Pies do zadań specjalnych

 

 

Zadania specjalne tylko dla tych wybranych psów

Podstawowym warunkiem jest dokument potwierdzający pochodzenie zwierzęcia, pies nie może mieć więcej, jak dwa lata. Gdy spełnia już te kryteria kwalifikuje się do kolejnego etapu, na którym czekają go próby polowe. Zwykle w Polsce przeprowadza się je w Sułkowicach. Polegają one na aportowaniu, szukaniu przedmiotu z naniesionym zapachem. Liczy się również reakcja na strzał, obrona przewodnika oraz czujność i popęd do samoobrony. Za wykonane zadania psiaki otrzymują określoną liczbę punktów i ta procedura decyduje o tym, czy zwierzęta zostaną zakwalifikowane do dalszej tresury. Gdy uda się przekroczyć dolną granicę punktów, każdy z czworonogów dostaje swojego przewodnika – opiekuna, który powinien stać się jego partnerem i przyjacielem. 

Źródło: strazgraniczna.pl

Przewodnik każdy dzień szkoleniowy musi zacząć od wykonania niezbędnych czynności: pielęgnacja swojego podopiecznego, sprzątanie po nim i karmienie. Kiedy upora się z tymi obowiązkami, może wyruszyć ze swoim psem na siedem godzin ćwiczeń w terenie. Czworonoga i jego partnera czekają również wykłady z kynologii służbowej, teorii tresury, zajęcia taktyczne i techniczne. Obowiązkowe są również szkolenia z doskonalenia umiejętności posługiwania się bronią palną, technik interwencji oraz pierwszej pomocy. Po tak wyczerpującym dniu tresury zwierzęta wracają do siebie i odpoczywają w nowoczesnych kojcach, które wyposażone są w wygodne i przestronne budy z bieżącą wodą. Na każdej widnieje tabliczka z imieniem oraz nazwiskiem opiekuna.

Warto podkreślić, że przewodnicy to tak naprawdę funkcjonariusze, którzy powinni wykazywać szczególne predyspozycje do pracy ze zwierzętami, wszak biorą na siebie wielki obowiązek, jakim jest opieka nad czworonożnym przyjacielem.

 

1 2