Tajski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Koty tajskie to eksperymentalna rasa kotów, które póki co dopiero zyskują popularność na świecie i ze względu na swój wygląd często mylone są z kotami syjamskimi. To średniej wielkości, drobnej budowy, smukłe i bardzo eleganckie koty.

 

POCHODZENIE

Tajlandia

WYGLĄD

bardzo podobne do kotów syjamskich, różnią się od nich jedynie drobnymi szczegółami

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Potrzeby fizyczne są dla kotów tajskich równie ważne co potrzeby emocjonalne. Idealnym rozwiązaniem dla tych kotów jest dom z ogrodem, ale potrafią zadowolić się także odpowiednio dużym mieszkaniem z wieloma zakamarkami. Ponadto koty tajskie oczekują czułości i zainteresowania ze strony opiekuna i pozostałych domowników. W przeciwnym razie stają się apatyczne i smutne. Sierść kotów tajskich wymaga szczotkowania raz na kilkanaście dni. Koty tej rasy nie są wybredne jeśli chodzi o pożywienie.

CHARAKTER

Koty tajskie mają zbliżony charakter i cechy osobowości do kotów syjamskich, z którymi są blisko spokrewnione. W rezultacie są to dyskretne, spokojne i bardzo inteligentne mruczki o umiarkowanym temperamencie i ciekawej osobowości. Można nauczyć je wielu różnych sztuczek, w tym aportowania drobnych przedmiotów. Ponadto większośc kotów tajskich reaguje na swoje imię. Często bardzo przywiązują się do swoich opiekunów oraz domowników, którzy spędzają z nimi dużo czasu. Potrafią chodzić za nimi krok w krok towarzysząc przy wszystkich zajęciach. Zazwyczaj przesypiają noc w łóżku z właścicielem, a najbardziej aktywne są w ciągu dnia. Pomimo tego, że są to koty rasowe, są bardzo łowne. W przypadku braku możliwości wychodzenia na dwór, będą z przyjemnością polowały na wszystkie owady latające typu muchy, komary itp. Ponadto możemy być pewni, że w naszym mieszkaniu nie będzie miejsc niedostępnych dla kota tajskiego, który potrafi wspiąć się na szafę czy podskoczyć na tyle wysoko, żeby nacisnąć na klamkę i wejść do zamkniętego pokoju. Co więcej koty tajskie są empatyczne i uczuciowe. Potrafią wyczuwać nastrój osób, które przebywają w ich otoczeniu. Ponadto są łagodne i delikatne gdy bawią się z dziećmi. Zazwyczaj dobrze rozumieją się także ze zwierzętami domowymi. Dlatego nie są to koty uciążliwe w hodowli.

 

ZDROWIE

Koty tajskie są zdrowymi i wytrzymałymi kotami, których średnia długość życia wynosi kilkanaście lat. Niemniej sporadycznie zdarzaja się u nich pewne drobne problemy ze zdrowiem. Najczęstszym problemem jest zez, który nie zagraża życiu kota, ale wpływa na jego ocenę podczas wystaw. W przypadku kotów wychodzących na zewnątrz należy pamiętać o regularnych szczepieniach, odrobaczaniu oraz sprawdzaniu skóry w celu usunięcia ewentualnych kleszczy. Z kolei jeśli mieszkamy w blokach, a wypuszczamy kota na balkon musimy założyć siatkę, aby zabezpieczyć mruczka przed ewentualnym upadkiem.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kota tajskiego będzie każda wrażliwa osoba, która kocha i rozumie koty oraz potrafi okazywać czułość tym zwierzętom. Ponadto opiekun kota powinien umieć wygospodarować każdego dnia przynajmniej kilkanaście minut na zabawę ze swoim ulubieńcem. Nie może też ignorować przejawów sympatii i przywiązania ze strony kota, ale musi odwzajemnać uczucia mruczka traktując go z czułością i szacunkiem.

HISTORIA

Historia kotów tajskich jest krótka, gdyż rasa ta jest stosunkowo nowa i mało rozpowszechniona na świecie. Rasa znana jest od kilkudziesięciu lat w Azji, ale w Europie i Stanach Zjednoczonych pojawiła się dopiero pod koniec ubiegłego wieku. Koty tajskie powstały głównie w wyniku krzyżówek kotów syjamskich z kotami tonkijskimi. Po raz pierwszy zaprezentowano je oficjalnie w Europie Zachodniej w 1993 roku. Niemniej pierwszą i jedyną jak dotąd międzynarodową organizacją, która zarejestrowała rasę jest The International Cat Association (TICA). Koty tajskie mogą ubiegać się o tytuł championa podczas międzynarodowych wystaw dopiero od 2010 roku. W Polsce ich popularność jest na razie niewielka, ale z pewnością wraz z upływem czasu będziemy mogli zobaczyć coraz więcej kotów tej rasy w naszym kraju.