Habari
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jeden z najbardziej oryginalnych i najdroższych kotów rasowych na rynku kupowany głównie przez hodowców w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Na pierwszy rzut oka koty Habari do złudzenia przypominają dzikie koty żyjące na terenie obu Ameryk, w Afryce i Azji.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

dużych rozmiarów, dobrze umięśniony, proporcjonalny kot o klasycznym wyglądzie i dzikim umaszczeniu

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów Habari istotne są zarówno potrzeby fizyczne oraz emocjonalne. Potrzebują sporej przestrzeni, aby móc prawidłowo się rozwijać i najlepiej czują się w domach z ogrodem. Z kolei nie nadają się zupełnie dla osób, które dysponują małymi mieszkaniami. Ponadto ich właściciele muszą pamiętać, że są to koty, którym trzeba poświęcać sporo uwagi. Niemniej jeśli traktuje się je z szacunkiem to nie będą złośliwe. Nie mają także w zwyczaju niszczenia mebli czy wyposażenia mieszkania.

CHARAKTER

Podobnie jak w przypadku większości innych hybryd, Habari to dość wymagające koty o bardzo żywym temperamencie pozbawione wrodzonej agresji typowej dla swoich bliskich krewnych żyjących w naturalnym środowisku. Niemniej nie wolno zapominać, że trzeba zachować ostrożność zwłaszcza w sytuacji, gdy pozwalamy na zabawę z takim kotem małemu dziecku. Nie powinno się także pozwalać tym kotom na samodzielne spacery po okolicy, gdyż nigdy nie wiadomo jak zareagują na widok obcych, czasami głośno zachowujących się ludzi czy niektórych psów i innych kotów. Ponadto niektóre Habari są dość ufne co również naraża je na różne niebezpieczeństwa, a ze względu na wysokie ceny jakie osiągają te koty, mogą paść ofiarą złodzieja. Koty tej rasy nie są wybredne jeśli chodzi o karmę, ale zjadają jej sporo, a ponadto muszą mieć stale dostęp do miseczki z wodą. W pomieszczeniach, w których przebywają nie może być zbyt duszno czy gorąco. Habari jak większość kotów lubią wspólne zabawy z domownikami oraz mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Nie najlepiej znoszą zmiany, przeprowadzki i podróże. Pomimo swojego żywiołowego usposobienia szukają ciszy, spokoju i stabilizacji.

ZDROWIE

Koty Habari nie mają żadnych poważniejszych problemów ze zdrowiem i żyją dość długo bo co najmniej kilkanaście lat. Niemniej nie wolno zapominać o ich potrzebach i jeśli zauważymy, że kot dziwnie się zachowuje powinniśmy czym prędzej udać się do weterynarza. Sierść Habari jest łatwa w pielęgnacji, ale trzeba ją szczotkować co kilka dni.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kota Habari będzie każda odpowiedzialna i uczuciowa osoba, która posiada już pewne doświadczenie w hodowli kotów. Najważniejsza jest duża ilość wolnego czasu i gotowość do poświęcania go kotu. Wskazane są częste zabawy, które korzystnie wpływają na zwinność i kondycję kota. Ponadto nie wolno zapominać o częstym głaskaniu i okazywaniu czułości kotu. Zazwyczaj Habari będzie chciał zasnąć obok właściciela i smutno miauczał jeśli nie będzie mógł wejść do sypialni, w której odpoczywa jego opiekun. Podczas dnia koty tej rasy zwykle podążają za domownikami i przebywają w tych samych pomieszczeniach co bliskie im osoby.

HISTORIA

Historia kotów Habari jest bardzo krótka, gdyż pierwsze mruczki tej rasy przyszły na świat zaledwie kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych. Ich twórcy zauważyli rosnącą modę na koty, które pod względem wyglądu niczym nie różnią się od swoich bliskich krewnych, którzy żyją na wolności w odludnych regionach świata. Habari podobnie jak inne hybrydy łączą umiarkowaną osobowość i łagodny charakter z dzikim, atrakcyjnym wyglądem. Niewątpliwie są to niezwykle prestiżowe i eleganckie koty, które w dodatku występują w ilości zaledwie kilkudziesięciu sztuk. Ich cena jest istotną barierą dla większości potencjalnych osób zainteresowanych zakupem takiego kota. Obecnie koszt nabycia jednego kota Habari wynosi około dwudziestu tysięcy dolarów. Co ciekawe za takie pieniądze można stać się jedynie właścicielem kocura, gdyż kotki są bezcenne i nie są przeznaczone do sprzedaży. Twórcy rasy chcą, aby miała ona charakter elitarny dlatego celowo ograniczają liczbę kotów habari. Nie istnieją także plany rejestracji rasy w żadnej z międzynarodowych organizacji felinologicznych.