Anatoli
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Średniej wielkości kot reprezentujący bardzo rzadką, zupełnie nieznaną w naszym kraju rasę. To bardzo sympatyczny mruczek do złudzenia przypominający popularne w Polsce dachowce.

POCHODZENIE

Turcja

WYGLĄD

średniej wielkości dobrze zbudowany kot, dość masywny, ale pomimo tego proporcjonalny

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty Anatoli to czułe i delikatne zwierzęta, które bardzo mocno przywiązują się do ludzi i miejsc. W rezultacie trzeba dbać o ich dobre samopoczucie i poświęcać im możliwie dużo czasu na wspólną zabawę oraz głaskanie. Warto okazywać kotom Anatoli swoje pozytywne uczucia, gdyż w ten sposób szybko zbudujemy z nim trwałą i silną więź emocjonalną na lata. Jeśli często przebywamy poza domem warto kupić dwa koty, gdyż samotny mruczek będzie się czuł opuszczony i nieszczęśliwy.

CHARAKTER

Koty Anatoli to spokojne i bardzo towarzyskie mruczki, które przypadną do gustu każdej osobie szukającej kota o zrównoważonym charakterze i pogodnym usposobieniu. Dodatkowo anatoli są bardzo uczuciowe i delikatne. Jeśli odnosimy się do nich z szacunkiem i poświęcamy sporo czasu, odwdzięczą się sympatią i przywiązaniem. Potrafią bardzo mocno przywiązać się do opiekuna i pozostałych domowników. Ze względu na emocjonalne nastawienie anatoli, bardzo łatwo je zranić. Dlatego opiekunami kotów tej rasy mogą zostać jedynie odpowiedzialne i dojrzałe osoby, które są gotowe do wielu poświęceń i opieki nad ukochanym zwierzątkiem przez wiele lat. Ponadto warto pamiętać, że mruczki tej rasy źle znoszą drugie okresy samotności i oczekują czułości i życzliwości ze strony opiekuna i pozostałych domowników. Co ciekawe koty Anatoli charakteryzują się wysokim poziomem inteligencji. W rezultacie można nauczyć je wielu sztuczek. Dodatkowo zwykle reagują na swoje imię, a czasem nawet na proste komendy. Lubią wychodzić na dwór i spędzać czas na świeżym powietrzu, ale nie jest to konieczne jeśli posiadamy odpowiednio duże mieszkanie z duża ilością roślin i zakamarków. Jak większość mruczków także Anatoli potrzebują czasami spędzić kilka chwil w samotności. Wówczas chętnie wchodzą do szafy i ucinają sobie drzemkę. Niemniej gdy tylko usłyszą, że gdzieś blisko dzieje się coś ciekawego szybko pobiegną to sprawdzić.  

ZDROWIE

Koty Anatoli należą do zdrowych i odpornych ras kotów i są pozbawione wad genetycznych. W rezultacie żyją przeciętnie kilkanaście lat. Warto pamiętać, że zarówno kotki po sterylizacji jak i kocury po kastracji mają tendencję do tycia. Aby temu zapobiec należy stosować specjalną karmę. Ponadto w przypadku kotów wychodzących nie wolno zapomnieć o szczepieniach i regularnym odrobaczaniu. Jeśli mieszkamy w pobliżu lasu należy też co pewien czas przeglądać futerko i skórę kotów, aby sprawdzić czy nie zostały zaatakowane przez kleszcza.

WŁAŚCICIEL

Każda rozsądna, wrażliwa i odpowiedzialna osoba będzie odpowiednim opiekunem kota rasy Anatoli. Ze względu na łagodne usposobienie i bardzo niski poziom agresji, koty Anatoli idealnie nadają się do rodzin z dziećmi. Ponadto z racji umiarkowanego temperamentu ich opiekunami mogą zostać także osoby starsze.

HISTORIA

Historia kotów Anatoli jest bardzo krótka, gdyż rasa została zaprezentowana dopiero w 2000 roku. Nazwa tych ciekawych mruczków wywodzi się od tureckiej krainy Anatolii położonej w Azji Mniejszej pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Śródziemnym. Koty anatoli są blisko spokrewnione z pozostałymi rasami kotów wywodzących się z Turcji. Obecnie są akceptowane jedynie przez World Cat Federation, ale z pewnością wkrótce zostaną uznane także przez pozostałe prestiżowe organizacje. W Polsce koty Anatoli są bardzo słabo rozpowszechnione i znane jedynie wąskiej grupie felinologów.