Gdzie się szkolą psi sportowcy?

Jak przedstawia się sprawa psich sportów w Polsce? Gdzie znajdują się psie kluby sportowe? W jakich ośrodkach szkolenia można szkolić psich sportsmenów?

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Psie sporty w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zawody sportowe gromadzą już nie tylko entuzjastów psich sportów, ich znajomych czy rodzinę, ale w ogóle miłośników i właścicieli psów. Nierzadko wyczynom psich sportowców przyglądają się także przypadkowi przechodnie. Popisy czworonożnych sportsmenów imponują właścicielom psów, w których rodzi się chęć stworzenia ze swoim pupilem takiego sportowego teamu. Tu rodzi się pytanie gdzie rozpocząć swoją przygodę z psim sportem? Od czego zacząć swoje przygotowania? 

Jakie dyscypliny kynologiczne można uprawiać w Polsce i gdzie są ich największe skupiska? Jeśli jesteśmy mieszkańcami dużego miasta, w którym oddział kynologiczny tętni życiem, poszukiwanie ośrodka szkolenia lub klubu sportowego będzie proste. Co więcej, możemy w nich wybierać. Niestety, w innych częściach Polski skupiska pasjonatów psich sportów, wciąż jeszcze są wyjątkiem.

W Warszawie i we Wrocławiu mamy najwięcej klubów sportowych i ośrodków szkolenia psów, w których możemy ćwiczyć wybraną przez siebie dyscyplinę sportową. W innych miastach sprawa przedstawia się trochę inaczej. Nie mamy już w czym wybierać, a mieszkańcy mniejszych miast by poćwiczyć na torze agility muszą przejechać trochę kilometrów...

Podczas zawodów dogfrisbee porwadzone są krótkie warstaty z tej dyscypliny. Źródło:

Większość psich szkół oferuje zajęcia z agility, obediecne, PT (pies towarzyszący) czy IPO (psy obronne). Jeśli chodzi o dogfrisbee sprawa nie przedstawia się już tak dobrze, gdyż ośrodków i specjalistów wciąż jest mało. Jednak organizatorzy zawodów latających psów zadbali o entuzjastów tego sportu organizując warsztaty z frisbee, które prowadzi choćby Latająca Akademia Dog Chow (LADC). LADC to program edukacyjny dogfrisbee, który jest realizowany od 2009 roku. LADC jeździ po Polsce szkoląc entuzjastów dog frisbee, a przeznaczona jest dla miłośników tego sportu na każdym stopniu zaawansowania, od początkujących po zawodników już startujących w zawodach.

Dogrekking jest o tyle fajnym sportem, że nie wymaga prawie żadnego przygotowania, specjalistycznego sprzętu czy szkolenia. Amatorzy wędrówek z psami mają dyspozycji kilku organizatorów imprez dogtrekkingowych w różnych miejscach w Polsce. Oto niektóre z nich:

Kluby sportowe flyball w Polsce są tylko trzy:

Także Rally-o, czyli nowa, ale obiecująca dyscyplina psich sportów dzięki zaangażowaniu w jej propagowanie przez Stowarzyszenie Rally-o coraz częściej oferowana jest w ośrodkach szkolenia w Polsce.Jeśli chodzi o dummy, ten nowy w Polsce, przeznaczony dla retrieverów sport można ćwiczyć niestety tylko w klubie DOGadajcie się w Warszawie.

Sporty bullowatych - ta dyscyplina nie ma jeszcze swoich klubów mimo, że pierwsze zawody psich siłaczy już kilka razy się odbyły, a to m.in. za sprawą Stowarzyszenia Miłośników Amerykańskiego Pit Bull Teriera. Stowarzyszenie te ma w planach organizowanie warsztatów dla entuzjastów tego sportu w różnych miastach Polski. Pieczę nad szkoleniami wyścigów psich zaprzęgów sprawuje Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, na którego stronie można znaleźć oferty szkoleń oraz listy instruktorów i trenerów poszczególnych dyscyplin psich zaprzęgów.  Natomiast wyścigami i szkoleniem chartów zajmuje się ZKwP.

Od czego zacząć? Gdzie szukać ośrodków szkolenia?

Najłatwiej i najprościej swoje poszukiwania zacząć w internecie, przeglądają oferty kursów, szkoleń ośrodków szkolenia psów w swoim mieście, być może oferują zajęcia z jakieś dyscypliny, a może nawet z tej, która nas interesuje. Pomocny w poszukiwaniach może okazać się oddział Związku Kynologicznego w naszym mieście, którym otrzymamy informacje o najbliższych ośrodkach szkolenia psów, które w swojej ofercie mają szkolenia w dyscyplin psich sportów.  

Mimo, że wiele dyscyplin sportowych dotarło już do naszego kraju to niestety wciąż możemy narzekać na ilość ośrodków i kursów zajmujących się szkoleniem psów sportowych. Miejmy nadzieję, że entuzjastów i uprawiania, i szkolenia psich sportowców wciąż będzie przybywało. A miłośnicy sportów kynologicznych nie będą musieli przejeżdżać mnóstwa kilometrów by poćwiczyć z psem na torze agility czy flyballu.