Jak oswoić szczenię ze smyczą?

Z jednej strony ogranicza wolność naszego pupila, z drugiej zaś odpowiada za jego bezpieczeństwo. Każdy odpowiedzialny właściciel prędzej czy później powinien zapoznać z nią swojego psiaka. Oto smycz. 

Źródło: Shutterstock

Aby uniknąć problemów z akceptacją smyczy przez szczenię, najlepiej zacząć przyzwyczajanie do smyczy jak najwcześniej, stopniowo przyzwyczajając do nowego, dziwnego przedmiotu.

Zawsze musimy pamiętać o bezpieczeństwie naszego pupila, dlatego smycz powinna być odpowiednio dobrana do rasy i temperamentu psa. Nie może być za ciężka, zbyt długa, a jeżeli pozwalamy szczenięciu biegać z przyczepioną smyczą swobodnie w celu przyzwyczajania go do niej, pamiętajmy aby nie była zakończona ciężkim karabińczykiem, który mógłby dotkliwie szczenię zranić.

W wielu profesjonalnych hodowlach tuż po narodzinach szczenięta zostają oznakowane kolorowymi wstążeczkami, aby hodowca mógł rozróżniać maluchy oraz kolejność ich przyjścia na świat. Taki kawałek materiału na szyi pieska jest bardzo pomocny w przyszłości. Dla pupila założenie obróżki nie będzie wtedy niczym nadzwyczajnym, akceptacja smyczy nastąpi zdecydowanie szybciej.

Gdy już szczenię znajdzie się w naszym domu najlepiej zachować się podobnie. Możemy przywiązać do obroży na szyi maluszka kawałek delikatnej wstążki czy sznurka, aby młode zwierzę swobodnie biegało z taką pseudo-smyczą po domu, ogrodzie, podczas zabawy. Wstążeczka może być nieco dłuższa, tak by ciągnęła się za psiakiem, wtedy smycz nie będzie dla niego niczym nadzwyczajnym, będzie ją kojarzył jako normalną i nieodzowną towarzyszkę zabaw. Zawsze kontrolujmy jednak poczynania naszego pupila, miejmy na względzie jego bezpieczeństwo, nie zostawiajmy go z przywiązaną wstążką podczas naszej nieobecności! W momencie kiedy piesek całkowicie zaakceptuje obecność innego przedmiotu (sznureczka) na własnej szyi i będzie zachowywał się swobodnie nie zwracając na wstążkę żadnej uwagi, wtedy możemy powoli oswajać go ze smyczą „właściwą”.

Zapoznawanie szczenięcia z nowym przedmiotem powinno odbywać się w sprzyjających warunkach. Piesek powinien być zrelaksowany i pewny siebie. Maluch musi wytworzyć sobie tylko i wyłącznie pozytywne skojarzenia: smycz równa się spacer, smakołyk, zabawa.

Jeżeli szczenię było stopniowo, od samego początku przyzwyczajane do smyczy, nie powinno przejawiać żadnych problemów na spacerze. Jeżeli natomiast psiak nie zna co to smycz, możliwe, że będzie ją gryzł, szarpał się, ciągnął.