Amerykański Ryś
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z najnowszych ras kotów, która dopiero zdobywa popularność głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. To sympatyczny, wesoły kot o łagodnym charakterze i wyglądzie przypominającym dziko żyjącego rysia.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

duży, masywny, dobrze zbudowany i umięśniony kot o klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Przede wszystkim rysie amerykańskie potrzebują przestrzeni i możliwości doskonalenia swoich zdolności fizycznych i umiejętności łowieckich. Dlatego idealnie nadają się dla osób, które mieszkają poza miastem lub na zielonych przedmieściach i dysponują domem z ogrodem. Ponadto koty tej rasy oczekują troski i przyjaźni ze strony człowieka. Źle znoszą długie okresy samotności, nie przepadają za podróżowaniem, przeprowadzkami i zmianami. Przywiązują się do miejsc, ale przede wszystkim do osób.

CHARAKTER

Pomimo poważnego wyglądu Amerykańskie Rysie są kotami o zrównoważonym temperamencie. To bardzo żywe i aktywne mruczki, które uwielbiają spędzać czas na łonie natury. Są bardzo łowne i potrafią nawet wskoczyć za potencjalną ofiarą do wody. Uwielbiają czatować na ryby spacerując po brzegach niewielkich zbiorników wodnych lub przeskakując po kamieniach w górskim potoku. Nie są wybredne jeśli chodzi o pożywienie. Ponadto ich grube futro zapewnia im świetną ochronę przed zimnem i wilgocią. W rezultacie podobnie jak ich dziko żyjący kuzyni, Amerykańskie Rysie potrafią skutecznie polować nawet podczas zamieci śnieżnej czy w gęstej mgle, gdyż ich zmysł węchu jest dużo lepiej rozwinięty niż wzrok. Koty tej rasy mają także idealny słuch i potrafią usłyszeć nawet najdrobniejsze dźwięki wydawane np. przez ptaki czy gryzonie i w ten sposób ustalić dokładne położenie ofiary. Pomimo silnie zakorzenionego instynktu łowieckiego, Amerykańskie Rysie są jednocześnie uczuciowymi i wrażliwymi zwierzętami. Potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem i bardzo tęsknią za swoim właścicielem. Uwielbiają zabawy nie tylko z opiekunem, ale także pozostałymi domownikami. Są to bardzo towarzyskie i wesołe koty, które nie znoszą nudy i bezczynności chociaż od czasu do czasu jak na prawdziwe mruczki przystało lubią też poleniuchować.  

ZDROWIE

Amerykańskie Rysie to zdrowe i odporne koty, które dożywają co najmniej kilkunastu lat. Niemniej nie można zapominać o ich regularnych badaniach profilaktycznych oraz szczepieniach zwłaszcza jeśli pozwalamy naszemu kotu na długie, samodzielne wycieczki po okolicy. Ponadto należy uważnie obserwować kota i reagować na wszystkie niepokojące zmiany w jego wyglądzie czy zachowaniu.

WŁAŚCICIEL

Każda odpowiedzialna i uczuciowa osoba, która kocha koty i potrafi o nie zadbać będzie idealnym właścicielem Amerykańskiego Rysia. Istotna jest też ilość czasu jaką możemy poświęcić naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Oczywiście w tym przypadku obowiązuje uniwersalna zasada: im więcej tym lepiej. Niemniej trzeba także pamiętać, że od czasu do czasu Amerykański Ryś potrzebuje też chwili samotności zwłaszcza gdy oddaje się swojemu ulubionemu zajęciu polowaniu.

HISTORIA

Historia kotów rasy Amerykański Ryś jest krótka, gdyż rozpoczyna się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Pracę nad rasą prowadzono równocześnie w Seattle w stanie Waszyngton oraz w Karolinie Północnej. Za twórców amerykańskich rysi uważa się Joe Childersa oraz Roberta Mocka założycieli stowarzyszenia o nazwie American Lynx Corporation. Chociaż nie zostało to naukowo potwierdzono przypuszcza się, że do stworzenia tej rasy wykorzystano norweskie koty leśne, Japońskie Bobtail i Maine Coon. W rezultacie Amerykańskie Rysie zyskały atrakcyjny wygląd zachowując umiarkowany temperament i cechy charakteru predysponujące te koty do hodowli w domu. Niemniej trzeba pamiętać, że jest to niezwykle rzadka rasa, sporadycznie występująca w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce o rasie Amerykański Ryś większość osób nigdy nie słyszała. Obecnie nie znajdziemy żadnego mruczka tej rasy w naszym kraju.