Amerykański szorstkowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Amerykański szorstkowłosy to elegancka, ale niemal zupełnie nieznana w Polsce rasa kotów, których ojczyzną są Stany Zjednoczone. Charakterystyczną cechą tych kotów jest kędzierzawe, przyjemne w dotyku futerko, które stanowi doskonałą ochronę przed wodą i chłodem

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze umięśnione i dość masywne koty o dużej owalnej głowie i mocnych kończynach

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Ze względu na pochodzenie i wrodzony instynkt łowiecki, amerykańskie koty szorstkowłose najlepiej będą czuły się w domu z ogrodem. Niemniej potrafią zadowolić się także odpowiednio dużym mieszkaniem. Dla kotów tej rasy ważne są także potrzeby emocjonalne. Dlatego nie można ich odtrącać i jeśli tylko mamy taką możliwość powinniśmy bawić się z kotem i okazywać mu troskę.

CHARAKTER

Amerykańskie koty szorstkowłose są bliskimi krewnymi amerykańskich kotów krótkowłosych i mają podobny do nich charakter. W rezultacie są to bardzo towarzyskie i wesołe mruczki o umiarkowanym i zrównoważonym temperamencie. Uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy z opiekunem. Jeśli posiadamy dwa koty tej rasy w domu to na ogół będą bawić się także ze sobą. Przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości można nauczyć je także wielu prostych sztuczek np. aportowania. Ponadto idealnym rekwizytem zachęcającym kota do zabawy będzie niewielka i lekka piłeczka. Warto dodać, że koty szorstkowłose są bardzo pomysłowe i często same znajdują sobie w domu różne drobne przedmioty, które wykorzystują do zabawy w polowanie. Co więcej z dużym zaciekawieniem i podnieceniem przyglądają się siedzącym na parapecie ptakom. Chętnie łapią także różne owady latające jak muchy, mole czy komary. Niemniej w stosunku do opiekunów, domowników i dzieci są bardzo łagodne. Praktycznie nigdy nie okazują złości czy agresji. Czasami jedynie zdarza im się poleniuchować i wówczas zamiast zabawy wolą przytulić się do właściciela, albo zachęcić go do pogłaskania futerka.

ZDROWIE

Amerykańskie koty szorstkowłose nie wykazują predyspozycji do żadnych chorób genetycznych. Niemniej z racji tego, że są to przeważnie koty wychodzące, należy zadbać o ich zdrowie poddając je regularnym szczepieniom na choroby zakaźne i odrobaczaniu. Przeciętna długość życia kota tej rasy wynosi kilkanaście lat.

WŁAŚCICIEL

Każda rozsądna, odpowiedzialna i uczuciowa osoba kochająca koty może zostać właścicielem mruczka tej rasy. Co istotne dla osób, które nie przepadają za hałasem, amerykańskie koty szorstkowłose mają cichy głos i nie są zbyt gadatliwe. Ponadto ich utrzymanie nie jest kosztowne. Dlatego idealnie nadają się nie tylko dla nastolatków, rodzin z dziećmi czy osób w średnim wieku, ale również dla ludzi starszych.

HISTORIA

Historia amerykańskich kotów szorstkowłosych sięga połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Dokładnie w 1966 roku w położonej na terenie stanu Nowy Jork miejscowości Vernon przyszły na świat pierwsze mruczki tej rasy. Ich rodzicami byli przedstawiciele amerykańskich kotów krótkowłosych. Zaskoczeni właściciele pochwalili się swoimi kotami i szybko znaleźli osobę chętną do ich zakupu panią Joan O'Shea, która prowadziła w pobliżu renomowaną hodowlę kotów. Na zakup pary pierwszych kotów szorstkowłosych musiała przeznaczyć niespełna pięćdziesiąt dolarów. Inwestycja szybko się opłaciła, bo hodowla nowej rasy szybko zyskiwała na popularności. Wkrótce pierwsze koty szorstkowłose trafiły do Kanady, a kolejne do Niemiec. Już w 1967 roku rasę uznało znane stowarzyszenie miłośników kotów Cat Fanciers' Association, a od 1978 roku amerykańskie koty szorstkowłose mogły rywalizować z innymi rasami o tytuł championa. Obecnie widnieją one w wykazie ras takich organizacji jak The International Cat Association oraz Canadian Cat Association. Niestety w Polsce są w zasadzie praktycznie w ogóle nieznane i próżno szukać ich na wystawach organizowanych w naszym kraju.