„Coś ty, kotku, miał?” - dowiedz się, co mówi kot

Koty to jedne z tych domowych zwierząt, które wykazują się największym indywidualizmem. Nie znaczy to jednak, że nie porozumiewają się chociażby z człowiekiem. Nasze domowe zwierzęta posiadają swój język, którym komunikują się ze światem. Koty porozumiewają się na różne sposoby – zarówno dźwiękami, jak i ruchami, co zawdzięczają dobrze rozwiniętej muskulaturze pyszczka i całego ciała.

Źródło: boredpanda.com

„Pisnął kotek: pii...”

Zapewne każdy z nas zna popularny wiersz Juliana Tuwima pod tytułem „Kotek”. Mimo że jego treść jest trochę uproszczona, to warto przytoczyć go w tym momencie.

Miauczy kotek: miau!
- Coś ty, kotku, miał?
- Miałem ja miseczkę mleczka,
Teraz pusta jest miseczka,
A jeszcze bym chciał.

Wzdycha kotek: o!
- Co ci, kotku, co?
- Śniła mi się wielka rzeka,
Wielka rzeka, pełna mleka
Aż po samo dno.

Pisnął kotek: pii...
- Pij, koteczku, pij!
Skulił ogon, zmrużył ślipie,
Śpi - i we śnie mleczko chlipie,
Bo znów mu się śni.

Koty komunikują się jednak z człowiekiem nie tylko wtedy, gdy chcą jeść.


Znaczenie dźwięków wydawanych przez koty

Miauczenie – okazuje się, że miauczenie zostało przez koty zarezerwowane jako forma kontaktu z człowiekiem. W ten sposób koty komunikują się ze swoimi opiekunami. Miauczenie oznacza chęć zwrócenia na siebie uwagi. Najczęściej spotykamy się z nim, kiedy wracamy do domu po dłuższej nieobecności lub podczas przygotowania posiłku.

 
Krótkie miauknięcia – język jakim porozumiewają się koty między sobą. Mogą oznaczać przywoływanie lub zapoznawanie się.

Mruczenie – naukowcy uważają, że koty posiadają dodatkowe struny głosowe przeznaczone do mruczenia. Nadal jednak nikt nie dowiódł, jak te zwierzęta to robią. Jest to jeden z najbardziej tajemniczych dźwięków, jakie koty z siebie wydają. Koty mruczą w różnych okolicznościach – młode kotki podczas karmienia, kiedy czują zadowolenie, dorosłe osobniki po to, aby przypodobać się osobnikowi dominującemu, okazać dobre intencje. Mruczą także koty, które są chore, prawdopodobnie w celu uspokojenia samego siebie.

Świergotanie – koty świergoczą wtedy, kiedy czegoś bardzo pragną. Przypomina to nieco ptasie ćwierkanie. Wystarczy to sprawdzić stawiając kotu przed nosem jego ulubiony przysmak.

Jęk – koty jęczą w sytuacji, kiedy cierpią zarówno fizycznie, jak również psychicznie. Koty wydają jęki w sytuacjach bólu, albo kiedy nie potrafią wydostać z jakiegoś pomieszczenia, w którym je zamknięto.

Syczenie – Koty syczą tylko podczas konfrontacji dwóch kocurów lub w ich walce. Koty w taki sposób chcą odstraszyć swojego przeciwnika.

Wrzask – najczęściej pojawia się kiedy kot odczuwa ból. Najczęściej w sytuacji walki z innym kotem lub kiedy przypadkiem staniemy zwierzęciu na ogon.

Koty za pomocą mowy swojego ciała oraz wydawanych dźwięków są w stanie przekazać znacznie więcej niż nam się wydawało. Mają bogaty repertuar zachowań i porozumiewają się ze sobą na różne sposoby. To, o czym tutaj wspomnieliśmy to jedne z nielicznych odgłosów wydawanych przez koty. Czy Wy macie jakieś swoje obserwacje na ten temat?