Highlander
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Highlander to mało znana w Polsce, ale bardzo popularna za oceanem rasa kotów o przyciągającym wzrok wyglądzie i umiarkowanym temperamencie. Te bardzo wesołe i żywe koty przeznaczone są dla osób szukających oryginalnego, ale niezbyt wymagającego w hodowli mruczka.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, proporcjonalny, dobrze umięśniony kot o klasycznym wyglądzie i charakterystycznym bardzo krótkim ogonie oraz odwiniętych uszach

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów rasy Highlander równie ważne są potrzeby fizyczne i emocjonalne. Dlatego ich właściciele powinni pamiętać, że opieka nad tymi zwierzętami wymaga odpowiedzialności i przynajmniej minimalnej wiedzy felinologicznej. Ponadto Highlandery muszą mieć zapewnioną możliwość wychodzenia na spacery co wyklucza ich hodowlę w blokach. Trzeba także pamiętać o okazywaniu im pozytywnych uczuć i znajdowaniu czasu na wspólną zabawę. W ten sposób zadbamy nie tylko o prawidłową kondycję kota, ale przede wszystkim o jego doskonałe samopoczucie, a wdzięczny mruczek zrewanżuje się darząc nas bezgranicznym zaufaniem i miłością.

CHARAKTER

Highlandery to bardzo wesołe, żywe i sympatyczne koty, które uwielbiają aktywnie spędzać czas. Ponadto cechują się wysokim poziomem inteligencji, bystrością i sprytem. Potrafią szybko biegać i są bardzo wytrwałe. Grube futro zapewnia im świetną ochronę przed zimnem dlatego nie unikają wychodzenia na dwór nawet podczas zamieci. Umieją doskonale poruszać się w głębokim śniegu, a dodatkowe palce sprawiają, że z łatwością wspinają się po drzewach. Przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości można nauczyć je prostych sztuczek. Uwielbiają także zabawę w chowanego oraz polowanie. Mogą godzinami bawić się piłeczkami. Dążą do stworzenia silnej więzi emocjonalnej z opiekunem i domownikami. Lubią przebywać tam gdzie ich właściciel i źle znoszą dłuższe okresy samotności. Zazwyczaj gdy słyszą dzwonek do drzwi od razu biegną sprawdzić kto przyszedł do domu. Są bardzo otwarte w stosunku do gości, ale potrafią być także dyskretne i nie narzucać się nikomu cierpliwie czekając aż zostaną pogłaskane. W dodatku Highlandery nie są zbyt gadatliwe, a ich głos nie jest donośny.

ZDROWIE

Koty rasy Highlander to zdrowe i wytrzymałe mruczki, które żyją średnio kilkanaście lat. W międzyczasie zazwyczaj nie mają żadnych poważnych problemów ze zdrowiem. Niemniej zwłaszcza w przypadku kotów wychodzących nie można zapominać o obowiązkowym zestawie szczepień. Ponadto od czasu do czasu należy obserwować sierść, aby sprawdzić czy kot nie został zaatakowany przez kleszcza. Highlandery występują w odmianie krótkowłosej i półdługowłosej, a ich sierść wymaga regularnego szczotkowania.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem Highlandera będzie każda wrażliwa osoba, która kocha koty i potrafi prawidłowo się nimi zaopiekować. Zarówno osoba samotna, rodzina z dziećmi jak i senior będą odpowiednimi opiekunami Highlandera o ile posiadają odpowiednie mieszkanie i mają dużo wolnego czasu dla swojego pupila. Koty tej rasy nie są specjalnie wymagające, ale jak większość mruczków posiadają określone potrzeby, które mają duże znaczenie dla ich samopoczucia oraz prawidłowego rozwoju.

HISTORIA

Highlander to jedna z najmłodszych ras kotów, które przyszły na świat dopiero w XXI wieku w wyniku skrzyżowania dwóch hybryd: Jungle Curl i Desert Lynx. Dzięki temu ich wygląd przypomina w pewnym stopniu dziko żyjące na terenie Ameryki Północnej rysie rude. Niemniej pomimo masywnej budowy ciała, koty tej rasy charakteryzują się zwinnością i gibkością, a ich zdolności fizyczne są znacznie większe niż przeciętnych dachowców. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano Highlandery w 2005 roku, a już trzy lata później trafiły na listę nowych ras znanego na całym świecie felinologicznego stowarzyszenia The International Cat Association (TICA). Bardzo szybko zyskały sporą popularność w Ameryce Północnej i niektórych krajach Europy. W Polsce nie są na razie zbyt rozpowszechnione.