Fila Brasileiro
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Te robiące ogromne wrażenie molosowate psy niegdyś były stróżami na plantacjach, zaganiały bydło i łapały zbiegłych niewolników. Dzisiaj trzyma się tę reprezentacyjną rasę jako psa towarzyszącego lub pilnującego posesji. 

POCHODZENIE

Brazylia

WYGLĄD

Masywny, molosowaty pies o wydłużonym tułowiu i mocnym kośćcu, luźnej skórze i elastycznych, kocich ruchach.

UŻYTECZNOŚĆ

Pies do zaganiania bydła, myśliwski i stróżujący.

WYMAGANIA

Fila jest psem bardzo trudnym, bo z założenia ma wykazywać agresję w aktywnej formie wobec ludzi („ojeriza”). Tak przynajmniej było do lat 70. zeszłego wieku. Później psy te trochę złagodniały, ale tylko trochę. Fila brasileiro nadają się do dużej posiadłości, w żadnym razie nie do miasta, bo są zbyt silne i zbyt niebezpieczne, aby spacerować po ulicach, gdzie będą bronić właściciela przed każdym, prawdziwym lub wyimaginowanym zagrożeniem. Nawet gdy pies trzymany jest na dobrze ogrodzonym podwórzu (trzeba pamiętać, że fila jest bardziej skoczny, niż na to wygląda) dobrze, aby miał dla siebie kojec, gdzie można go będzie zamknąć na czas jakiś, gdy zajdzie potrzeba. Nie należy się spodziewać, że pies pozwoli chodzić koło siebie komukolwiek obcemu. Sierść, którą fila gubi niemal stale, nie wymaga pielęgnacji, poza okazjonalnym szczotkowaniem. Uwaga: fila brasileiro jest jednym z najbardziej śliniących się psów!

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie to:
- silny charakter
- instynkt stróżujący
- popęd do obrony
- przywiązanie do właściciela  

ZDROWIE

W ojczyźnie rasy nie prowadzi się badań nad stanem jej zdrowia, a w Europie i USA psów tych jest zbyt mało, aby uzyskać dostateczne dane. Wiadomo na pewno, że fila brasileiro nie jest rasą długowieczną. Częstą przyczyną się śmierci są skręt żołądka, a w drugiej kolejności – nowotwory kości i układu chłonnego. Z badań amerykańskich wynika, że pod względem częstości występowania dysplazji stawów łokciowych (ED) i biodrowych (HD) rasa ta znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej zagrożonych. Luźna skóra predestynuje fila do entropion (zawinięcia powieki w kierunku gałki ocznej, przez co rzęsy drażnią rogówkę) i ektropion (wywinięcia jej na zewnątrz).

WŁAŚCICIEL

Właściciel fila powinien być człowiekiem stanowczym, silnym fizycznie i psychicznie, ale w żadnym razie nie typem macho,  bo wtedy połączenie cech człowieka i psa stwory mieszankę piorunującą. Psa tego nigdy nie wolno wyostrzać, przeciwnie, od małego zapoznawać z obcymi ludźmi, aby przynajmniej nie atakował ich od razu. Oddanie i lojalność fila wobec swojej rodziny jest bezgraniczna, ale to zbyt duży pies, aby zostawiać go z dziećmi, no i zupełnie nie nadaje się dla osób starszych. Domieszka krwi psów gończych powoduje, że fila brasileiro w miarę dobrze funkcjonują w grupie, nie są bardzo napastliwe wobec innych psów, natomiast niebezpieczne dla zwierząt domowych, zwłaszcza większych.

HISTORIA

Fila brasileiro jest potomkiem psów molosowatych o nazwie alano, przywożonych z Półwyspu Iberyjskiego przez kolonistów portugalskich, a później francuskich. Najważniejszym zadaniem tych psów było zaganianie i pilnowanie stad bydła i owiec. Po sprowadzeniu do Brazylii bloodhundów (1785) ich mieszańce z psami miejscowymi nabrały cech psów tropiących i myśliwskich. Typ rasowy dzisiejszego fila powstał w początkach XIX wieku w stanie Minas Gerais. Planowa hodowla tej rasy rozpoczęła się dopiero w latach 30-tych XX wieku, a jej animatorem był dr Paolo Santos-Cruz, który sam hodował fila brasileiro od 1946 roku, zebrawszy kilkanaście psów z Minas Gerais, Mato Grosso i Goias. Celem hodowli było uzyskanie dużego, ostrego i chętnego do ataku psa stróżującego, który mógłby być wykorzystany także do pilnowania stad i polowania. Wzorzec rasy powstał w roku 1950. W roku 1983 została ona uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, chociaż pierwsze fila pojawiły się w Europie już w roku 1954 (sprowadził je książę bawarski Albrecht). Od początku fila miały opinię psów wyjątkowo agresywnych. Wtedy się to jeszcze podobało, przynajmniej niektórym, ale w ostatnich latach psy o takiej reputacji nie mogą liczyć na żadne względy i fila znalazły się w wielu krajach na listach psów niebezpiecznych, których posiadanie obwarowane jest specjalnymi warunkami. W Polsce rasa występuje od kilkunastu lat, jednak raczej nielicznie.