Co mówi psie ucho?

Psie ucho naprawdę mówi! Ruszając uszami pies pokazuje nie tylko w jakim jest nastroju, ale też potrafi zadać pytanie i pokazać, że dobrze się bawi! Nie wierzysz?

Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko

Dla psów mowa ciała jest bardzo ważna. To głównie dzięki niej czworonogi tak  świetnie się ze sobą dogadują. Jeśli chcesz równie dobrze rozumieć się ze swoim psem warto nauczyć się między innymi mowy psich uszu.

Kiedy psiak lekko unosi swoje uszy to chce Ci powiedzieć, że jest radosny i szczęśliwy, a Ty możesz się z nim pobawić.

Kiedy Twój piesek wysoko stawia uszy to najzwyczajniej w świecie pyta się Ciebie: „O co w tym wszystkim chodzi? Możesz jaśniej?”. Wytłumacz mu zatem co się dzieje.

A kiedy Twój przyjaciel wachluje uszami do przodu i do tyłu to znaczy, że nie jest pewien czy robi dobrze. Pomóż  mu, naprowadź go na właściwy trop, na przykład smacznym kąskiem.

Kiedy piesek opuszcza powoli uszy i kładzie je lekko do tyłu to znaczy, że wszystko jest w porządku i nic specjalnego się nie dzieje. Możesz pobawić się z pupilem, pogłaskać go lub po prostu odejść i zostawić go w spokoju. Jemu w takiej sytuacji  nie jesteś jest to obojętne.

Kiedy uszy psa są położone bardzo płaski i wyraźnie przylegają do głowy to znaczy, że Twój kumpel nie ma humoru i jest nastawiony bojowo. Najlepiej mu nie przeszkadzaj i zajmij się swoimi sprawami. Odejdź od psa szerokim łukiem, bardzo powoli i absolutnie nie patrz mu w oczy! Najlepiej odwróć głowę w bok, to uspokoi rozdrażnionego czworonoga.

Każde psie zachowanie coś oznacza. Zawsze bacznie je obserwuj. Kiedy nie jesteś pewien, co masz zrobić najlepiej nie rób nic. Pamiętaj. Twój pies tak samo jak Ty ma prawo do różnych nastrojów i jeżeli nie ma ochoty na kontakt - uszanuj jego decyzję. Tak samo jak nie męczyłbyś swojego przyjaciela, który nie ma ochoty dziś wyjść na podwórko.