Ahoj przygodo! Bezpieczny pies nad wodą

Niezależnie od tego czy planujemy rejs po Bałtyku, wypad na żagle na jezioro, czy weekendowy spływ kajakiem, zabierając ze sobą psa nie można zapominać o jego bezpieczeństwie.

Pies nad wodą - zadbaj o jego bezpieczeństwo. Pies nad wodą - zadbaj o jego bezpieczeństwo. Źródło: Shutterstock

Chociaż psy potrafią pływać, nie wszystkim przychodzi to z jednakową  łatwością. Dla psów starszych lub tych, które posiadają dużo nabierającego wody futra, pływanie jest nie lada wyzwaniem. Poza tym pies może doznać szoku termicznego, gdy nagle wypadnie za burtę lub skurczu, który uniemożliwi mu dopłynięcie do brzegu lub łodzi. Sposobem na zminimalizowanie zagrożenia, jest założenie psu kapoka. Ułatwi to zwierzęciu pływanie, pomoże utrzymać się na powierzchni w razie nieszczęśliwego wypadku  i spowoduje, że czworonóg będzie lepiej widoczny w wodzie i na brzegu.

Nasz rynek oferuje szeroki wybór kapoków w najróżniejszych kształtach, kolorach i cenach. W zależności od producenta, kapoki podzielone są na pięć czy też nawet sześć rozmiarów, co umożliwia lepsze dopasowanie kamizelki  do sylwetki i rozmiarów psa. Wszystkie produkty dostępne są w odblaskowych kolorach (choć w tańszych modelach zazwyczaj jedynie w kolorze pomarańczowym) oraz posiadają specjalny uchwyt, pomagający wyciągnąć psa z wody. Wszystkie bez względu na cenę wyposażone są również w elementy odblaskowe.

Źródło: Shutterstock
Najtańsze dostępne w sklepach kamizelki ratunkowe mają postać zakładanej na psa derki, mocowanej specjalnymi pasami pod brzuchem i na szyi zwierzęcia. Pasy brzuszne są jednak wąskie i mogą wrzynać się w ciało psa powodując dyskomfort lub otarcia. Jaskrawy materiał oraz odblaski gwarantują dobrą widoczność psa w wodzie. Kamizelki tego typu wypełnione są lekką pianką. Kosztują od 80 do 140 zł w zależności od rozmiaru.

Kolejnymi popularnymi modelami kapoków są produkty wykonane z nieco grubszej pianki, a dodatkowo wyposażone są w szeroki pas brzuszny, który jest wygodniejszy dla psa niż wspomniana wcześniej wąska regulacja. Podobne kamizelki nabędziemy już za około 70 zł.

Najbardziej godnymi polecenia kapokami są jednak kamizelki renomowanych firm, specjalizujących się w produkcji sprzętu i akcesoriów dla aktywnych psów i ich właścicieli. Kapoki te pokryte są pianką na całej lub prawie całej powierzchni kamizelki (w zależności od modelu), a komory z polichlorkiem winylu rozmieszczone symetrycznie na górze kamizelki lub też specjalne panele rozmieszczone na całej jej długości, zapewniają dobre utrzymanie psa na powierzchni wody. Produkty tej klasy, co niezwykle istotne, posiadają bardzo duże, wykończone pianką wycięcia na łapy, co likwiduje ryzyko jakichkolwiek otarć podczas poruszania się w kamizelce. Regulowane zapięcia kapoka nie przylegają bezpośrednio do skóry psa, lecz opierają się o piankę, a to zwiększa komfort używania kamizelki. Kapoki te mają atrakcyjny design, dość bogatą gamę kolorystyczną i są bardzo starannie wykonane. W zależności od modelu kosztują od 270 do 460 zł. Zadbaliście o bezpieczeństwo? Pomyślcie również o akcesoriach, które umilą zwierzakowi zabawę. Zestaw zabawek na letnie wypady za miasto: frisbee, szarpak, ciężarek i piłka już w cenie 27,90 zł.