Dlaczego niektóre psy często warczą?

Warczenie to jeden z najczęściej używanych przez czworonogi sygnałów dźwiękowych, poprzez który psy wyrażają niezadowolenie oraz ostrzegają przed planowanym atakiem. Czasami zdarza się jednak tak, że nasz pupil warczy bez wyraźnego powodu. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być wiele, gdyż psychika czworonogów skrywa wiele sekretów. Ponadto na osobowość i zachowanie zwierzaka wpływ mają różne czynniki, takie jak pochodzenie, doświadczenia życiowe czy otoczenie, w którym przebywa.

Psy często nie tylko warczą, ale też pokazują kły Psy często nie tylko warczą, ale też pokazują kły Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Często zdarza się, że zwierzęta bardzo przeżywają pojawienie się w domu nowego czworonoga lub zwyczajnie nie potrafią znaleźć wspólnego języka z innymi psami zamieszkującymi pod jednym dachem. Wiele zwierząt postrzega nie tylko przedmioty, ale także ludzi, w tym opiekunów, jako swoją własność. Wówczas ciężko im pogodzić się z faktem, że ich właściciel może opiekować się także innym zwierzakiem. Zazdrość jest cechą nie tylko ludzi, ale także psów i kotów. Jeśli więc trzymasz na rękach szczeniaka, który zaczyna warczeć na widok zbliżającej się do Ciebie osoby, postaw swojego pupila na ziemi i postaraj się go uspokoić za pomocą zabawki lub ulubionego smakołyku. 

 

Czasami pomimo wielu prób uspokajania czworonoga, nasz pupil wciąż warczy na obce zwierzęta i ludzi. Wówczas warto rozważyć wizytę u weterynarza lub podjęcie terapii u wyspecjalizowanego i doświadczonego behawiorysty. Systematyczne szkolenie i odpowiednie podejście powinno pomóc naszemu pupilowi poczuć się pewniej. Praktycznie każdy przejaw agresji związany jest z brakiem poczucia bezpieczeństwa i ma podłoże emocjonalne. Dlatego, aby wpłynąć na zmianę zachowania psa, należy przede wszystkim pomóc mu w opanowaniu silnych emocji.

 

Źródło: Moderndogmagazine.com