Arabski Mau
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Najpopularniejsza w krajach arabskich rasa kotów o historii sięgającej kilku tysięcy lat. Na dobrą sprawę Arabskie Mau bardzo przypominają polskie „dachowce”, różnią się od nich jednak przede wszystkim grubością sierści.

POCHODZENIE

Półwysep Arabski

WYGLĄD

średniej wielkości kot o dość drobnej, proporcjonalnej budowie i klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Arabskie Mau nie są wymagające jeśli chodzi o warunki życia. Od wieków przyzwyczajone są do trudnej egzystencji na pustyni. Od swoich właścicieli oczekują jedynie odrobiny ciepła, życzliwości i przyjaźni. Te bardzo wdzięczne i lojalne wobec opiekunów koty odwzajemną każdy okazany im ze strony człowieka życzliwy gest. Sierść Arabskich Mau jest bardzo łatwa w pielęgnacji i wymaga jedynie okazjonalnego czesania i szczotkowania raz na kilka dni. Koszty utrzymania kotów tej rasy są niskie.

CHARAKTER

Koty Arabskie Mau to wesołe, sympatyczne i towarzyskie mruczki, które przypadną do gustu zarówno osobom młodym, rodzinom z dziećmi jak i seniorom. Ich umiarkowane usposobienie i pogodny nastrój sprawiają, że hodowla Arabskich Mau nie wymaga od potencjalnych właścicieli specjalistycznej wiedzy felinologicznej. To niezwykle żywe, ruchliwe i zwinne koty, które jednak preferują nocny tryb życia. Wynika to ze zwyczajów ich przodków, którzy zamieszkiwali na pustyniach. W ciągu dnia temperatury na Półwyspie Arabskim są zbyt wysokie, aby móc polować. Tak więc Arabskie Mau przystosowały się do nocnego trybu życia. Niemniej są to dyskretne i ciche koty, które nie przeszkadzają swoim właścicielom czy domownikom podczas snu. Ponadto jeśli poświęcimy im odpowiednio dużo uwagi w ciągu dnia, szybko się zmęczą i całą noc prześpią. Chociaż głos Arabskich Mau nie jest zbyt donośny, koty tej rasy są bardzo komunikatywne. Dzięki temu łatwo można zrozumieć ich potrzeby oraz ocenić nastrój. Koty tej rasy są bardzo wygimnastykowane. W rezultacie nie ma dla nich miejsc niedostępnych. Potrafią wskoczyć na stolik czy wspiąć się na najwyższą półkę w szafie. Ponadto zarówno kocury jak i kotki tej rasy są bardzo łowne. W praktyce oznacza to, że jeśli posiadamy dom z ogrodem możemy czasem otrzymać prezent od naszego mruczka w postaci schwytanego ptaszka lub myszki, którego z dumą przyniesie w pyszczku i położy w widocznym miejscu. Także w mieszkaniu Arabski Mau nie zrezygnuje z polowania na muchę, komara, pająka czy mola.

ZDROWIE

Koty Arabskie Mau należą do zdrowych i wytrzymałych zwierząt. Jednocześnie nie wolno zapominać, że pod względem budowy fizycznej są przystosowane do życia w gorącym i suchym klimacie pustynnym. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność podczas chłodnych dni i najlepiej wówczas w ogóle zrezygnować z wypuszczania kotów tej rasy na dwór. Ponadto w przypadku kotów wychodzących nie wolno zapominać o ich regularnym szczepieniu i odrobaczaniu.

WŁAŚCICIEL

Arabskie Mau to doskonałe koty zarówno dla początkujących jak i doświadczonych hodowców. Ich właścicielem może zostać w zasadzie każda osoba bez względu na wiek czy status materialny. Jedynym warunkiem jest odpowiedzialność oraz zdolność do prawidłowej opieki nad kotem, a zwłaszcza do poświęcania mu dużej ilości czasu i odwzajemniania jego uczuć. Arabskie Mau idealnie nadają się dla osób starszych i rodzin z dziećmi.

HISTORIA

Koty Arabskie Mau wywodzą się z kotów, które zamieszkują Półwysep Arabski od tysięcy lat. Protoplastami rasy są dziko żyjące na azjatycko-afrykańskim pograniczu koty pustynne, które odkryto dopiero w połowie XIX wieku podczas wyprawy naukowej na Saharze. Koty tej rasy są otoczone szacunkiem przez wyznawców islamu, gdyż jednym z ich przedstawicieli jest legendarny kot o imieniu Muezza darzony ogromną sympatią przez proroka Mahomet. Pierwotnie koty pustynne żyły dziko w pobliżu siedzib ludzkich jednak w ostatnich latach kraje położone na Półwyspie Arabskim zaczęły się bardzo dynamicznie rozwijać czego efektem był boom na rynku budowlanym. Nowe instalacje zajęły tereny dotychczas zasiedlane przez koty pustynne. W rezultacie część z nich zaczęła krzyżować się z dziko żyjącymi bezdomnymi kotami. W ten sposób powstała nowa rasa, którą nazwano arabski mau. Dopiero w 2009 roku Arabskie Mau zostały zarejestrowane przez World Cat Federation. Wkrótce najprawdopodobniej na podobny krok zdecydują się także inne prestiżowe organizacje felinologiczne.