Cheetoh
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Bardzo rzadka i praktycznie nieznana w Polsce rasa kotów, które do złudzenia przypominają swoich dziko żyjących krewnych. Na pierwszy rzut oka widać, że nie są to zwyczajne podwórkowe mruczki i chociaż mają dość groźny wygląd ich temperament jest umiarkowany.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze umięśnione, dość masywne, proporcjonalne koty o dzikim umaszczeniu

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla cheetoh potrzeby fizyczne są równie istotne jak emocjonalne. Dlatego koty tej rasy powinny mieszkać w domu z ogrodem lub dużym mieszkaniu. Decydując się na zakup cheetoh trzeba mieć na uwadze, że jest to dość wymagający kot przeznaczony dla osób, które dysponują dużą ilością czasu i mają możliwość zapewnienia mruczkowi odpowiednich dla niego rozrywek. Ponadto gdy cheetoh już się wybiega i zmęczy, uwielbia zasnąć obok swojego opiekuna. Miauczeniem domaga się głaskania i pieszczot, a więzi łączące go z właścicielem są bardzo silne.

CHARAKTER

Koty cheetoh to bardzo aktywne zwierzęta, które jednak nie okazują agresji względem ludzi. Uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, ale także w domu często urządzają sobie pościgi za piłeczkami, skaczą po półkach oraz wykonują różne akrobatyczne ewolucje w powietrzu. Ich głos nie jest zbyt donośny, ale są to z reguły dość gadatliwe koty. Może to być męczące dla osób, które szukają cichego i spokojnego zwierzątka. Zaletą cheetoh jest z pewnością wysoki poziom inteligencji i dzięki temu zazwyczaj reagują na swoje imię, szybko uczą się różnych sztuczek, a ponadto bez problemu komunikują się z właścicielem. Co więcej są bardzo ciekawskie i muszą zawsze być tam gdzie dzieje się coś ciekawego. Gdy są znudzone same będą prowokować domowników do wspólnej zabawy. Są otwarte i odważne, łatwo zaprzyjaźniają się z ludźmi i raczej nie ma w nich silnego lęku przed człowiekiem. Z reguły witają każdego gościa, który zawita do domu. Chętnie wskakują na kolana i domagają się pieszczot. Można głaskać ich miłe w dotyku futerko godzinami. Czasami pozwalają nawet na noszenie na rękach, ale do tego trzeba przyzwyczajać je od małego podobnie jak do chodzenia na smyczy. W przeciwnym razie będą stanowczo protestować.

ZDROWIE

Jedyną przypadłością charakterystyczną dla kotów tej rasy są problemy z rzepką, które mogą sprawiać kotu ból i utrudniać bieganie. Niemniej częstotliwość występowania tego schorzenia nie jest wysoka. W dodatku nie zagraża ono życiu kota, a jedynie obniża jego komfort. Istnieje możliwość operacyjnego wyleczenia tej choroby. Poza tym cheetoh to zdrowe i silne mruczki, które żyją co najmniej kilkanaście lat.

WŁAŚCICIEL

Z uwagi na potrzeby i wymagania cheetoh przeznaczone są dla osób posiadających przynajmniej podstawową wiedzę na temat kotów. Ponadto ze względu na koszt zakupu i utrzymania przedstawiciele tej rasy powinni trafiać wyłącznie do osób zamożnych. Przeciętna i samotna osoba może mieć problem ze znalezieniem odpowiednich środków. Dodatkowo kota tej rasy nie powinno się zostawiać na dłużej samego w domu.

HISTORIA

Cheetoh należy do grupy hybryd, a hodowla tego kota jest odpowiedzią na rosnące zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych zapotrzebowanie na prestiżowe zwierzęta domowe przypominające wyglądem te, które żyją w naturalnym środowisku. Z oczywistych względów wiadomo, że większość osób nie jest w stanie otoczyć prawidłową opieką dzikiego kota. Dlatego powstaje coraz więcej hybryd w postaci mruczków łączących atrakcyjny wygląd dzikich kotów z łagodnym usposobieniem. Cheetoh jest jedną z najmłodszych ras przeznaczoną głównie dla osób posiadających duże rodziny i młodych, aktywnych ludzi, którzy dużo czasu spędzają w domu. Koty tej rasy powstały w wyniku skrzyżowania kotów bengalskich i ocicatów i dopiero w 2011 roku zostały zarejestrowane przez The International Cat Association (TICA). Ich nazwa pochodzi od angielskiego słowa cheetah oznaczającego geparda. Cheetoh mają podobny wygląd zewnętrzny jak gepardy, ale biegają znacznie wolniej od nich. W Polsce nie są zbyt popularne między innymi z powodu dość wysokiej ceny, która wynosi około 800 dolarów.