Dieta ma wpływ na skórę psa

Skóra oraz jej produkty (sierść, pazury, wydzieliny gruczołów skórnych) są cenną wskazówką jakości karmy, którą spożywają psy. Na każdym z etapów wzrostu i rozwoju psa wygląd skóry może jako pierwszy wskazywać na niedobory wybranych składników odżywczych lub sugerować właścicielowi dobór odpowiednich związków biologicznie czynnych pomocnych w regeneracji komórek skóry a dzięki temu bezpośrednio wpływać na jakość i wygląd sierści i pazurów.   

Odpowiednie jedzenie to podstawa zdrowej skóry Odpowiednie jedzenie to podstawa zdrowej skóry Źródło: zpazurem.pl

Dla zapewnienia prawidłowego wyglądu pokrywy włosowej niezmiernie ważne jest prawidłowe funkcjonowanie skóry jako tkanki, której wytworami są włosy i pazury. Jeżeli na skórę będą działały czynniki uszkadzające jej funkcje to z dużą dozą prawdopodobieństwa wystąpią dysfunkcje w wyglądzie włosów i paznokci. Dodatkowo dla właściciela psa wygląd pokrywy włosowej może świadczyć o niedoborach pokarmowych wybranych składników diety lub o toczącym się procesie chorobowym wewnątrz organizmu.

Składnikami diety, które posiadają udowodniony wpływ na funkcje skóry i pośrednio na kondycję jej przydatków są:

  • białka ze szczególnym wskazaniem na aminokwasy siarkowe;
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe szczególnie te z rodziny n-6 (właściwie ważny jest prawidłowy stosunek między kwasami n-6 a n-3);
  • składniki mineralne (cynk, siarka, miedź, wapń);
  • witaminy (szczególnie te które regulują metabolizm białek oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, E, karotenoidy);
  • związki biologicznie czynne pochodzenia roślinnego (polifenole, flawonoidy, fitostanole, lignany).;

Teoretycznie, stosując w żywieniu psa, na każdym etapie jego życia, karmę zapewniającą pokrycie wszystkich składników odżywczych nie powinniśmy obserwować zmian w wyglądzie pokrywy włosowej. Natomiast trzeba też pamiętać, że w życiu psa, np. w czasie różnych pór roku, wygląd sierści może ulegać zmianom. Wraz z tymi okresami może zmieniać się zapotrzebowanie na wybrane składniki odżywcze. Przykładowo, w czasie wymiany pokrywy włosowej zwiększeniu ulega zapotrzebowanie na białko ogólne – ze szczególnym nastawieniem na zawartość aminokwasów siarkowych – oraz powinno się zwiększyć albo zacząć podawać wraz z dietą wielonienasycone kwasy tłuszczowe w postaci cennych bioolejów: oleju z nasion wiesiołka, ogórecznika czy rokitnika. Pamiętać należy, że efekt w postaci poprawy wyglądu sierści nie będzie natychmiastowy, gdyż składniki pożywienia po to, aby mogły wpływać na funkcje skóry podlegają takim samym przemianom metabolicznym i biochemicznym, jak każde inne składniki odżywcze. Dodatkowo muszę być podawane systematycznie przez dłuższy okres czasu po to aby miały szanse wpłynąć na fizjologię i biochemię skóry. Przykładowo, suplementacja diety kwasami tłuszczowymi wielonienasyconymi powinno być prowadzona minimum przez okres 6-8 tygodni, po to aby zaobserwować pozytywny efekt i po to aby utrwalić efekt działania tych składników. 

Jeżeli stosując w żywieniu psa konkretną karmę (bez względu na jej rodzaj) zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany w wyglądzie sierści, pies zacznie nietypowo się zachowywać (drapać, ocierać itp.) powinno się zmienić karmę na inną, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że dana karma jest deficytowa w ważne dla funkcjonowania skóry składniki lub zawiera czynniki działające drażniąco.