Czy czworonogi potrzebują ubranek na zimę?

Wielu właścicieli czworonogów ubiera na zimę swoich pupili w sweterki, szaliki i inne ubranka, które mają na celu ochronę zwierzaków przed niską temperaturą. Niemniej nie wszyscy wiedzą jak rozpoznać, że ich ulubieniec potrzebuje ciepłego odzienia. Tymczasem wystarczy jedynie uważnie obserwować jego zachowanie i reagować odpowiednio do sytuacji. Czworonogi najczęściej same będą starały się pokazać swojemu opiekunowi, że odczuwają dyskomfort z powodu chłodu.

Pies na spacerze w ubranku Pies na spacerze w ubranku

Tolerancja zwierząt na niskie temperatury zależy od wielu czynników takich jak: wielkość, grubość futra, ogólny stan zdrowia, pochodzenie itp. Przykładowo psy biorące udział w wyścigach zaprzęgów należące do takich ras jak syberyjskie husky czy Alaskan malamute potrafią znieść naprawdę niskie temperatury, które zagrażają bezpieczeństwu i życiu człowieka. Niemniej nawet one mają swój próg wytrzymałości i przy braku odpowiednich zabezpieczeń i ostrożności, mogą nabawić się poważnych odmrożeń.

Z kolei czworonogi pochodzące z ciepłych stref klimatycznych oraz mające bardzo cienkie futro jak np. chihuahua są bardzo wrażliwe na niskie temperatury oraz wilgoć. Ich opiekunowie nie raz widzieli je trzęsące się z zimna lub odmawiające wyjścia na spacer z powodu mrozu. Dlatego w przypadku takich psów, zakup odpowiednich ubranek, wydaje się jak najbardziej uzasadniony i zrozumiały. Czasami pewnym problemem może być przyzwyczajenie czworonoga do noszenia sweterka, bucików czy czapki. Na szczęście podjęcie kilku prób i nagradzanie pupila smakołykami wystarcza zazwyczaj do tego, żeby nasz ulubieniec przywyczaił się do spacerowania w odzieniu. Ubrania można uszyć samemu lub zakupić w butikach z artykułami dla zwierząt, również na naszym portalu pod adresem http://www.butik.zpazurem.pl/kategoria/ubrania-dla-psow.

 

Źródło: Mother Nature Network