Himalajski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z najciekawszych ras długowłosych kotów o bardzo atrakcyjnym wyglądzie i łagodnym charakterze. Te bardzo sympatyczne koty są przyjaźnie nastawione do osób dorosłych i dzieci i dzięki temu idealnie nadają się dla rodzin.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

duże, dobrze zbudowane i umięśnione oraz dość masywne koty o wyglądzie zbliżonym do kotów perskich

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Sierść kotów himalajskich jest długowłosa i wymaga regularnej pielęgnacji. Ponadto kot zostawia niestety sporo włosów na ubraniach, dywanie i meblach. Dodatkowo aby zapobiec różnym zakażeniom, mruczkom tej rasy trzeba co kilka dni przemywać oczy. Codzienne szczotkowanie jest niezbędne, gdyż w przeciwnym razie tworzą się kołtuny, które ciężko potem rozczesać. Potrzeby fizyczne kotów himalajskich nie są zbyt wyszukane, ale mruczki tej rasy mają także potrzeby emocjonalne. Oczekują zainteresowania, troski i czułości ze strony właściciela. Trzeba je codziennie głaskać oraz pamiętać o wspólnej zabawie z kotem. W przeciwnym razie nasz kot himalajski stanie się apatyczny i osowiały.

CHARAKTER

Koty himalajskie oddziedziczyły wiele cech charakteru po swoich bliskich krewnych: kotach syjamskich i persach. W rezultacie są to koty ciekawskie i inteligentne, ale jednocześnie leniwe i stosunkowo mało ruchliwe. Można nauczyć je wielu prostych sztuczek na przykład aportowania drobnych przedmiotów. Ponadto komunikacja z kotem i zrozumienie jego potrzeb nie sprawia najmniejszych problemów. Koty himalajskie biorą czynny udział w życiu domowników, ale nie przepadają za wychodzeniem na dwór. Za to z entuzjamem witają gości, którzy odwiedzają mieszkanie. Nie mają żadnych uprzedzeń, są otwarte i towarzyskie, szybko zaprzyjaźniają się z nowymi osobami i uwielbiają być głaskane i przytulane. Potrafią grzecznie bawić się z dziećmi dlatego idealnie odnajdują się w rodzinach. Dodatkowo są ciche i spokojne oraz mało wymagające co sprawia, że są często wybierane przez seniorów. Warto pamiętać, że koty himalajskie idealnie wyczuwają nastrój domowników. W rezultacie potrafią poprawić samopoczucie osobom smutnym i schorowanym. Ponadto są dyskretne, uczuciowe i wrażliwe. Nic dziwnego, że doskonale nadają się do felinoterapii.

ZDROWIE

Koty himalajskie nie mają zwykle żadnych poważniejszych problemów ze zdrowiem. Niemniej sporadycznie zdarza się, że cierpią na choroby nerek, z których najpoważniejsza to wielotorbielowatość nerek. Ze względu na budowę fizyczną trzeba uważać na oczy tych kotów, gdyż narażone są na różne urazy mechaniczne. Ponadto koty himalajskie mają tendecję do tycia i dlatego zwłaszcza po kastracji kocurów i sterylizacji kotek należy podawać im specjalną, odpowiednio zbilansowaną karmę.

WŁAŚCICIEL

Każda odpowiedzialna osoba, która kocha zwierzęta i potrafi okazywać im szacunek będzie idealnym właścicielem kota himalajskiego. Koty tej rasy nie są zbyt wymagające dlatego ich opiekunami mogą zostać osoby, które nie miały wcześniej doświadczenia w hodowli. Najważniejszą rzeczą jest umiejętność znalezienia czasu na wspólną zabawę z kotem oraz okazywanie mu przyjaźni i miłości. Nie wolno zapominać, że koty tej rasy źle znoszą samotność oraz częste zmiany, a także podróże. Dlatego nie nadają się dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania oraz rzadko przebywają w domu.

HISTORIA

Historia kotów himalajskich sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wówczas w wyniku skrzyżowania kotów syjamskich z persami przyszły na świat pierwsze koty himalajskie. Za twórców rasy uważa się Virginię Cobb i Clyde Keeler. Dziękich ich staraniom w 1931 roku urodził się pierwszy kot tej rasy, którego nazwano Newtons Debutante. Niemniej wzrost popularności tych sympatycznych mruczków miał miejsce dopiero po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej w latach pięćdziesiątych. Paradoksalnie koty himalajskie zawdzięczają swoją nazwę królikom himalajskim, które charakteryzują się podobnym kolorem futerka i identycznymi znaczeniami. Podobnie jak ich bliscy krewni persy, koty himalajskie bardzo szybko zyskały ogromną popularność zarówno w Ameryce Północnej jak również Europie. Nic dziwnego, że wkrótce wpisano je na listę ras uznawanych przez największe organizacje felinologiczne na świecie: Cat Fanciers\\\\\\\\\\\\\\\' Association (CFA), The International Cat Association (TICA), American Association of Cat Enthusiasts (AACE), American Cat Fanciers\\\\\\\\\\\\\\\' Association (ACFA) oraz Canadian Cat Association (CCA). Szybko okazało się, że koty himalajskie regularnie zdobywają tytuły championów podczas najważniejszych wystaw zarówno na Starym Kontynencie jak i w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. W Polsce koty tej rasy również cieszą się dużą popularnością i regularnie pojawiają się na pokazach i wystawach.