Włącz psu telewizję

Co zrobić kiedy pies zostaje sam w domu? Podrzucić mu ulubioną zabawkę? W porównaniu z najnowszym pomysłem Amerykanów wydaje się to śmiesznie prymitywne. Mieszkańcy Los Angeles włączają swoim pupilom... specjalny psi kanał w telewizji.

Źródło: Tim.Deering / Foter / CC BY-NC

Włączając telewizor przy psie w najlepszym wypadku czeka nas obojętność. W najgorszym psa zaczną irytować ruszające się obrazki i tajemnicze, gadające głowy. Czasami jednak zdarza się, że nasz pupil z zaciekawieniem wpatruje się w ekran. Jakie treści interesują psy? Odpowiedź na to znaleźli autorzy nowego kanału, który w pośród setek amerykańskich kanałów czeka na czworonogi. Uruchomiona w lutym 2012 roku DOGTV działa przez 24 godziny na dobę. Każdy obraz i dźwięk, które się tam pojawiają zostały opracowane tak, żeby zainteresować i uspokoić psy, oraz, co ciekawe, rozwijać ich wyobraźnie i poprawiać zdrowie.

Telewizyjne hity dla psa
Oczywiście wszystkie te cuda wynikają z najprostszego problemu, na który natrafiają wszyscy właściciele czworonogów. - Kochając psy, czujemy się winni kiedy zostawiamy je w domu – jasno stwierdza Gillad Neumann, prezes DOGTV. - Badania pokazują, że nasze programy rozluźniają i pobudzają psy, a także poprawiają ich zdrowie i koncentracje – dodaje.

Na DOGTV nasz pupil nie zobaczy nowych odcinków „M jak Miłość” czy „Klanu”. Dla dwunożnego widza ramówka psiej stacji może wydawać się abstrakcyjna i nudna, ale właściciele stacji zapewniają o tym, że dla docelowego odbiorcy to strzał w dziesiątkę. - Psy oglądają telewizję. Na YouTube znajdziemy ponad 5000 filmów, na których pies z zainteresowaniem śledzi to co dzieje się na ekranie. Psy naprawdę reagują na to co widzą w telewizji – mówi dr Nicholas H. Dodman, specjalista od psiej behawiorystyki i człowiek, który nadzoruje powstawanie programów. Dlaczego w takim razie lepiej włączyć DOGTV niż CNN? - W przeciwieństwie do innych stacji, u nas każdą klatkę i każdy dźwięk zaprojektowano w stu procentach dla psów. DOGTV zapewnia odpowiednie towarzystwo dla psa zostawionego w domu – wyjaśnia Dodman. Co ciekawe ten telewizyjny kompan dla naszego czworonoga nie wymaga worka pieniędzy. Miesięczny abonament to wydatek mniejszy niż 5 dolarów. Niestety na razie cieszyć się nim mogą wyłącznie amerykańskie psy.

Czworonożna technologia

Obraz w Dog TV został specjalnie dostosowany do sposobu patrzenia zwierząt. Źródło: Dog TV, materiały prasowe
 DOGTV rozwija pewną tendencję, która od dawna była widoczna w mediach. Co prawda nikt wcześniej nie wpadł na pomysł stworzenia całego kanału dla psów,  ale podobne rozwiązania sprawdzano już w … reklamie. Rok temu Nestle postanowiło zareklamować swój produkt bezpośrednio psom. Emitowana w Austrii reklama karmy zawierała specjalne dźwięki o wysokiej częstotliwości. Luzie ich nie słyszeli, ale psy szybko zwracały na nie uwagę. Autorzy najwyraźniej zapomnieli, że mimo wszystko to właściciele psów mają portfele. Czy film okazał się sukcesem nie wiadomo. Wyniki sprzedaży nie zostały podane.

Poza filmami rozwija się także rozrywka interaktywna dedykowana dla zwierząt. Jeżeli nie obawiacie się o ekran swojego iPada możecie go podsunąć pod pazury kota. Specjalna aplikacja zachęca kota do uderzania łapą w ekran, na którym biega wirtualna myszka i zdobywania punktów.

Tylko pamiętajcie: zanim podłączycie psią telewizję i zainstalujecie kocie aplikacje zastanówcie się jak będą wyglądać codzienne bitwy o pilota i sprzęt.