5 najlepszych ras dla rodzin z dzieckiem

Choć pies ma indywidualny charakter i swoje humorki, to każda z psich ras ma cechy powtarzające się u każdego osobnika. Wynikają one zazwyczaj z historii rasy, hodowli i jej wcześniejszego przeznaczenia. Dowiedz się, które z psiaków są idealne dla rodzin z rozbrykanym i wymagającym morza cierpliwości potomstwem.

Pies jest świetnym przyjacielem dla dziecka Pies jest świetnym przyjacielem dla dziecka Źródło: istock

Nieodpowiednie rasy

Dzieci krzyczą, są bezbronne, nieświadomie zadają zwierzętom ból, zabierają zabawki i jedzenie. Jednocześnie nie stanowią w oczach psa żadnego autorytetu. To trudny test dla merdających zwierzaków. Większość z nich instynktownie otacza dziecko troską, traktując jak nieporadnego szczeniaka, który nie zagraża pozycji w stadzie.

Źródło: Shutterstock

Rodzice małego szkraba powinni dokładnie poczytać o rasie psiaka, którego zamierzają kupić. Wystrzegać należy się przede wszystkim władczych psów o tendencjach do dominowania, które nie będą szanować małego dziecka. Niemile widziane w otoczeniu maluch są psy temperamentne, o małej cierpliwości, głównie służące w przeszłości do walk. Na czarnej liście znajduje się między innymi Rottweiler, Chow-chow, Amstaff, a także... skory do gryzienia Chihuahua!

 

5. Beagle

Choć Beagle służyły początkowo jako psy myśliwskie, przez lata obcowania z człowiekiem ukształtował się u nich wesoły i uroczy charakter. Są one aktywne, skore do zabawy i chętne do wspólnej aktywności.

Co ważne, Beagle mają obniżony próg tolerowania bólu. W praktyce oznacza to, że zwierzak ten wytrzyma cierpliwe szarpanie za ucho dłużej, niż jakikolwiek inny psiak. Beagle są łatwymi w utrzymaniu, niewymagającymi psiakami, z typowymi dla psów myśliwskich problemami – kopaniem, gonieniem małych stworzeń i długimi pogoniami za raz zwęszonym zapachem.

Źródło: Shutterstock

 

4. Nowofundland

Ten wielki, kudłaty psiak to prawdziwa szczekająca niania. Wystarczy tylko przypomnieć sobie opiekuńczego pieszczocha znanego z powieści i ekranizacji Piotrusia Pana. Delikatność, cierpliwość, odrobina lenistwa i dobroć czynią z niego idealnego towarzysza dla każdego dziecka. Ma silny zmysł ratownika i uwielbia pieszczoty. Z uwagi na wielkość i potrzebę ruchu nowofundland jest proponowany głównie rodzinom mieszkającym w domach z ogrodem.

 

3. Pudle

Osoby, które widzą w pudlach jedynie wypacykowane psy do towarzystwa są w wielkim błędzie. Natura obdarzyła pudle duże jedną z najwyższych inteligencji, spotykanych w psim świecie.

W porównaniu do wielu innych ras – pudle przywiązują się do wszystkich członków rodziny i słuchają także dzieci. Odwrotnie jak np. w przypadku owczarka niemieckiego, który wybiera sobie jednego opiekuna. Pies ma bardzo przyjacielskie nastawienie, uwielbia zabawę i co najważniejsze – cechuje się wprost anielską cierpliwością.

 

2. Labrador

Ich niezwykła wprost popularność ma swoje źródło w rewelacyjnym charakterze. Labradory są niezwykle cierpliwe, skore do zabawy i mają niesamowicie wesołe usposobienie. Bardzo mocno przywiązują się do człowieka i są oddane całkowicie swoim właścicielom. Poza tym są łatwe w pielęgnacji, proste w treningu i jedyną wadą są występujące często problemy medyczne o genetycznym podłożu.

Źródło: shutterstock

 

1. Golden Retriever

Niekwestionowany lider zestawienia. Goldeny są wprost stworzone dla rodzin z małymi dziećmi. Żwawy, wesoły, bez humorków i potrzeby dominacji. Mają one równie przyjacielskie usposobienie jak Labradory, posiadają jednak większe pokłady energii, czekającej jedynie na spożytkowanie z rozbrykanym maluchem. Nie bez powodu uznawany jest za najlepszego psa rodzinnego.

 

Każdy rodzic powinien pamiętać, że najważniejsze jest nie psie pochodzenie a wychowanie. W trakcie socjalizacji uczy się on prawidłowych zachowań, także wobec małego domownika. Zasady powinny być konsekwentnie wprowadzane i przestrzegane już od pierwszych dni w nowym domu.