Mojave Spotted
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Stworzona pod koniec dwudziestego wieku rasa mruczków zbliżonych wyglądem do dziko żyjących na amerykańskiej pustynii Mojave kotów. Na pierwszy rzut oka, mojave spotted bardzo przypominają popularne dachowce, ale różnią się od nich umaszczeniem i masywniejszą budową.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze umięśnione koty o dość masywnej budowie, proporcjonalnej sylwetce i klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Jak większość kotów, mojave spotted mają zarówno potrzeby fizyczne jak i emocjonalne. Bezwzględnie ważna jest dla nich możliwość wychodzenia na dwór, gdyż bardzo lubią spędzać wolny czas na łonie natury. W ten sposób mają możliwość doskonalenia swoich zdolności łowieckich i rozładowania nagromadzonej energii. Ponadto dla kotów mojave spotted istotne są potrzeby emocjonalne. Mruczki tej rasy nie są nachalne, ale dążą do bliskiego kontaktu z człowiekiem. Lubią same przyjść i wskoczyć na kolana, a czasem kładą się obok swoim właściciela na łóżku lub towarzyszą mu w pracach domowych.

CHARAKTER

Mojave Spotted to towarzyskie, wesołe i sympatyczne koty o umiarkowanym temperamencie, które chociaż posiadają głęboko zakorzeniony instynkt łowiecki nie są zwykle agresywne względem ludzi. Niemniej z racji swojego pochodzenia, mruczki tej rasy to prawdziwi koci indywidualiści, którzy chodzą własnymi ścieżkami i zawsze pozwalają sobie na własny wybór. Oczywiście jeśli są traktowane z szacunkiem nie będą złośliwe, ani psotne. Ponadto Mojave Spotted to bardzo ciekawskie koty, które muszą być wszędzie tam gdzie dzieje się coś ciekawego. Dodatkowo cechuje je zwinność, gibkość i skoczność. Koty tej rasy są bardzo wytrwałe i odporne na niekorzystne warunki klimatyczne. Co więcej szybko się uczą, nie mają problemów z komunikacją z otoczeniem i łatwo dostosowują się do nowych warunków. Niemniej jak większość kotów posiadają także dość wrażliwą psychikę. Jeśli przywiążą się do swojego właściciela chcą spędzać z nim jak najwięcej czasu. Nie najlepiej znoszą też dłuższe okresy samotności. Stają się wówczas apatyczne i smutne. Dlatego potrzebują odpowiedzialnych i troskliwych opiekunów. Potrafią być bardzo czułe, ale są także pamiętliwe i doskonale wyczuwają intencje i samopoczucie domowników.

ZDROWIE

Mojave spotted to zdrowe i odporne koty, które żyją średnio kilkanaście lat. Chorują bardzo rzadko i nie są obciążone żadnymi genetycznymi dolegliwościami. Niemniej należy pamiętać, że trzeba je zaszczepić zanim pozwolimy im wyjść na dwór. Ponadto warto wykastrować kocury i wysterylizować kotki, bo w przeciwnym razie mogą znaczyć teren oraz wydawać głośne i niezbyt przyjemne dla ucha dźwięki.

WŁAŚCICIEL

Prawie każda osoba, która kocha zwierzęta i potrafi okazać im szacunek będzie odpowiednim właścicielem kota mojave spotted. Ze względu na sporą aktywność i potrzeby fizyczne tych mruczków, ich opiekunem powinna być osoba młoda i aktywna, która dysponuje domem z ogrodem lub dużym mieszkaniem. Koty tej rasy niespecjalnie nadają się dla osób szukających spokoju oraz właścicieli niewielkich mieszkań w blokach, gdyż mojave spotted muszą mieć możliwość bliskiego kontaktu z naturą.

HISTORIA

Historia kotów rasy Mojave Spotted rozpoczyna się w 1980 roku. Wówczas przypadkowo natrafiła na nie April Langford i zainteresowała się pochodzeniem tych mruczków. Jej ciekawość szybko się opłaciła, gdyż udało się zlokalizować większą grupę tych kotów w okolicach kalifornijskiego miasteczka Hesperia. Wszystkie miały identyczne umaszczenie i były do siebie bardzo podobne. Z kolei w 1984 roku znaleziono pod drzewem grupę wycieńczonych kociaków porzuconych przez matkę i udzielono im pomocy zapewniając bezpieczne schronienie i pożywienie. Następnie podjęto próbę udomowienia tych kotów, gdyż zorientowano się, że w naturalnym środowisku na pustyni Mojave żyje ich coraz mniej. Dlatego stworzono rasę, której celem jest ratowanie pustynnych kotów Mojave przed wyginięciem. Obecnie istnieje tylko jedna hodowla tych niezwykle oryginalnych mruczków, która kładzie sobie za główny cel utrzymanie czystości rasy. W Europie Mojave Spotted są w zasadzie zupełnie nieznane.