Toyger
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z najnowszych ras kotów, które mają cechy charakteru umożliwiające hodowanie ich w domu, ale z wyglądu bardzo przypominają swoich dziko żyjących kuzynów. To sympatyczny i towarzyski mruczek, który jest idealnym rozwiązaniem dla osób marzących o posiadaniu bardzo oryginalnego pod względem wizualnym, a jednocześnie łagodnego kota.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości dobrze zbudowany kot o proporcjonalnej sylwetce i identycznym umaszczeniu jak tygrysy

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Jak w przypadku większości mruczków dla kotów rasy toyger potrzeby fizyczne są równie ważne co potrzeby emocjonalne. Toygery uwielbiają przebywać na łonie natury, ale dobrze czują się także w dużym mieszkaniu. Ponadto dla kotów tej rasy ważna jest czułość ze strony opiekuna. Toygery nie najlepiej znoszą zmiany i podróże, przywiązują się do miejsc, ale przede wszystkim do ludzi. Zależy im na tym, aby być w centrum uwagi.

CHARAKTER

Koty toyger pomimo swojego wyglądu są bardzo łagodnymi, towarzyskimi i spokojnymi mruczkami. Idealnie nadają się zarówno dla osób samotnych jak i rodzin z dziećmi. Z racji wysokiego poziomu inteligencji łatwo uczą się różnych sztuczek, reagują na proste komendy i własne imię. Są bardzo ciekawskie i muszą być wszędzie tam gdzie coś się dzieje. W przeciwieństwie do większości kotów nie stronią od wody, a od czasu do czasu wręcz lubią wskoczyć do wanny czy pobawić się trącając łapką krople wody wypływające z kranu. Ponadto toygery są bardzo towarzyskie. Nie lubią zostawać same w domu. Uwielbiają towarzystwo ludzi. Dobrze rozumieją się także ze zwierzętami domowymi. Co ważne nie są natarczywe ani głośne. W rezultacie idealnie nadają się dla osób szukających spokojnego i zrównoważonego kota. Posiadają co prawda wrodzony instynkt łowcy, ale nigdy nie są agresywne względem ludzi. Lubią za to zapolować na gryzonie czy ptaszki. Często chwytają także owady latające, zwłaszcza mole, muchy i komary.

ZDROWIE

Toygery należą do zdrowych i odpornych kotów. Przeciętnie żyją kilkanaście lat. Czasami zdarzają się u nich jedynie problemy z pęcherzem. Inną rzadko występującą dolegliwością jest kardiomiopatia przerostowa, która można znacznie komplikować życie toygerów. Ponadto trzeba je zaszczepić i regularnie odrobaczać jeśli pozwalamy im wychodzić na dwór.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która kocha koty i potrafi się nimi odpowiednio zaopiekować będzie odpowiednym opiekunem toygera. Najlepszym otoczeniem dla kota tej rasy będzie dom z ogrodem. Biorąc pod uwagę wysoką cenę i koszty utrzymania nie jest to zwierzę domowe dla przeciętnego człowieka. Właścicielami toygerów są przede wszystkim osoby dobrze sytuowane, które są w stanie spełnić niemal wszystkie zachcianki swojego ulubieńca.

HISTORIA

Koty toyger należą do wąskiej grupy hybryd, które zaczęły pojawiać się dopiero pod koniec ubiegłego wieku. Powstały w wyniku skrzyżowania kota domowego krótkowłosego z kotem bengalskim o umaszczeniu tabby. Za twórcę rasy uważa się Amerykankę Judy Sudgen, która pierwsza wyhodowała w pełni zdrowego i dojrzałego kota rasy toyger. W 2007 pierwsza znana i prestiżowa organizacja The International Cat Associationzarejestrowała tę rasę i umożliwiła toygerom rywalizację o tytuł championa podczas międzynarodowych wystaw. Warto pamiętać, że koty tej rasy są bardzo rzadkie. W Stanach Zjednoczonych istnieje zaledwie około dwudziestu ich hodowli. Do tego należy doliczyć kilkanaście hodowli toygerów w pozostałych krajach. Sporym ograniczeniem dla osób zainteresowanych zakupem tego kota jest jego wysoka cena. W Polsce koty toyger są praktycznie zupełnie nieznane. Co istotne rasa jest wciąż udoskonalana przy współpracy hodowców i genetyków.