Futro takie jak trzeba

My ludzie mamy różne ubrania na każdą pogodę, pies ma jedno uniwersalne futro na wszystkie pory roku. Sierść psa stanowi jedyną jego naturalną ochronę przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Jeśli jest tylko odpowiednio pielęgnowana, czyli rozczesana i bez kołtunów, będzie służyć jak T-shirt w lecie i kurtka puchowa w zimie.

Futro jest dla psa jak puchowa kurtka. A przecież dbamy o swoje ubrania, prawda? Futro jest dla psa jak puchowa kurtka. A przecież dbamy o swoje ubrania, prawda? Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Futro z podszewką

Ogólnie rzecz ujmując psia sierść jest dwuwarstwowa. Składa się z podszerstka i włosa okrywowego. Podszerstek jest miękki, puszysty, blisko ciała. Jego zadaniem jest ogrzanie psa w zimie. Kiedy mówi się o okresowym linieniu psa, to chodzi właśnie o wymianę podszerstka. Pies na wiosnę pozbywa się grubego zimowego puchu, by przygotować się do upałów w lecie. Przypomina to trochę odpinanie podszewki.

Linienie

Linienie jest często gwałtowne, a wtedy właściwie nie da się go nie zauważyć. Sierść jest wszędzie. Zalega na dywanach, kanapach, w rogach pomieszczeń, za drzwiami. W ekstremalnych przypadkach pojawia się nawet w talerzu z zupą, wychodzi z dopiero co otwartej puszki z piwem.

W czasie linienia właściciel musi więcej niż zazwyczaj sił zaangażować i w usuwanie sierści z mieszkania i z psa. Trzeba zwierzakowi pomóc zrzucić balast. Sprowadza się to do częstego wyczesywania luźnego podszerstka.

Gdy przegapimy czas linienia  może dojść do utworzenia się kołtunów i filców. Wtedy tylko radykalne cięcie może uratować psa przed odparzeniami, a regenerująca kąpiel pomoże nawilżyć skórę i odbudować strukturę włosa.

 Skuteczna ochrona

Zimowy podszerstek jest dla psa zbawienny, ale by efektywnie spełniał swoją funcję izolacyjną, musi być rozczesany. W przeciwnym razie będzie skołtuniony i sfilcowany, nie będzie chronil przed zimnem, a dodatkowo może stać się przyczyną chorób skóry.

 Do ochrony przed wilgocią, kurzem i brudem służy włos okrywowy. Jest to zewnętrzna sztywniejsza warstwa włosów, zazwyczaj dłuższych od podszerstka. Łatwo się ją rozczesuje i powinna być trochę śliska w dotyku. Niektóre psy mają tzw. włos wodoodporny. Nie znaczy to, że w ogóle nie nasiąka wodą, ale dość skutecznie chroni psa podczas np. deszczu. Taką strukturę sierści mają między innymi: wodołazy czyli nowofundlandy, golden retrievery, siberian husky.

Latem na psie podszerstka jest dużo mniej niż w zimie. O tej porze roku futro ma za zadanie ochronić go przed upałem. Tak, właśnie futro chroni przed upałem. Jest warstwą izolującą skórę przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych. Psy nagie i krótko strzyżonych trzeba zabezpieczać przed szkodliwym działaniem słońca  kremami z filtrem UV.