York czekoladowy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z najnowszych ras kotów, które mają cechy charakteru umożliwiające hodowanie ich w domu, ale z wyglądu bardzo przypominają swoich dziko żyjących kuzynów. To sympatyczne koty o klasycznym wyglądzie i łagodnym charakterze.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, proporcjonalny kot o gęstym futerku i charakterystycznym ciemnym umaszczeniu

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla czekoladowych yorków najważniejsze są ich potrzeby emocjonalne. Koty tej rasy dążą do zbudowania silnej więzi z właścicielem i są bardzo uczuciowe. Źle znoszą długie okresy samotności i bardzo tęsknią za swoim opiekunem, gdy ten podróżuje lub jest w pracy. Często zachowują się podobnie do psów, gdyż podążają za swoim właścicielem krok w krok obserwując jak wykonuje prace w domu, a gdy tylko położy się odpocząć, kładą się obok niego zachęcając do przytulenia i pogłaskania.

CHARAKTER

Koty tej rasy to nieco leniwe, ale bardzo sympatyczne i towarzyskie mruczki, które uwielbiają towarzystwo zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Uwielbiają towarzyszyć swoim opiekunom w różnych pracach domowych, są ciekawskie, ale zarazem bardzo inteligetne. Nigdy nie są agresywne wobec ludzi i dobrze rozumieją się z kotami i psami, które zamieszkują w domu. Ponadto są to koty bardzo łowne co oznacza, że jeśli nie mają możliwości wychodzenia na dwór będą łapać wszelkiego rodzaju owady latające jak mole, muchy czy komary. Niemniej mają spokojne usposobienie, nie są głośne ani natarczywe i dlatego idealnie nadają się dla osób szukających cichego i zrównoważonego zwierzątka będącego wspaniałym przyjacielem na wiele lat. Jedynym problemem może być to, że w pewnych okresach, czekoladowy york zostawia sporo sierści na dywanie, meblach i ubraniach. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy gdy kot jest czymś zmartwiony lub zestresowany. Niemniej czekoladowe yorki to silne fizyczne i dość odporne psychicznie mruczki, które nie przysparzają swoim opiekunom większych problemów.

ZDROWIE

Czekoladowe yorki należą do zdrowych i odpornych kotów, które dożywają w doskonałej formie kilkunastu lat. Niemniej jeśli pozwalamy naszemu kota na wychodzenie na dwór powinniśmy pamietać o jego zaszczepieniu i regularnym odrobaczaniu. Ponadto sierść kotów tej rasy wymaga regularnej aczkolwiek niezbyt skomplikowanej pielęgnacji.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która kocha koty i potrafi się o nie prawidłowo troszczyć będzie idealnym właścicielem czekoladowego yorka. Najważniejsze aby jak najczęściej znajdować czas na wspólną zabawę z kotem i umieć odwzajemnać jego uczucia. Oprócz tego trzeba pamiętać, aby zadbać o bezpieczeństwo kota zwłaszcza w przypadku gdy wychodzi na dwór lub gdy mieszkamy w blokach i pozwalamy kotu na spacery po tarasie lub balkonie.

HISTORIA

Historia czekoladowych yorków jest krótka, gdyż rozpoczyna się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Za twórcę rasy uważa się Janet Chiefari. W jej hodowli urodziła się pierwsza kotka rasy czekoladowy york o imieniu Brownie. Jej rodzicami były żyjąca na farmie długowłosa kotka Blacky oraz kocur o imieniu Smokey. Następnie Brownie powiła trójkę młodych Minky, Cocoa i Teddy Bear. W 1989 roku Janet Chiefari z Nancy Belser, która pracowała jako sędzia na wystawach kotów rozpoczęły starania o uznanie nowej rasy. Obecnie czekoladowe yorki mogą rywalizować o tytuł championa na wystawach organizowanych pod patronatem Cat Fanciers\\\' Federation (CFF) i Canadian Cat Association (CCA). Póki co koty tej rasy zyskują dopiero popularność i są hodowane przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce czekoladowe yorki są praktycznie w ogóle nieznane.