1 procent dla zwierząt - jak to zrobić?

Marzec i kwiecień to ostatnie miesiące na złożenie zeznań podatkowych, czyli popularnych PIT-ów. Deklarację muszą złożyć wszystkie osoby, które w 2015 roku uzyskały jakikolwiek dochód. I choć o obowiązku złożenia swojego PIT-u wiedzą prawie wszyscy, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że 1 procent podatku możemy przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego. A wybór ich jest ogromny – w zależności od tego, kogo chcemy wesprzeć, możemy przekazać nasz 1 organizacji działającej np. na rzecz osób chorych, biednych dzieci, bezrobotnych i potrzebujących zwierząt.

Jak przekazać 1 procent na rzecz potrzebujących zwierząt? To naprawdę proste! Jak przekazać 1 procent na rzecz potrzebujących zwierząt? To naprawdę proste! Źródło: gurana / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Jak przekazać swój 1 procent potrzebującym zwierzakom?

Od kilku lat, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, istnieje możliwość przekazania kwoty 1% rocznego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (a więc jednej z tych organizacji, której nadano taki status i która widnieje w aktualnym wykazie ministra pracy). Trzeba pamiętać, że w grę wchodzą tylko takie podmioty, które prowadzą działalność społecznie użyteczną, a więc nie działalnością zarobkową.  

Jak to zrobić?

Przekazanie 1% podatku organizacji pożytku publicznego jest bardzo łatwe i nic nie kosztuje. Pamiętajmy, odpowiednia kwota i tak nie zostanie w naszej kieszeni: albo zasili budżet państwa, albo wskazaną organizację. Po dokonaniu wyboru organizacji należy wypełnić odpowiednie rubryki w rocznym zeznaniu podatkowym. To pola nr 123 i 124, a opcjonalnie także: 125, 126 i 127. Wpisać w nie należy nazwę wybranej przez nas organizacji, jej  KRS oraz kwotę, którą chce się przekazać, a jeśli chcemy zasilić konto konkretnej osoby lub zwierzaka, która np. zbiera pieniądze na swoją terapię w ramach jakiejś fundacji – należy pamiętać o stosownym dopisku (np. dla Azora). Pieniądze, które przekazujemy, nie mogą być większe niż jeden procent naszego podatku, mogą być jednak niższe. Kwotę przekazywaną na rzecz organizacji pożytku publicznego zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół.  

Jak znaleźć organizację?

Wykaz wszystkich organizacji pożytku publicznego znajdziemy np. na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Każda organizacja pożytku publicznego powinna informować  o możliwości wsparcia jej na swojej oficjalnej stronie internetowej i ewentualnie na swoim Facebooku. Jeśli nie jesteśmy pewni, którą organizację chcemy wesprzeć, poczytajmy o jej działalności i celach w internecie. To bardzo ważne, bo możemy wspomóc tylko jedną z organizacji. A choć jeden procent to zwykle niewielka suma pamiętajmy o tym, że nie jesteśmy jedynymi podatnikami i nie rezygnujmy z tej możliwości, bo potrzebujących zwierząt nie brakuje.