Alergia pokarmowa u psów

Bardzo często w przypadku psów posługujemy się określeniem alergia pokarmowa – mój pies nie może jeść… Co to jest właściwie alergia pokarmowa?

Źródło: internet

Należy wyróżnić 2 rodzaje negatywnej reakcji na pokarm: alergia pokarmowa lub nietolerancja pokarmowa. Z punktu widzenia właściciela sposób postępowania będzie podobny w obydwu przypadkach.

Diagnoza

Bardzo wiele alergii pokarmowych ujawnia się w pierwszym roku życia, a większość do 4. roku życia psa. Diagnoza alergii u ludzi jest dość trudna i czasochłonna. W przypadku zwierząt nie ma testów diagnozujących występowanie alergii na dany składnik pokarmowy.

Głównym sposobem diagnozy jest zastosowanie diety eliminacyjnej, a następnie przeprowadzenie próby prowokacyjnej. 

Inną opcją, która nie da nam odpowiedzi, na co pies jest prawdopodobnie uczulony jest wprowadzenie specjalistycznej karmy weterynaryjnej, która zawiera hydrolizowane białko. Zawarte w niej białka są rozbijane w specjalnym procesie na małe cząsteczki, które zazwyczaj nie wywołują uczulenia u psa. Jednak wprowadzenie takiej karmy ma minus, iż raczej nie dowiemy się, na co nasz pies jest  uczulony. Dodatkowo w rzadkich przypadkach pies może nadal wykazywać objawy alergii. Jednak w niektórych przypadkach może być ze względu na stan psa najlepsze w danym momencie wyjście.

Dieta eliminacyjna

Dieta tak polega na tym, iż psu podaje się białko, którego dotychczas pies nie jadł. Np. jeśli nie jadał jagnięciny podaje mu się jagnięcinę czy indyka. W przypadku gotowej karmy warto wybrać karmy monobiałkowe – zawierające jeden rodzaj białka zwierzęcego, nie zawierające np. jaja czy innych białek mogących uczulać psa.

Wybierając karmę należy uważnie przeczytać etykietę – wiele karm zawiera np. jagnięcinę jako źródło białka, ale dodatkowo w składzie pojawiają się np. tłuszcze drobiowe czy wieprzowe. Tłuszcz drobiowy jest bardzo chętnie stosowany przez producentów karmy, ponieważ nadaje karmie smakowitości. W takim przypadku nie będzie to dobra karma do przeprowadzanie diety eliminacyjnej – wprowadzamy inny rodzaj białka.

W trakcie przeprowadzania diety eliminacyjnej należy również wyeliminować smaczki, które zawierają inne białka. Jeśli więc wybraliśmy jagnięcinę, podajemy smaczki tylko z jagnięciny.

Bądźmy przygotowani, iż będziemy musieli szukać karmy i pierwsza wybrana może również powodować uczulenia – wiele psów jest uczulonych na więcej niż 1 rodzaj białka i np. pies uczulony na wołowinę, może być uczulony na jagnięcinę.   Wiele psów wykazuje objawy alergii krzyżowych na różne substancje.

Podobnie trzeba być konsekwentnym przy posiłkach gotowanych i wprowadzaniu mięs, warzyw i tłuszczów. Dodatkowo każde jedzenie przygotowywane w domu trzeba suplementować – wówczas należy czytać etykiety suplementów i sprawdzać ich skład pod kątem zawierania składników zakazanych.

Czas trwania

Dieta eliminacyjna powinna potrwać co najmniej 4-6 tygodni.  Objawy alergii mogą ustępować nawet do kilku tygodni – niektóre badania wskazują, iż objawy alergii u 75% psów  ustępują po 4-6 tygodniach, ale część psów potrzebuje jeszcze dłuższego czasu.

W przypadku braku wystąpienia objawów alergicznych przy danym rodzaju białka możemy stwierdzić, że pies nie jest uczulony na to białko. Po ustabilizowaniu sytuacji, po 2-3 miesiącach możemy spróbować wprowadzać inne białka – nie więcej niż 1 nowe , aby mieć wiedzę, jakie białka może spożywać pies i stosować je łącznie lub zamiennie.  

Wówczas również często przeprowadza się próbę prowokacyjną, która polega na podaniu alergizującego białka i sprawdzenia , czy wystąpią objawy alergii.

Wytrwałość

Ważna jest nasza konsekwencja w podawaniu białek nie uczulających psa. Należy uczulić wszystkich domowników na to, aby nie podawać psu innych przysmaków, pokarmów spoza dozwolonej listy. Pies również przyzwyczajony do innego smaku czy rodzaju tłuszczu może początkowo niechętnie podchodzić do nowej karmy. Zdrowie psa jest najważniejsze i nie możemy odpuścić – musimy podejść do tego racjonalnie. Chcemy zlikwidować objawy alergii, świąd, często choroby uszu czy skóry, czy też stany zapalne wewnątrz organizmu…

Jednak pamiętajmy, iż może się zdarzyć, iż pies ponownie zacznie wykazywać objawy uczulenia na nowe białko. Wówczas od nowa trzeba wprowadzać dietę eliminacyjną.

Warto również rozważyć pomoc specjalisty ds. żywienia – pamiętajmy jednak, iż sukces leży w rękach właściciela. Nawet najlepsze porady nie odniosą skutku, jeśli nie będą wprowadzane w życie…


WIĘCEJ O ODŻYWIANIU PSA SZUKAJ W NASZEJ KOOCHNI >>>

 


Bożena Wróblewska

Hodowca psów, psycholog, udziela porad z różnych obszarów właścicielom zwierząt – specjalizuje się w psychologii zachowań, doborze psa do profilu właściciela  oraz diecie psa.  Właściciel marki karm bezzbożowych super premium My Lovely Dog, prowadzi sklep z akcesoriami i karmą niezbędną dla każdego właściciela www.mylovelydog.pl