Mohave Bob
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Bardzo rzadka rasa kotów wyhodowana kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych. To średniej wielkości, masywne i dobrze zbudowane mruczki o czarującym spojrzeniu.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

eleganckie długowłose koty o pofałdowanym futerku, proporcjonalnej sylwetce i klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów Mohave Bob bardzo ważne są zarówno potrzeby fizyczne jak i emocjonalne. Muszą mieć możliwość rozładowania energii, a z racji pochodzenia posiadają głęboko zakorzeniony instynkt łowiecki. Dlatego uwielbiają polować na owady latające w mieszkaniu i gryzonie w ogrodzie. Ponadto mają potrzeby emocjonalne i dążą do poprawnych i bliskich relacji z opiekunem. Źle znoszą samotność i tęsknią za swoim właścicielem, gdy jest w pracy lub wyjedzie na wakacje. Nie przepadają także za żadnymi poważniejszymi zmianami w swoim życiu. Sierść mohave bob jest długa i wymaga regularnej pielęgnacji, w tym czesania i szczotkowania.

CHARAKTER

Mohave Bob to wesołe i sympatyczne koty o umiarkowanym temperamencie i atrakcyjnym wyglądzie. Ich przyjazne usposobienie sprawia, że szybko zjednują sobie sympatię otoczenia i nawet osoby, które zarzekają się, że nie przepadają za kotami potrafią zmienić zdanie pod wpływem tych zabawnych mruczków. Mohave Bob lubią przebywać na łonie natury doskonaląc swoje zdolności łowieckie, ale doceniają także ciepło i atmosferę domowego ogniska. Ich grube i gęste futro stanowi doskonałą barierę ochronną przed chłodem i wilgocią, niemniej latem wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza sprawiają, że mohave bob stają się powolne i zmęczone. Tak czy inaczej koty tej rasy mają do zaoferowania wiele ciepła i serdeczności domownikom. To komunikatywne i inteligentne mruczki, które uwielbiają bliski kontakt z człowiekiem i odwzajemniają każdy czuły gest. Można nauczyć je prostych trików i wspaniale bawić się z nimi godzinami. Ponadto mohave bob nie przejawiają zwykle żadnej agresji względem dzieci, są także łagodne dla osób starszych i schorowanych. W dodatku nie są zbyt gadatliwe, a ich głos nie jest donośny. Chociaż lubią podążać za swoim opiekunem od pokoju do pokoju dotrzymując mu towarzystwa przy pracach domowych to są jednocześnie dyskretne i nie narzucają się domownikom. Miauczą zazwyczaj tylko wtedy gdy coś im dolega, są głodne lub spragnione czułości.

 

ZDROWIE

Mohave Bob należą do zdrowych i odpornych kotów, ale trzeba pamiętać, że zdarzają się im także gorsze dni. Zanim pozwolimy naszemu kotu na spacery po okolicy, musimy pamiętać o wykonaniu niezbędnych szczepień. Ponadto niezbędne jest regularne odrobaczanie oraz odpowiednia pielęgnacja sierści. Niemniej przeciętna długość życia kota mohave bob wynosi kilkanaście lat i w tym okresie mruczek nie powinien przysporzyć swoim właścicielom zbyt wielu powodów do zmartwień.

 

WŁAŚCICIEL

Spokojna osoba kochająca koty i potrafiąca okazywać im swoje uczucia będzie idealnym właścicielem mohave bob. Koty tej rasy mogą przebywać w domach osób starszych i samotnych oraz przy rodzinach z dziećmi. Niemniej z racji potrzeb fizycznych najlepszym otoczeniem dla mohave bob będzie dom z ogrodem na przedmieściach lub mieszkanie o dużej powierzchni z wieloma zakamarkami.

HISTORIA

Historia kotów Mohave Bob jest dość krótka, gdyż pierwsze mruczki tej rasy przyszły na świat na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku w Stanach Zjednoczonych w wyniku skrzyżowania kotów Desert Lynx i Selkirk Rex. Nazwa kota nawiązuje do pustyni Mojave znajdującej się w południowej części Kalifornii. Ze względu na to, że liczba tych mruczków na świecie jest niewielka zostały one wpisane na listę rzadkich ras organizacji Rare and Exotic Feline Registry (REFR). Mohave bob wciąż oczekują na swój sukces i z pewnością w najbliższych latach rasę czekają jeszcze pewne modyfikacje. Niemniej mohave bob są ciekawym wyborem dla osób, które szukają oryginalnych kotów o umiarkowanym temperamencie i niezbyt wygórowanych wymaganiach.