California Spangled
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Mało znana w Polsce rasa kotów o klasycznym wyglądzie i umaszczeniu przypominającym dziko żyjące koty. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to zwierzątko przeznaczone dla bogatych osób, które w dodatku mają możliwość zapewnienia temu kotu bezpiecznego wypoczynku na dworze

 

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

duży, masywny, dobrze zbudowany kot o dość groźnym wyglądzie, ale łagodnym charakterze

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

California Spangled to bardzo aktywne koty, w których drzemią ogromne pokłady energii. W rezultacie nie będą one czuły się dobrze w małych mieszkaniach. Idealnym otoczeniem dla tych kotów jest dom z ogrodem położony w cichym miejscu. Ponadto california spangled oczekują zainteresowania i czułości ze strony opiekuna. W zamian odwdzięczają się lojalnością, przyjaźnią i sympatią. Są także bardzo ciekawskie i nie lubią gdy do czegokolwiek się je zmusza. Dlatego trzeba starać się zrozumieć te koty i wówczas łatwo będzie nam do nich dotrzeć i zyskać ich przyjaźń na wiele lat.

CHARAKTER

California Spangled to bardzo towarzyskie i wbrew pozorom łagodne koty, które uwielbiają obecność człowieka. Więzi, które łączą je z właścicielem są bardzo mocne i każde ich naruszenie odbija się na wrażliwej psychice kota. Pomimo dość groźnego wyglądu, mruczki tej rasy często same zachęcają opiekuna do wspólnej zabawy np. trącając go delikatnie łapką. Lubią także wskakiwać na półki, szafy lub inne miejsca, z których dobrze widać okolicę. Świetnie wspinają się po drzewach i uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. To bardzo łowne koty, które mają głęboko zakorzeniony silny instynkt łowiecki. W rezultacie zarówno w domu jak i poza nim nie odpuszczą żadnej okazji, aby sprawdzić swój refleks. Te silne i wytrzymałe koty są niezwykle zwinne, a ich masywna budowa nie przeszkadza im w szybkim bieganiu. Ponadto california spangled wyróżniają się wysokim poziomem inteligencji. Są także bardzo komunikatywne. W rezultacie koty tej rasy potrafią mile zaskoczyć swoich właścicieli chociaż niektórym osobom może nieco przeszkadzać dość donośny głos tych mruczków.

ZDROWIE

California Spangled należą do odpornych, zdrowych i wytrzymałych kotów. Pielęgnacja ich sierści nie sprawia żadnych problemów. W zupełności wystarczy szczotkowanie raz na kilka dni. Przed wypuszczeniem kota na dwór trzeba zadbać o jego zaszczepienie. Co pewien czas należy go również odrobaczać, a także przeglądać skórę w celu usunięcia ewentualnych kleszczy. Ponadto zazwyczaj kotki po sterylizacji i kocury po kastracji mają tendencję do tycia. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest podawanie im specjalnej karmy.

WŁAŚCICIEL

Koty California Spangled pomimo swojej żywiołowości dają się okiełznać. Niemniej ich opiekunem powinna zostać osoba, która posiada przynajmniej elementarną wiedzę na temat kotów i ich zwyczajów. Dodatkowo idealny właściciel california spangled musi umożliwić im wychodzenie na dwór, a także dotrzymywać towarzystwa w mieszkaniu. Niemniej koty tej rasy dobrze odnajdują się w rodzinach z dziećmi i potrafią bardzo grzecznie bawić się z maluchami. Ich opiekunami mogą zostać nawet osoby starsze pod warunkiem, że nie będzie przeszkadzać im żywiołowy temperament kota.

HISTORIA

Początki rasy sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W 1971 roku pisarz Paul Casey wybrał się do Afryki i odwiedził wąwóz Olduvai. W tym miejscu odkryto niegdyś szczątki jednego z pierwszych hominidów. Caseya zaskoczyło jednak, że tuż przed jego przybyciem kłusownicy zabili ostatniego żyjącego w okolicy lamparta. Pisarz doszedł do wniosku, że winę za ten stan rzeczy ponoszą ludzie, którzy kupują futra i ozdoby wykonane ze skóry dzikich kotów. Idąc tym tropem stwierdził, że jeśli ludzie zaczną hodować koty o umaszczeniu zbliżonym do lampartów to nie będą chcieli kupować ozdób wykonanych ze skóry zwierząt podobnych do tych, które trzymają w domu i w ten sposób więcej dzikich kotów uniknie śmierci z rąk kłusowników. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, Casey rozpoczął badania i próby mające na celu stworzenie wymarzonego kota. W tym celu krzyżował koty różnych ras, między innymi: syjamskie, turecką Angorę, brytyjskie krótkowłose, amerykańskie krótkowłose, Manxy i abisyńskie. W końcu w 1985 roku udało mu się wyhodować kota o pożądanych cechach charakteru i odpowiednim wyglądzie fizycznym. Pierwsze mruczki kosztowały prawie półtora tysiąca dolarów. Z czasem ich ceny spadły poniżej tysiąca dolarów. Obecnie można je kupić już nawet za kilkaset dolarów. Zyskały one sporą popularność przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i zostały zarejestrowane przez prestiżowe stowarzyszenie felinologiczne The International Cat Association (TICA). W Polsce nie są jeszcze znane.