Dlaczego kot nie śpi w nocy?

Aktywność nocna dla kota to całkowicie naturalne zachowanie. Z natury jest drapieżnikiem, doskonale widzi w ciemności. Tak, więc, atakując stopy właściciela lub kapcie w ciemności, kot podąża za instynktem. A jeśli kot przeszkadza w zasypianiu w nocy? Czy można pokonać naturę i dostosować sobie rytm czuwania kota? Tak, można. 

Źródło: pixabay.com

Najpierw trzeba się postarać, aby kot bawił się wystarczająco dużo przez cały dzień i zużywał całą swoją energię. Jest to szczególnie ważne, jeśli jest się w pracy do wieczora, a kot nudzi się sam. Dlatego woli spać cały dzień, a nocą, gdy właściciel jest w domu, ma ochotę na igraszki.

Jak wygląda kocia aktywność?

Jak każda żywa istota na planecie, procesy życiowe kota podlegają własnym biorytmom. Częstotliwość niektórych procesów (sen, spożycie pokarmu, szczyt lub spadek aktywności) jest naturalna i pokrywa się z rytmem zjawisk zachodzących w przyrodzie (zmiany dnia i nocy, pory roku, fazy księżyca i inne). Biologiczny zegar kota znacznie różni się od rytmu ludzkiego życia. Właściciel musi wziąć pod uwagę specyfikę organizmu zwierzęcia, ponieważ poważne odchylenie od biorytmów charakterystycznych dla kota może prowadzić do pogorszenia samopoczucia i problemów zdrowotnych.

W naturalnym środowisku aktywna faza życia kota następuje w nocy. To właśnie o tej porze na wolności większość kotów poświęca się eksploracji terytorium, wyjaśnianiu relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku i innymi mieszkańcami, poszukiwaniu i zdobywaniu. Kot domowy nie musi znajdować bezpiecznego miejsca do odpoczynku, polowania i walki o przetrwanie, dzięki czemu może spać pół dnia.

Ilość snu kotów zależy od wielu czynników:

  • Wiek. Kocięta śpią do 90% czasu, a wraz z wiekiem wydłuża się czas czuwania. Czas snu starszych kotów zależy od ich stanu zdrowia i aktywności.
  • Warunki zdrowotne. Chore zwierzę potrzebuje więcej czasu na odpoczynek.
  • Temperament. Zabawny, towarzyski kot może spędzać trochę mniej czasu na spaniu.
  • Waga. Zegar biologiczny kota z nadwagą działa nieprawidłowo, dobrze odżywione zwierzę szybko się męczy i często ma listę chorób związanych z otyłością. Niektóre otyłe koty śpią do 20:00.
  • Sytość. Ilość snu kotów zależy bezpośrednio od wysokiej jakości, kompletnego i terminowego odżywiania. Obserwując kocięta, można zauważyć, że zasypiają, gdy tylko się nasycą. Ten sam nawyk utrzymuje się w wieku dorosłym, dobrze odżywiony kot jest szczęśliwy, zrelaksowany i szybko zasypia.
  • Komfort psychiczny. Stres, niepokój, strach, podniecenie u długo nieobecnego właściciela mogą prowadzić do zaburzeń snu u zwierzęcia.

  Należy zauważyć, że zegar biologiczny kota domowego różni się nieco od zegara jego dzikich krewnych. Z kolei zwierzak może sobie pozwolić na drzemkę w nocy, w towarzystwie ukochanych gospodarzy, a szczyty aktywności przypadają na wieczór i poranek. Styl życia współczesnego kota znacznie się zmienił: większość czasu spędza w domu i nie musi już polować, aby się wyżywić. Zmiany te przyczyniają się do bardziej wyważonego stylu życia i zachowania kota, w którym poziom aktywności fizycznej jest znacznie niższy niż w warunkach naturalnych.

Ile snu potrzebuje kot, jak długo powinien spać?

