Czworonogi stają się cyborgami

Koniec roku to tradycyjnie okres refleksji i podsumowań. Dotyczy to również rynku produktów i rozwoju technologii opracowywanych z myślą o zaspokajaniu potrzeb czworonogów. Wzrastająca ilość gadżetów pomaga psom i kotom w codziennym życiu oraz wpływa na ich relacje z otoczeniem, a nawet na sposób w jaki komunikują się z ludźmi. Takie urządzenia jak czipy wszczepiane czworonogom pod skórą mogą uratować psom czy kotom życie, ale jednocześnie sprawiają, że naszpikowane gadżetami zwierzęta stają się niemalże cyborgami.

Innowacyjne obroże monitorują stan zdrowia czworonogów Innowacyjne obroże monitorują stan zdrowia czworonogów Źródło: www.mydogsvoyce.com/press

W Stanach Zjednoczonych pojawiły się w sprzedaży książki analizujące rozwój w dziedzinie biotechnologii oraz wyraźnie dostrzegalny trend polegający na popularyzacji elektronicznych gadżetów przeznaczonych dla czworonogów. Jedną z takich pozycji jest "Frankenstein's Cat: Cuddling Up to Biotech's Brave New Beasts" autorstwa Emily Anthes. Książka cieszy się bardzo dużą popularnością i może pochwalić się znakomitymi recenzjami w popularnym sklepie internetowym „Amazon”. Autorka książki poświęca sporo uwagi nie tylko zwierzakom domowym, ale także innym przedstawicielom fauny. Jej zdaniem coraz bardziej zaawansowane urządzenia mogą w przyszłości znacznie ułatwić komunikację ludzi ze zwierzętami. Ponadto Emily Anthes porusza kontrowersyjny temat klonowania.

Z kolei biolog i behawiorysta Con Slobodchikoff dodaje, że dzięki rozwojowi nauki odkrywamy, że zwierzęta są znacznie bardziej inteligentne niż wcześniej sądziliśmy. Czworonogi potrafią właściwie zinterpretować nie tylko poszczególne polecenia, ale wyczuwają również nastroje ludzi. W efekcie wspaniale spisują się nie tylko w roli przyjaciół, ale także terapeutów. Z kolei dzięki gadżetom wykorzystującym osiągnięcia technologii GPS, odnalezienie zaginionego czworonoga, staje się znacznie łatwiejsze.

 

Źródło: io9.com