Agresja terytorialna

Ten typ agresji ujawnia się najczęściej w momencie kiedy młody kot wkracza w fazę dojrzewania. Może on wtedy zacząć zachowywać się agresywnie zarówno w stosunku do innych kotów, ale także do opiekunów i innych zwierząt, które spotka na swojej drodze.

Źródło: Shutterstock

Bardzo często agresja na tle terytorialnym pojawia się w także wtedy, kiedy mamy zamiar wprowadzić do domu nowego kota. Nie musi to być zupełnie nowy kot. Wystarczy, że jeden z kotów powraca do domu na przykład po dłuższej rekonwalescencji.

Agresja terytorialna nie ma jedynie wymiaru fizycznego. Oczywiście bezpośredni konflikt najłatwiej zauważyć i najłatwiej postawić wtedy diagnozę. Bardzo często agresja ta ma miejsce „tylko” w wymiarze psychicznym. Może przejawiać się blokowaniem dostępu do kuwety lub miski z jedzeniem przez jednego kota. Czasami możemy zauważyć, że jeden z kotów uporczywie wpatruje się w drugiego, nie pozwalając mu na zmianę miejsca lub przebywanie w określonym pomieszczeniu. To także jest agresja, a dla wielu kotów jest ona dotkliwsza niż krótka sprzeczka w bezpośrednim starciu.

Agresja terytorialna może także przejawiać się atakowaniem innych kotów, które agresor spotyka na swej drodze podczas wyjść na dwór. Czasami możemy usłyszeć przykre historie ludzi, których koty zostały zaatakowane przez innego zwierzaka. Niekiedy agresywny kot może nawet próbować dostać się do naszego mieszkania, aby zaatakować przebywającego tam pupila. W takich sytuacjach powinniśmy niezwłocznie poinformować stosowne straże i skontaktować się z właścicielem niesfornego kota. Im szybciej i bardziej stanowczo zainterweniujemy tym lepiej dla naszego podopiecznego.

Aby zapobiegać tego typu agresji powinniśmy obserwować koty mieszkające pod jednym dachem, zwracając baczną uwagę na wszelkie jej przejawy w wymiarach fizycznym i psychicznym. Powinniśmy też sprawdzać, jak zachowuje się nasz kot w momencie, kiedy jest wypuszczany. Może on być wtedy zarówno agresorem, ale także ofiarą.

Najstaranniej powinni pilnować swoich zwierząt właściciele kotów birmańskich. Niestety jest to rasa, która ma największą skłonność do zachowań agresywnych na tle terytorialnym.