Syberyjski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Kot syberyjski jest jednym z przedstawicieli ras kotów, które powstały w sposób naturalny bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony człowieka. To elegancki, niezwykle puszysty kot wyglądający niczym wielka pluszowa zabawka.

POCHODZENIE

Rosja

WYGLĄD

dużych rozmiarów, dobrze zbudowany, masywny kot o gęstym futrze i atrakcyjnym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Ze względu na potrzebę aktywności fizycznej, koty syberyjskie powinny mieć możliwość wychodzenia na dwór. W przeciwnym razie muszą mieć do dyspozycji dużo przestrzeni w mieszkaniu. Ponadto nie można zapominać o potrzebach emocjonalnych tych kotów. Bardzo mocno przywiązują się do właścicieli, nie przepadają za zmianami i podróżowaniem. Uwielbiają być blisko swoich opiekunów, przepadają za wspólnymi zabawami, głaskaniem i przytulaniem oraz wszystkimi innymi przejawami czułości.

CHARAKTER

Koty syberyjskie to bardzo towarzyskie, wesołe i inteligentne zwierzęta. Są bardzo wygimnastykowane i z racji tego, że ich przodkowie zamieszkiwali gęste lasy Syberii, koty syberyjskie potrafią wspinać się po drzewach. Uwielbiają także przechadzać się po wszelkiego rodzaju balustradach, półkach, szafach itp. Pomimo swojego masywnego wyglądu i sporej wagi są także bardzo szybkie i zwinne na lądzie. Potrafią szybko biegać, wysoko podskakiwać i stosunkowo wolno się męczą. Ponadto dzięki temu, że ich futro jest grube i zapewnia świetną ochronę przed zimnem i wilgocią są bardzo aktywne nawet podczas deszczu czy w środku zimy i doskonale radzą sobie poruszając się po śniegu i lodzie. Pomimo dobrego przystosowania do życia w trudnych warunkach, charakter kotów syberyjskich jest łagodny, a ich temperament umiarkowany. Koty tej rasy potrafią wspaniale bawić się z dziećmi, są również delikatne względem osób starszych oraz przebywających wspólnie z nimi w domu zwierząt. To wszystko czyni je idealnymi mruczkami dla rodzin oraz osób w każdym wieku. Dodatkowo można nauczyć je prostych sztuczek. Komunikacja z tymi kotami jest bezproblemowa, chociaż niektórym osobom może przeszkadzać ich nadmierna gadatliwość. Co ciekawe weterynarze uważają, że jest to rasa kotów, która powoduje bardzo słabe reakcje alergiczne nawet u osób uczulonych na ich sierść.

ZDROWIE

Koty syberyjskie są zdrowymi i odpornymi kotami, które zwykle dożywają ponad piętnastu lat. Niemniej sporadycznie zdarzają się u nich różne problemy zdrowotne. Z poważniejszych dolegliwości należy wymienić kłopoty z pęcherzem moczowym i kardiomiopatię przerostową. Obie choroby znacznie obniżają jakość życia kota, a ich leczenie jest skomplikowane, długotrwałe i kosztowne.

WŁAŚCICIEL

Odpowiedzialna i uczuciowa osoba, która kocha koty będzie idealnym właścicielem kota syberyjskiego. Nie musi to być doświadczony hodowca. Nawet ktoś kto nigdy wcześniej nie opiekował się kotem, ale posiada dużo czasu i potrafi traktować zwierzęta z szacunkiem będzie idealnym opiekunem kota syberyjskiego.

HISTORIA

Historia kotów syberyjskich sięga najprawdopodobniej wczesnego średniowiecza. Początki są trudne do ustalenia, gdyż Syberia była wówczas obszarem świata pozbawionym kontroli ze strony urzędów czy kościołów. W rezultacie nie istnieją żadne oficjalne dokumenty potwierdzające występowanie kotów syberyjskich na tych terenach. Niemniej o ich obecności świadczą podania, legendy i przekazy ustne ludów i plemion zamieszkujących od wieków teren Syberii. Pierwsze udokumentowane źródła potwierdzające występowanie kotów syberyjskich w lasach na pograniczu europejskiej i azjatyckiej części Rosji pochodzą z XVII wieku. Z kolei już w 1871 roku organizator pierwszej wystawy kotów rasowych w Kryształowym Pałacu w Londynie Harrison Wier opisał szczegółowo koty syberyjskie w swojej książce. Do momentu upadku „żelaznej kurtyny” koty tej rasy hodowane były w zasadzie jedynie na terenie współczesnej Rosji. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych duża ich liczba trafiła w ręce hodowców w pozostałych krajach Europy i Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwszą osobą, która hodowała koty syberyjskie była Jolanta Sztykiel. Obecnie koty tej rasy są bardzo popularne w naszym kraju i można zobaczyć je na każdej większej wystawie kotów rasowych w Polsce.