Przewodnik doskonały

Wskazówka 3. Nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj!

Wychowanie psa polega na wyznaczaniu mu pewnych zasad i ograniczeń. Przecież nie możemy tolerować, żeby nasz psiak gryzł i niszczył meble. Wielu z nas reaguje na niewłaściwie zachowanie psa krzykiem „nie wolno!”. Wtedy pies patrzy nas, po czym wraca do… gryzienia mebla. Mamy wtedy ochotę podejść do niego i dać mu nauczkę w postaci klapsa. No, ale skoro już wiemy, że bicie nie tylko nie skutkuje poprawą zachowania, ale także trwale niszczy naszą relację z psem, to co możemy zrobić, żeby masz pupil nie niszczył mebli i nie dostał kopniaka?

Pies reaguje na twoją uwagę, sam z siebie się nie zawstydza. Robi to tylko wtedy, gdy właściciel patrzy. Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Jeśli zauważysz, że twój pies robi coś czego nie akceptujesz to najpierw zniechęć czworonoga do tego co akurat robi, a tobie się nie podoba, a następnie wskaż mu co ma lub może robić. Na przykład, gdy szczeniak gryzie meble, przemówmy do niego niskim, spokojnym głosem „zostaw”, „fe” czy „nie wolno” i przestraszmy go jakimś odgłosem (uderzmy ręką w stół, zrzućmy ma podłogę książkę, albo użyjmy puszki wypełnionej monetami, której odgłos jest bardzo nie przyjemy dla psiego ucha). W tym momencie pies powinien zwrócić na nas uwagę, cmoknijmy do niego i powiedzmy komendę „dobry pies”, by utrzymać jego uwagę na sobie pokażmy mu zabawkę do gryzienia lub przywołajmy do siebie i pobawmy się z nim chwilę. Robimy to, po to, by pokazać psu, że mimo iż czegoś zabraniamy, dajemy w zamian coś innego, równie dla niego atrakcyjnego. Uwaga, klucz to sukcesu tego ćwiczenia leży w tym, aby wykorzystać ten krótki moment, w którym twój pies zwraca na ciebie uwagę! Jeśli go przegapisz, pies wróci to przerwanego na chwilę zajęcia.

Nie bój się zabraniać czegoś psu, ale nie karz go złe zachowanie biciem. Nie ulegaj złości i frustracji! Zamiast tego pokaż psu, że zabawa z tobą jest od wiele fajniejsza nie grzebanie w koszu na śmieci...

Stosowanie się do tych wszystkich wskazówek ułatwi nam łagodne przejęcie przewodnictwa nad psem. Stanie się dla niego dobrym, godnym zaufania liderem.

ŹRÓDŁO: Patricia McConnell, Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem, Łódź, 2008;

1 2