Co oznaczają dźwięki, które wydaje Twój pies?

Właściciele czworonogów doskonale rozumieją „mowę” swoich ukochanych pupili. Psy porozumiewają się ze światem zarówno ciałem, jak również dźwiękami. Czy wiesz, co mówi do Ciebie Twój pies? Dowiedz się, jak rozpoznać, czego chce Twój pupil.

Naukowcy dowiedli, że psy rozumieją mowę człowieka na poziomie dwuletniego dziecka. Jak bardzo ludzie wiedzą, co ich czworonogi mają do przekazania? Właścicielom zależy na poznaniu „mowy” zwierząt, aby znać ich potrzeby. W takim razie prześledźmy najpopularniejsze dźwięki, jakimi pies komunikuje się z otaczającym go światem.

Szczekanie – szczekanie ma bardzo dużo znaczeń. Tak naprawdę ton szczekania, a do tego mowa ciała są w stanie bliżej odgadnąć zamiary psa. Poprzez szczekanie psy chcą przywołać do zabawy ludzi lub inne psy. Jednak ten dźwięk jest także oznaką zdenerwowania. Im szybsze i głośniejsze oraz niższego tonu dźwięki, tym bardziej możemy być pewni, że zaczyna się robić groźnie. Szczekaniem pies chce również zwrócić uwagę na siebie, ale może ono również oznaczać niebezpieczeństwo.

Wycie – to sygnał jaki psy zaadoptowały sobie od swoich kuzynów, czyli wilków. Nic więc dziwnego, że najczęściej wyją właśnie psy północy, które najbardziej naśladują swoich przodków. Inne psy rzadko kiedy wyją.

Warczenie – psy, które czują lęk lub atakują, wysyłają komunikat o swoich zamiarach. Im warczenie jest niższe w tonie, tym bardziej pies daje do zrozumienia, że jest gotowy do ataku. Psy bardzo często warcząc jednoczenie szczekają.

Skomlenie – ten dźwięk także ma kilka znaczeń. Może oznaczać radość, podniecenie, ale również stres, zniecierpliwienie, samotność, nudę czy ból. Im bardziej żałosne jest skomlenie, tym bardziej pies jest niezadowolony. W przypadku odczuwania bólu dźwięk może być nawet bardzo przeraźliwy.

Skowyt – najczęściej skowyczą psy, które zostają same w domu. Pies, który nie jest nauczony zostawania w samotności skomle z tęsknoty. Po dłuższym czasie skomlenie przeradza się w przeraźliwy skowyt.

Wzdychanie – psy wzdychając, chcą nam zakomunikować dwie rzeczy: pierwszą – są zmęczone po wysiłku; drugą – niezadowolenie, kiedy zapraszają nas do zabawy, a my z niego nie korzystamy.

Parskanie – przypomina jakby kichanie; dźwięk pojawia się w momencie powitania opiekuna po dłuższej rozłące lub innego psa.

Chrząkanie – często jest mylone z warczeniem, które pojawia się w trakcie zabawy. Chrząkanie występuje najczęściej w sytuacji, gdy pies trzyma coś w pysku i wydaje dźwięk radości.

Powyższe dźwięki są dla czworonogów podstawowym źródłem komunikacji ze światem. Wyrażają one nastroje, emocje oraz pragnienia naszych pupili. Często wydaje się nam, że wiemy, co oznacza zachowanie naszego psa, ale dziwimy się na dźwięki, jakie z siebie wydaje. Nauczmy się ich słuchać oraz rozumieć.