Czy psy mają wyrzuty sumienia? A co to takiego?

Według badań przeprowadzonych przez Scientific American aż 74% właścicieli psów uważa, że ich pupile przyłapani na gorącym uczynku czują się winni. Któż z nas nie widział miny „skruszonego” psa na tle poczynionych przez niego zniszczeń? Internet pełen jest fotografii , na których widać psa z opuszczoną głową, podkulonym ogonem i pełnymi wyrzutów sumienia oczami , a wokół niego totalny chaos i ruina, a filmiki z królową „winnych psów” płową labradorską Denver mają po kilka milionów odsłon na Youtube.

Poczucie winy u psa Poczucie winy u psa Źródło: internet

Czy psy naprawdę czują się winne? Jeśli tak to, dlaczego po prostu nie przerywają destrukcyjnych zachowań?

Według naukowców sprawy psich emocji są mocno skomplikowane. Naukowcy uważają bowiem, że psy są pod względem uczuć podobne do mniej więcej dwuletnich dzieci i odczuwają emocje pierwotne takie jak: strach, złość, radość, wstręt i miłość, a nie potrafią odczuwać emocji wtórnych, czyli między innymi poczucia winy, wstydu, dumy i zazdrości. Jak to? – zapyta w tym momencie niemal każdy właściciel psa. Przecież jego pies okazuje zazdrość zawsze, gdy jego pan lub pani pogłaszcze innego psa, dumę, gdy udaje mu się znaleźć schowaną zabawkę albo zabrać patyk większemu od siebie psu oraz wyraźnie czuje się winny, gdy narozrabia. 

Źródło: internet
Badania jednak przeczą teorii wyrzutów sumienia u psów. Na podstawie eksperymentów przeprowadzonych na grupie psów i ich właścicieli w USA i na Węgrzech odkryto, że psy okazywały „poczucie winy” bez względu na to, czy zjadły zakazany smakołyk, czy nie. Wszystko zależało tylko od zachowania właściciela. Wygląda na to, że smutna, skruszona mina psa jest reakcją na karcenie i wcale nie wynika z poczucia winy.
Źródło:
Psy, towarzysząc człowiekowi od tysięcy lat, nauczyły się bezbłędnie odczytywać ludzkie emocje i umiejętnie na nie reagować. Ponieważ ich pamięć działa zupełnie inaczej niż ludzka, nie kojarzą pogryzionej kilka godzin wcześniej kanapy, czy ukradzionej ze stołu kiełbasy ze złym humorem pana. Reagują instynktownie i przybierają skruszony wyraz pyska, licząc na to, że w ten sposób udobruchają ukochanego człowieka. Można powiedzieć, że psy w ten sposób usiłują nas oszukać i uniknąć karcenia czy kary. Ale można także przyjąć, ze psy co prawda najprawdopodobniej nie czują się winne z powodu zjedzonych nowych szpilek albo rozkopanej grządki, ale czują się winne i odpowiedzialne za to, że ich ukochany pan czy pani jest zły lub zmartwiony.

Źródło: https://www.rover.com/blog/dogs-feel-guilt/,  https://www.thedodo.com/does-your-dog-really-have-a-gu-395330716.html