Współczynnik snu dla każdego kota jest inny: zależy nie tylko od indywidualnych cech zwierząt, ale także od dziennego zużycia energii. Jednego dnia zwierzę może się bardzo męczyć długim spacerkiem po ulicy, a drugiej połowy dnia może leżeć wyglądając przez okno, w związku z tym długość godzin snu w tych dniach będzie inna. Całkowity czas przeznaczony na sen może wynosić od 14 do 22 godzin. Koty śpią lekko, więc z łatwością przerywają sen z powodu głośnego dźwięku i jakby nic się nie wydarzyło, przez chwilę nie śpią, by wkrótce ponownie zasnąć. Dla zdrowego, zmęczonego kota nie będzie to odchylenie od normy, jeśli przesypia 20 godzin w ciągu jednego dnia: jego organizm może wymagać tak długiej hibernacji. Łączna ilość spędzonych godzin na spaniu jest czasami trudna do precyzyjnego określenia z powodu częstych naprzemienności okresów snów i aktywności.

  Naukowcom nie udało się jeszcze wiarygodnie ustalić, dlaczego koty dużo śpią, ale większość z nich identyfikuje następujące przyczyny tej cechy organizmu tych zwierząt:

  • Genetyczne predyspozycje. Kot jest drapieżnikiem i w trakcie polowania zużywa dużą ilość energii, aby odtworzyć rezerwy, dlatego potrzebuje tak długiego odpoczynku.To łatwo wyjaśnia, dlaczego koty dużo śpią, nawet w domu, brak potrzeby zdobywania pożywienia dla siebie uwalnia nadmiar wolnego czasu, który kot chętnie poświęca na sen.
  • Funkcje snu. Podobnie jak ludzie, koty przechodzą przez fazę szybkiego snu, trwającą 5-7 minut i powolnego, trwającego 20-30 minut. Faza powolnego snu charakteryzuje się spowolnieniem oddechu i spadkiem tętna, jednocześnie w tym stanie zwierzę całkowicie kontroluje otaczającą przestrzeń. Niezupełnie rozluźnione mięśnie umożliwiają kotu natychmiastową reakcję na zbliżające się niebezpieczeństwo i natychmiastowe przejście ze stanu snu do czynności aktywnych. Podczas snu REM mięśnie zwierzęcia są całkowicie rozluźnione i nie ma reakcji na bodźce zewnętrzne. Obserwując kota w tym momencie można zauważyć ruch oczu pod zamkniętymi powiekami, drżenie łap, przypominające ruchy podczas biegu, czy drganie wąsów. Po drugiej fazie kot budzi się powoli, z przyjemnością przeciągając się i ziewając.

Dlaczego kot nie śpi w nocy?

Kot zamiast słodkich snów biega po domu, skacząc po głowie, posłaniu i nie śpi. Czy to jego zły charakter? Nie. Natura. Czasami jednak odnosi się wrażenie, że wszystkie jej działania odkładane są na noc. Kot domowy pochodzi od dzikich kotów, których działalność odbywała się głównie w nocy. W nocy dzikie koty polowały i przemieszczały się. Dlatego oczy kota mają pewną strukturę, wystarczy niewielka ilość światła, aby kot mógł zobaczyć wszystko wokół siebie.

Koty czują się bardzo komfortowo przy minimalnym oświetleniu, nawet tam, gdzie ludzie poruszają się za pomocą dotyku. Czy to oznacza, że człowiek  jest bezsilny i skazany na przerywany sen z powodu kota, który ułożył ścieżkę na jego łóżku? Niekoniecznie. Można spróbować poradzić sobie z nadmiarem energii kota. Mogą również pojawić się przyczyny zdrowotne braku snu kota w nocy. Dotyczy to głównie starszych zwierząt, które mogą cierpieć z powodu bólu stawów lub narządów wewnętrznych np. nerek. W takim przypadku koty nie mogą spokojnie przespać całej nocy. Inne powody natury zdrowotnej to problemy ze wzrokiem i słuchem, wtedy cisza i zupełna ciemność może przyczyniać się do tego, że zwierzę nie będzie mogło odnaleźć się w otoczeniu. Stare koty mogą cierpieć na demencję, której objawy najczęściej widoczne są w nocy.

Jak nauczyć kota spać w nocy?

