wystąpią objawy i jak będą one wyglądały. Pierwotne guzy mózgu często rosną powoli, co daje mózgowi szansę na dostosowanie się do zmian ciśnienia. Zatem oznaki mogą być początkowo subtelne i postępować szybko, gdy mózg nie może już tego kompensować. Dzieje się tak w przypadku szybko rosnących guzów. Łatwo jest wtedy pominąć subtelne objawy u psa, które bardzo szybko staną się poważne i  niebezpieczne.

Jakie objawy wywołują guzy mózgu?

Objawy będą się różnić w zależności od lokalizacji, rozmiaru i szybkości wzrostu guza. W przypadku wielu psów objawy będą tak niejasne, że prawie na pewno pozostaną niezauważone. Psy mogą częściej się chować, być mniej aktywne lub nie chcieć, aby ktoś się z nimi bawił albo się nimi zajmował. Takie znaki raczej nie zostaną zauważone przez właściciela, ponieważ można je łatwo przypisać na przykład temu, że pies ma gorszy dzień albo jest zmęczony. Istnieje tysiąc powodów, przy których zachowanie Twojego zwierzęcia może nieznacznie zmieniać się z dnia na dzień i wcale nie być guzem mózgu. Niektóre psy będą miały bardziej oczywiste objawy, takie jak drgawki. Napady mogą być ogólne, wpływające na cały mózg, powodując klasyczne „napady” lub ogniskowe, dotykające tylko jednej części mózgu, a więc jednej części ciała. Na przykład nieprawidłowy ruch kończyny. Ale guz mózgu to tylko jedna z możliwych przyczyn takich napadów. Jeżeli zaczną występować oznaki specyficzne dla lokalizacji guza, to może wystąpić utrata równowagi, ogólne osłabienie czucia, zataczanie się, osłabienie, zaburzenia widzenia lub ślepota oraz zmiany zmysłu węchu u Twojego pupila. Te objawy mogą być delikatne lub bardzo poważne. Mogą być również spowodowane innymi warunkami. Guz może powodować zwiększanie się ciśnienia w mózgu i wywoływać obrzęk. Psy mogą wtedy wykazywać bardziej oczywiste zmiany w zachowaniu, wyglądać na nieobecne, poirytowane lub ospałe. Mogą napierać głową na ścianę albo chodzić w kółko. Ponieważ początkowe oznaki guzów mózgu mogą być bardzo niejasne, często to właśnie te zachowania powinny być ostrzeżeniem dla właściciela psa, aby zabrał swojego zwierzaka do weterynarza. Należy być szczególnie uważnym i starać się nie bagatelizować żadnych objawów u swojego zwierzęcia. 

Co zrobi mój weterynarz?

Twój weterynarz może zauważyć nieprawidłowości w badaniu neurologicznym, ale nie zawsze tak jest. Jeśli objawy badania wzbudzą podejrzenia, weterynarz może omówić z Tobą skierowanie psa do neurologa na dalsze badania albo wykluczyć ryzyko nowotworu. Lokalizacja i rozmiar guza pomogą weterynarzowi w poprowadzeniu Cię przez perspektywę i opcje na dalsze leczenie. Biopsja jeszcze bardziej może zwiększyć dokładność tych wskazówek. Dzięki temu będziecie mogli zaplanować najlepszy wybór leczenia.

Jak leczy się guzy mózgu?

Sposób leczenia guzów mózgu u psów zależy od bardzo wielu czynników. Jeśli guz jest powierzchowny, opcją może być operacja. Potrzebne będzie przede wszystkim wykonanie biopsji, aby wystawić ostateczną diagnozę. Niektóre guzy mogą reagować na radioterapię. Można zastosować połączenie chirurgii i radioterapii, a także leczenie w celu złagodzenia objawów. Celem jest wydłużenie życia psa i jego lepsza jakość, a nie wyleczenie. Wydłużenie życia zależy w dużej mierze od rodzaju guza, ale zwykle trwa raczej tygodnie i miesiące niż lata. Jeśli operacja jest możliwa, często jest ryzykowna. Chirurgia lub radioterapia obejmuje kilka wizyt u weterynarza i może stanowić obciążenie finansowe. W celu zmniejszenia gromadzenia się płynów lub spowolnienia wzrostu mogą być stosowane sterydy. Niektóre psy z guzami mózgu będą miały radykalną poprawę objawów klinicznych przez tygodnie lub miesiące po leczeniu sterydami. Ponadto można przepisać leki kontrolujące napady padaczkowe. Guzy położone głęboko lub w istotnych dla życia psa częściach mózgu jak pień mózgu mogą być poddawane radioterapii. Natomiast kiedy zmiany chorobowe są bardzo rozległe oraz stan psa nie pozwoli na takie leczenie można stosować tzw. terapię paliatywną. Właściciele mogą po prostu zmniejszać objawy tak długo, jak to tylko możliwe, stosując leki przeciwzapalne i przeciwdrgawkowe do momentu, w którym niestety konieczne będzie wybranie eutanazji. Wielu właścicieli rezygnuje z przeprowadzania testów diagnostycznych w pierwszej kolejności, biorąc pod uwagę związane z tym koszty, ryzyko związane ze znieczuleniem i perspektywy w przypadku potwierdzenia guza. Niestety, cokolwiek właściciel wybierze perspektywy na wyleczenie są niestety dość kiepskie.

Leczenie, które należy zastosować, zależy od typu rozpoznanego guza. Istnieją trzy sposoby leczenia guzów mózgu u psów:

  • neurochirurgia, która byłaby wykonywana tylko przez doświadczonego lekarza weterynarii z uprawnieniami;
  • radioterapia, która może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia;
  • chemioterapia, która mogą zmniejszyć guz i poprawić objawy kliniczne.

Jeśli Twój pies jest chory i wykryto u niego guza, to pamiętaj także o zapewnieniu mu zdrowej diety. Dzięki niej będzie miał siły w tym trudnym dla niego czasie. Poza tym stosuje się także substancje hamujące rozwój komórek nowotworowych jak kwercetyna i trans-resweratol. Te produkty zwiększają szanse na spowolnienie procesu rozrostu guza i zwiększą podatność na chemioterapię komórek nowotworowych. Zadbaj o niego i obdarz miłością, aby czuł się lepiej i był przy Tobie bezpieczny.