Czy koty potrzebują kociego towarzysza?

Koty wbrew pozorom nie są samotnikami. Żyją w grupie o wyraźnie ustalonej hierarchii. Samotny kot w naszym domu znajduje się w nietypowej dla siebie sytuacji. Dlatego warto zadbać o kocie towarzystwo dla naszego pupila.

Źródło: fotolia.pl

Czytasz ten artykuł, więc jesteś zapewne w jednej z tych sytuacji:

1. Posiadasz już kota i chcesz drugiego.

2. Zastanawiasz się nad posiadaniem kota i słyszałeś, że samotne koty są smutne.

 Niezależnie od tych sytuacji w obu tych przypadkach warto zastanowić się nad dwoma kotami pod jednym dachem. Specjaliści dopatrują się co najmniej kilka plusów zarówno dla kotów, jak również domowników. Życie w samotności dla kota to nic dobrego – dlaczego?

 

Brak problemów behawioralnych

 Dwa koty pod jednym dachem to wielki plus przede wszystkim dla zwierząt. We dwoje lepiej się adaptuje do nowego miejsca, lepiej porozumiewa z człowiekiem, lepiej komunikuje się z otoczeniem. Kot, który ma swojego towarzysza rzadziej chowa się przed obcymi, nie jest agresywny, szybciej uczy się higieny itd.

 

Zdrowie przede wszystkim

 Naukowcy dowiedli, że koty, które żyją w samotności mają częściej problemy z nadwagą oraz chorobami z nią związanymi. Koci towarzysz zapewnia większą ilość ruchu poprzez zabawę czy symulację walki albo gonitwę, czyli mówiąc ogólnie poprawia kondycję. Ma to korzystny wpływ na koci system immunologiczny. Koty, które wychowują się razem, dożywają późnego wieku w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

 

Kondycja psychiczna

 Koty tak samo jak ludzie nie są z natury samotnikami. Same dobrze sobie radzą, ale w towarzystwie czują się jeszcze lepiej. Dwa koty mniej się nudzą, nie rozleniwiają się, nie są złośliwe. Koty w towarzystwie rzadziej nie zrzucają rzeczy z mebli, mniej niszczą rzeczy codziennego użytku, bo mogą zająć się sobą nawzajem. Jeśli obawiasz się, że dwa koty to więcej zniszczeń w domu, to nie masz się czego martwić. Jest wprost przeciwnie.

 

Czyste sumienie

Wyobraź sobie, że zostawiasz samotnego kota na cały dzień. Wracasz późno, szybko idziesz spać. Dręczy Cię świadomość tego, że nie poświęcasz swojemu pupilowi tyle czasu, ile by tego wymagał. Posiadając dwa koty, nie musisz się tym martwić. Nie będą odczuwały samotności, mając siebie nawzajem.

Czy potrzeba Ci więcej argumentów, abyś zdecydował się na dwa koty lub na towarzysza dla swojego aktualnego kociaka? Jeżeli masz takie możliwości nie zastanawiaj się dłużej. Po prostu to zrób.