Agresja bólowa

Ból jest bodźcem sprzyjającym agresywnym zachowaniom. Powoduje rozdrażnienie i ogranicza ocenę sytuacji. Zwierzę nękane bólem jest jak bomba, której zapalnikiem może być zupełnie błaha sytuacja.

Źródło: shutterstock

Agresja spowodowana bólem może przejawiać się w dwojaki sposób. Możemy zaobserwować ją, kiedy kot zostaje przez przypadek zraniony, nadepnięty lub uderzony. W takiej sytuacji, pod wpływem stresu i niespodziewanej sytuacji, kot może zaatakować najbliżej znajdujące się zwierzę lub osobę.

Taki atak jest nagły, zwykle bardzo silny i powoduje poważne rany u poszkodowanego. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji pomiędzy dwoma kotami należy je jak najszybciej rozdzielić. Powinniśmy także przenieść je do cichych, odosobnionych pomieszczeń, które dla pewności pomożemy spryskać syntetycznymi feromonami. Dopiero kiedy się uspokoją może próbować wprowadzić je ponownie. Dobrze jest podjąć taką próbę tuż przed podaniem posiłku, aby pierwszy kontakt był jak najbardziej przyjemny. Jeśli zauważymy oznaki agresji, powinniśmy odczekać jeszcze kilka dni, a następnie zacząć wprowadzać koty, jak ma to miejsce podczas wprowadzania nowego kota do stada. W przeciwnym wypadku pogłębimy jedynie problem i uniemożliwimy przywrócenie spokoju i harmonii w kontaktach pomiędzy naszymi kotami.

Drugim objawem agresji bólowej jest agresywne zachowanie, które pojawia się w momencie, kiedy chcemy nawiązać kontakt z naszym kotem. Do tej pory spokojne zwierzę może zacząć reagować ostro i stanowczo. Może pokazywać zęby, groźnie mruczeć i unikać kontaktu z nami. Jeśli zignorujemy te ostrzeżenia i mimo to próbujemy kota dotknąć, to jest bardzo prawdopodobne, że zwierzę zaatakuje. Przyczyną takiego zachowania może być schorzenie powodujące ból, a sama agresja jest reakcją obronną zwierzęcia. Musimy to w pełni uszanować i unikać wymuszonego kontaktu z naszym podopiecznym. Kontakt taki nie jest to dla kota przyjemny. Dodatkowo może dojść do instrumentalizacji agresji, jeśli kot nauczy się, że jego agresywna postawa zniechęca człowieka do dotykania zwierzęcia.

To co należy zrobić to poddać zwierzę dokładnemu badaniu weterynaryjnemu, aby dotrzeć do sedna problemu. Jeśli sprawimy, że kot przestanie odczuwać ból, w niedługim czasie powinien znowu zachowywać się tak jak przed chorobą.