Festiwal Yorków rozpoczyna tournee po Polsce

Są małe i miłe, a zarazem nieustępliwe i sprytne. Bywają hałaśliwe i narwane, a zarazem sympatyczne i rozbrajające. Uwielbiają je nie tylko dzieci, o czym świadczy ogromna popularność yorkshire terierów w Polsce. Z myślą o miłośnikach rasy, ich opiekunach teraźniejszych i przyszłych 6 kwietnia we Wrocławiu swoje tournee rozpoczyna Festiwal Yorków.  Porady specjalistów, sportowe pokazy tych terierów i mnóstwo innych atrakcji mają przybliżyć ludziom tą czasem niewłaściwie ocenianą rasę.

 

Festwial Yorków zaprasza wszytkich miłosników i opiekunów rasy wraz z czworonogami. Festwial Yorków zaprasza wszytkich miłosników i opiekunów rasy wraz z czworonogami. Źródło: Shin_s / Foter / (CC BY-NC-ND 2.0)

Dlaczego Yorkshire Teriery?

Psy tej rasy potocznie zwane yorkami są w naszym kraju niezwykle popularne. Sympatyczny, niegroźny wygląd, małe rozmiary i wesołe usposobienie przysparzają rasie rzesze miłośników. Aby przekonać się jak bardzo są popularne, wystarczy udać się na spacer nie tylko w miejsca, gdzie zwykle chadzają psy. „Kieszonkowe” rozmiary sprawiają, że psiaki te są często zabierane na zakupy, w ruchliwe miejsca w mieście itp. Można wręcz mówić o „modzie na yorki”. Jak każda, tak i ta moda niesie ze sobą nie tylko pozytywne zjawiska.

Przez wielu niesłusznie traktowane jak zabawki, w rzeczywistości są rasą należącą do grupy terierów- w której znajdują się miedzy innymi przedstawiciele ras jak bulterier, airedale terier czy american staffordshire terier.

Wyhodowane w połowie XIX wieku malutkie „yorki” z założenia miały tępić gryzonie w domach niezbyt zamożnych ludzi. Do czego, jak się okazało, nadawały się bardzo dobrze.

Mimo, że dzisiaj nie spełniają tej funkcji, nadal są nieustępliwe, zawzięte i spostrzegawcze. Potrafią być nieufne, szczekliwe, namolne, a nawet histeryczne.

Aby dowiedzieć się jak postępować, żywić, pielęgnować, a także aby dobrze zrozumieć tego małego teriera warto wybrać się na Festiwal Yorka.

 

Gdzie, kiedy, po co?

Pierwszym miastem w jakim odbędzie się festiwal będzie Wrocław (6.04-Arkady), kolejne to Gdynia (13.04-CH Riviera), Katowice (11.05-Silesia City Center) i Poznań (18.05- King Cross Marcelin).

W czasie festiwalu można będzie bezpłatnie skonsultować się z lekarzami weterynarii,  specjalistami od psich zachowań, czy psich fryzur (groomerzy), a także żywieniowcami Royal Canin. Nie obędzie się bez konkursów min. wiedzy o rasie. Ponadto zaprezentują się finaliści konkursu „Duet z Yorkiem”. Do wygrania będzie wiele atrakcyjnych nagród.

O tym, jak sprytne, energiczne i inteligentne są te małe pieski o fizjonomii maskotek, będzie można się przekonać oglądając pokaz ich umiejętności na torze agility. Poprowadzą go trenerzy z Klubu Hopster.

Tor przeszkód będzie dostępny nie tylko dla zawodowców, każdy opiekun który przyjdzie na festiwal ze swoim psiakiem, będzie go mógł przeprowadzić przez tor. A także zrobić sobie ze swoim ulubieńcem profesjonalne, bezpłatne zdjęcie.

W akcji wezmą udział wybrane sklepy zoologiczne, w których w czasie festiwalu nie zabraknie promocji  i bezpłatnych próbek karm dla psów.

Nadchodzące  „święto yorka” to ponadto okazja do poznania wielu miłośników i hodowców rasy, wymiany poglądów i doświadczeń w opiece i przebywaniu pod jednym dachem z tymi inteligentnymi stworzonkami.

Przyjdź koniecznie i nie zapomnij zabrać ze sobą swojego yorkshire teriera.

Informacje o festiwalu dostępne są pod adresem: http://www.royal-canin.pl/festiwalyorkow/.