Jednym ze sposobów nauczenia kota spania w nocy, jest codzienna zabawa z pupilkiem. A jeśli kot przeszkadza w zasypianiu w nocy? Czy można pokonać naturę i dostosować sobie rytm czuwania kota? Tak, można. Konieczne jest, aby kot był aktywny, gdy nikogo nie ma w domu. Pomogą w tym urządzenia, w których może poruszać piłką, labirynty, drapaki, schody. Trzeba ustawić bezpieczne półki, na które będzie mógł się wspinać.Wskazane jest posiadanie kilku kompletów zabawek, które należy wymieniać w odstępach 3-5 dni, aby nie zdążyły znudzić kota: piszczenie, skakanie, mruganie, dzwonienie.

Można schować suchą karmę w zabawkach lub po prostu rozłożyć ją w różnych zakamarkach mieszkania, aby pobudzić kota do aktywnego ich poszukiwania w ciągu dnia. Wieczorami można też pokazać kotu specjalne filmiki dla kotów, na których piszcząca mysz, mucha czy ryba porusza się po ekranie, zwierzę będzie próbowało je złapać. Można położyć tablet i uruchomić specjalną grę wideo dla kota, wtedy wirtualne polowanie będzie jeszcze przyjemniejsze, kot dotknie myszki łapką, a myszka zniknie.

Starać się nie dawać kotu zbyt dużo jedzenia rano i zostaw większość dziennej porcji na wieczór, aby zwierzę poszło do łóżka najedzone i nie polowało na kapcie w nocy. Ważne jest, aby nie reagować na prowokacje, jeśli kot nie pozwala spać w nocy i wymaga uwagi, trzeba zignorować jego wybryki i nie ulegać manipulacji. A po południu aktywnie komunikować się z kotem. Bardzo ważne jest, aby nie poddawać się w nocy. Jeśli przez kilka dni właściciel będzie ignorować żądania kota, a potem nagle zareaguje gwałtownie na upuszczony przedmiot, tylko wzmocni to niepożądane zachowanie.

Nie należy zamykać przed kotem na noc łazienki lub kuchni, jeśli te miejsca były dla niego dostępne w ciągu dnia. Zamiast spać, spróbuje odzyskać nad nimi kontrolę w nocy. Przestrzeganie zaleceń nie przynosi pożądanego rezultatu? Warto skonsultować się z zoopsychologiem. Być może kot przeżywa silny stres, nie może zasnąć z powodu choroby, nadmiernego lub niewystarczającego odżywiania.

Co zrobić, gdy kot miauczy w nocy i zaczepia domowników?

Koty są drapieżnikami prowadzącymi nocny tryb życia. Często właściciele narzekają, że ich zwierzaki, że nie pozwalają im spokojnie spać i miauczą. Oto kilka prostych wskazówek, jak zmienić ten zły nawyk kotów i zapewnić wszystkim, w tym kotu, spokojny sen.

  • Miejsce do spania kota powinno znajdować z dala od łóżka właściciela. Powinno to być miękkie i przytulne legowisko lub poduszka o odpowiednim rozmiarze dla kota, najlepiej z impregnacją kocimiętką. Zioło to działa dobrze na koty, pomagając im się zrelaksować.
  • Utrzymywać zwierzę aktywne przez cały dzień. Kulki z grzechotkami, tory karuzelowe, domki, w które kot może włożyć łapę i wyjąć myszkę lub piłkę. Na długo będą one wzbudzać jego zainteresowanie.
  • Ustawić miejsce dla swojego kota w pobliżu okna. Pozwolić kotu interesować się tym, co dzieje się na ulicy w ciągu dnia, w tym celu można zorganizować nawet specjalne elementu przymocowane do parapetu.
  • Nie spieszyć się, aby nakarmić kota z samego rana. Podniesie właściciela z łóżka, aby napełnić miskę jedzeniem. Trzeba pokazać, że samodzielnie decyduje się, kiedy ma wstać. Karmić późnym rankiem i podawać małe posiłki przez cały dzień. Duża część karmy powinna być podawana wieczorem, przed snem.
  • Ukrywać kawałki smakołyków lub granulki suchej karmy w różnych ukrytych zakamarkach domu, dzięki czemu zwierzę będzie szukało ich przez cały dzień.

  Jeśli właściciel obudzi się w środku nocy i zdecyduje się odwiedzić lodówkę, nie powinien dawać nic kotu. W przeciwnym wypadku, kot może być na tyle sprytny, żeby go obudzić w nocy i zwabić do kuchni.