Azjatycki
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Kot azjatycki to ciekawa rasa kotów wbrew swojej nazwie wywodząca się z Wielkiej Brytanii. To bardzo inteligentny, wesoły i towarzyski kot, który potrafi przyciągnąć wzrokiem i zatrzymać charakterem.

POCHODZENIE

Wielka Brytania

WYGLĄD

średniej wielkości, proporcjonalny kot o eleganckim, ale klasycznym wyglądzie występujący w odmianie krótkowłosej i półdługowłosej

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów azjatyckich równie ważne jak potrzeby fizyczne są potrzeby emocjonalne. Koty tej rasy źle czują się w małych, miejskich mieszkaniach. Idealnym otoczeniem jest dla nich dom z ogrodem położony na wsi lub spokojnych przedmieściach. Ponadto koty azjatyckie oczekują czułości, miłości i przyjaźni ze strony właściciela. Potrafią wspaniale odwdzięczyć się za każdy życzliwy gest i okazaną sympatię. Warto dodać, że w przypadku kotów półdługowłosych niezbędna jest regularna pielęgnacja sierści.

CHARAKTER

Koty azjatyckie wyróżniają się na tle innych ras przede wszystkim wysokim poziomem inteligencji. W rezultacie są to mruczki, które reagują na swoje imię i proste komendy. Można je także nauczyć różnych sztuczek takich jak np. aportowanie drobnych przedmiotów. Ponadto koty azjatyckie są bardzo ciekawskie i zawsze muszą być tam gdzie dzieje się coś ciekawego. Co więcej uwielbiają odkrywać różne zakamarki zarówno w mieszkaniu jak i w ogrodzie. Są bardzo komunikatywne, wręcz gadatliwe i mają dość donośny głos. Może stanowić to problem dla osób starszych oraz wszystkich tych, którzy szukają cichego kota. Z drugiej strony koty azjatyckie są bardzo uczuciowymi zwierzętami. Uwielbiają być przytulane i głaskane. Można je także brać na ręce. Chętnie towarzyszą opiekunowi i domownikom we wszystkich domowych pracach. Z entuzjamem witają także każdego gościa. Ponadto dobrze rozumieją się z innymi kotami i psami. Są łagodne i wyrozumiałe względem dzieci. Nie przejawiają względem ludzi nawet najmniejszej agresji. Niemniej są dość płochliwe i nie znoszą hałasu i jakichkolwiek złośliwych reakcji ze strony domowników. Są wrażliwe i uczuciowe i w efekcie bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Źle znoszą rozłąkę ze swoim opiekunem i nie lubią zmian, a w szczególności przeprowadzek. Za to potrafią wspaniale okazywać uczucia jeśli tylko traktowane są z życzliwością i szacunkiem.

ZDROWIE

Koty azjatyckie to bardzo zdrowe i wytrzymałe koty. Ich długość życia wynosi przeciętnie kilkanaście lat. Z racji tego, że większośc kotów azjatyckich wychodzi na dwór, trzeba pamiętać o ich zaszczepieniu i regularnym odrobaczaniu. Oczywiście powinniśmy też dbać o prawidłową dietę zwłaszcza w przypadku wysterylizowanych kotek i wykastrowanych kocurów.

WŁAŚCICIEL

Idealny właściciel kota azjatyckiego to każda odpowiedzialna i wrażliwa osoba, która potrafi dbać zarówno o potrzeby fizyczne jak i emocjonalne swojego mruczka. Odpowiednim opiekunem kota tej rasy będzie spokojny, wyrozumiały i zrównoważony człowiek, który zamiast karcić mruczka będzie starał się zrozumieć motywy jego postępowania. Dla kota najważniejsze jest to, żeby człowiek poświęcał mu możliwie najwięcej wolnego czasu.

HISTORIA

Koty azjatyckie mają dość krótką historię, gdyż pierwszy mruczek tej rasy urodził się 11 września w 1981 roku. Za osobę odpowiedzialną za stworzenie tej oryginalnej rasy uważa się mieszkającą na terenie Wielkiej Brytanii baronową Mirandę von Kirchberg. Koty azjatyckie zyskały sporą popularność zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej. Obecnie zalicza się do nich wiele pokrewnych pod względem wyglądu i kodu genetycznego ras jak np. burmilla czy kot burmański. Koty azjatyckie są także popularne w Polsce. Można je zobaczyć na wielu wystawach. W naszym kraju istnieje również wiele hodowli tych sympatycznych kotów. Co istotne dla potencjalnych nadawców, ceny tych mruczków nie należa do wysokich.