Anglicy czipują psy. Obowiązkowo

Brytyjskie Ministerstwo Środowiska wprowadziło dla wszystkich właścicieli psów w Anglii obowiązek czipowania swoich pupili. Właściciele czworonogów mają czas do 6 kwietnia 2016 roku. Po tej dacie każdy opiekun nieoznakowanego psa będzie musiał liczyć się z grzywną w wysokości prawie tysiąca funtów.

Znaczek na obroży odchodzi do lamusa? Znaczek na obroży odchodzi do lamusa? Źródło: © David Harrigan/ableimages/Corbis

Nowe prawo ma przede wszystkim zmusić właścicieli psów do odpowiedzialności za swoje zwierzęta. Pomimo tego, że Anglicy kochają zwierzeta nawet wśród nich zdarzają się osoby, które porzucają psy i koty, a to obciąża budżet wszystkich mieszkańców kraju. Opieka nad bezdomnymi zwierzętami kosztuje brytyjskich podatników rocznie ponad 80 milionów dolarów. Dzięki zaczipowaniu psów z pewnością uda się ograniczyć liczbę bezdomnych zwierząt, gdyż łatwo będzie można ustalić osobę odpowiedzialną za porzucenie czworonoga. Obecnie Wielką Brytanię zamieszkuje około osiem milionów zwierząt domowych, z których najpopularniejsze są psy, koty i króliki. Około 60% z nich posiada już czipy i jest zarejestrowana w krajowym rejestrze zwierząt. Dzięki temu można łatwo ustalić ich pochodzenie w przypadku gdy uciekną właścicielowi lub zgubią się w drodze do domu.

W tej chwili w brytyjskim rejestrze znajdują się już wszystkie konie hodowane na terenie Wielkiej Brytanii, gdyż tamtejsze prawo narzucało właścicielom tych zwierząt ich zaczipowanie do 2009 roku. Mirkoczipy nie będą na razie obowiązkowe dla kotów. Właściciele psów, którzy nie chcą ponosić kosztów związanych z całą procedurą mogą skorzystać z darmowej oferty Dogs Trust, która posiada swoje przedstawicielstwa na terenie całego kraju. Zabieg jest bardzo prosty, trwa kilka sekund i nie jest bolesny dla czworonoga. W Polsce koszt takiej usługi wynosi około stu złotych.