Chantilly-Tiffany
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Na pierwszy rzut oka od razu widać, że mamy do czynienia z rasowym kotem, który wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale także charakterem.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, eleganckie, długowłose koty o proporcjonalnej budowie ciała i pełnym zadumy spojrzeniu

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla Chantilly-Tiffany dużo ważniejsze od potrzeb fizycznych są potrzeby emocjonalne. W rezultacie koty tej rasy pragną przede wszystkim bliskości, czułości i przyjaźni ze strony człowieka. Są bardzo wrażliwe na zmiany, źle znoszą dłuższe okresy samotności i bardzo tęsknią za swoim właścicielem gdy nie widzą go co najmniej kilka dni. Istotne jest, aby pamiętać, że sierść Chantilly-Tiffany wymaga regularnej pielęgnacji i szczotkowania raz na kilka dni. W dodatku koty tej rasy w okresie linienia oraz gdy są zdenerwowane zostawiają sporo sierści.

CHARAKTER

Koty Chantilly-Tiffany to wesołe i sympatyczne mruczki o umiarkowanym temperamencie oraz przyjaznym charakterze. Ich cechy charakteru sprawiają, że mruczki tej rasy idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Są bardzo łagodne względem ludzi i nigdy nie okazują agresji, ani nie są złośliwe. Dodatkowo wysoki poziom inteligencji sprawia, że łatwo nauczyć je różnych sztuczek. Ponadto koty tej rasy reagują na swoje imię, a nawet proste komendy. Potrafią wyczuwać nastroje właściciela i domowników i same wskakują na kolana lub próbują pocieszyć opiekuna gdy zauważą, że jest w nie najlepszym humorze. Koty tej rasy mają charakterystyczny głos, który przypomina ćwierkanie ptaków, ale nie są zbyt gadatliwe i zazwyczaj odzywają się tylko wtedy gdy czegoś chcą lub coś je boli. Źle znoszą samotność, nie przepadają za zmianami i bardzo tęsknią za każdą osobą, z którą spędzają dużo czasu. Ich psychika jest delikatna i dlatego opiekunami tych kotów powinny zostawać osoby odpowiedzialne i troskliwe. Chantilly-Tiffany są także bardzo ciekawskie, a ich uwadze nie może umknąć żadne ważne wydarzenie czy odwiedziny gości. Te koty same lgną do ludzi, są ufne i prostolinijne oraz szczere w swoich uczuciach. Dlatego kochają je dzieci, dorośli oraz seniorzy.

ZDROWIE

Chantilly-Tiffany to zdrowe i odporne koty, którym nigdy nie brakuje energii, ani pomysłów do zabawy. Czasami zdarza się, że źle tolerują produkty zawierające kukurydzę, ale większość z nich nie ma problemów z układem pokarmowym. Jeśli pozwolimy im wychodzić na dwór na spacery powinniśmy wcześniej zadbać o szczepienia oraz pamiętać o odrobaczaniu.

 

WŁAŚCICIEL

Najlepszym właścicielem kota Chantilly-Tiffany będzie delikatna i wrażliwa osoba, która kocha koty i lubi spędzać z nimi czas. Chantilly-Tiffany wymagają od opiekuna poświęcenia, ale są gotowe odwdzięczyć się bezgranicznym zaufaniem, lojalnością, przyjaźnią i miłością. To doskonałe koty dla rodzin z dziećmi, a także wszystkich osób, które szukają zrównoważonego mruczka i mają już pewne doświadczenie w opiece nad zwierzętami.

HISTORIA

Historia kotów tej rasy rozpoczyna się w 1967 roku w White Plains niedaleko Nowego Jorku, a pierwszą osobą, która wyhodowała chantilly-tiffany była Jennie Robinson. Pochodzenie ich rodziców nie jest jasne, ale przypuszczalnie należeli do ras havana brown i abisyńskiej. Niektórzy felinolodzy twierdzą, że w żyłach Chantilly-Tiffany płynie również krew kotów burmskich. Przez lata różni hodowcy z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Kanady prowadzili doświadczenia mające na celu rozwój rasy. Swój obecny wygląd i charakter koty Chantilly-Tiffany uzyskały w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie znajdują się na liście ras eksperymentalnych takich organizacji felinologicznych jak: American Cat Fanciers\\\\\\\' Association (ACFA), The International Cat Association (TICA) oraz Canadian Cat Association (CCA). W Polsce koty Chantilly-Tiffany są bardzo słabo rozpowszechnione.