Buda, psia posesja w dobrym stylu

Oczywiście, psia buda powinna być miła dla naszego oka, ale jej podstawowym zadaniem jest stworzenie małego, psiego domu. Dla komfortu zwierzęcia bardzo ważny jest nie tylko materiał, z jakiego taki dom został wykonany, ale również jak jest usytuowany i jakie ma wymiary.

Źródło: Forum

Psy mieszkające na podwórzu, to najczęściej psy stróżujące. Ich głównym zadaniem jest obrona dobytku ich pana. Pamiętajmy, aby powierzając im tak odpowiedzialną funkcję, zapewnić dobrej jakości, wygodne i ciepłe schronienie. Na rynku dostępny jest szeroki wybór rozmaitych bud, począwszy od klasycznych, w stylu rustykalnym, modernistycznym, budy góralskie aż po mini pałace lub wille z basenem. Dobra buda to, obok pełnej miski, niezbędne wyposażenie podwórzowego psa.

Ustawienie kojca

Kojec jest pomieszczeniem, w którym pies przebywa, odpoczywa, je. Składa się najczęściej z wybiegu i usytuowanej wewnątrz budy. Najlepiej ustawić go w miejscu cichym i osłoniętym od wiatru, z dala od ulicy i miejsc, w których za dnia często przechodzą ludzie. Wielkość wybiegu powinna być dostosowany do gabarytów psa. Ściany najlepiej ażurowe, o wysokości nie mniejszej niż 1,5 m  kojce ze ścianami wykonanymi ze zwyczajnej siatki, stanowią zagrożenie dla zdrowia psa: zdarza się klinowanie łap w oczkach siatki, skaleczenie o ostre elementy). Należy pamiętać, aby góra kojca również była zabezpieczona – bywają psy tak skoczne, że z łatwością pokonają każde ogrodzenie.  Analogicznie, jeżeli nie zabezpieczymy podłogi kojca, umożliwimy psu wykonanie podkopu i łatwą ucieczkę. Jeżeli podłoga będzie betonowa kojec łatwo będzie utrzymać w czystości, lecz należy pamiętać o umieszczeniu na niej drewnianego podestu, służącego psu do wypoczynku.

Najważniejszą funkcją kojca jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno psu, jak i ludziom w sytuacjach, gdy nie chcemy by pies biegał swobodnie po pilnowanym terenie. Na rynku dostępny jest szeroki wybór gotowych, profesjonalnie wykonanych i bezpiecznych kojców dla psów, dostosowanych do wielkości i wieku pupila.

Psi dom: buda

Pomieszczenie, w którym pies powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo nie może przemakać, podchodzić wodą, pleśnieć, być za duże bądź za małe. Przy wyborze budy należy zwrócić uwagę na solidne ocieplenie (pomiędzy dwie deski stanowiące ściany wsypuje się trociny, wełnę mineralną albo styropian), czy dach jest ruchomy i wystarczająco ciężki, czy posiada okap około 20 cm wysunięty poza ściany. Dachy mogą być jedno lub dwuspadowe, a nawet spłaszczone. Nie

mogą być wykonane z blachy czy obkładane folią. Pamiętajmy, aby wystrzegać się tutaj materiałów szybko nagrzewających się.

Buda powinna być ustawiona na podwyższeniu (najczęściej stosuje się nóżki drewniane), aby między nią a podłożem był przewiew, zapobiegający niszczeniu i zawilgoceniu drewna. Otwór umożliwiający wejście standardowo znajduje się na przedniej ścianie na środku, lecz psom przebywającym cały rok w budzie warto zapewnić wejście znajdujące się z boku krótszej lub dłuższej ściany, dla większej ochrony legowiska przed czynnikami atmosferycznymi. Wejście do budy musi być dostosowane do wielkości psa, lecz im większy otwór, tym większe straty ciepła. Dostępne na rynku budy z przedsionkiem, zapewniają ochronę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Budy w kształcie litery L, na które składa się przedsionek i ustawione pod kątem 180º do kierunku wejścia legowisko zapewniają jeszcze większą od wyżej opisanych ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Pies sam powinien przekonać się do spania w budzie, nie trzeba go nakłaniać czy budzić w nim nadmiernego nią zainteresowania, gdyż może to odnieść odwrotny skutek - zniechęcić, a nawet przestraszyć zwierzę. Wiele psów w lecie woli spać poza budą, lecz na pewno docenią jej uroki w czasie mroźnej zimy.