Czechosłowacki wilczak
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Rasa ta stałą się w Polsce w ostatnich latach niemal popularna; nie ma pewności, czy wszyscy właściciele wilczaków w porę zdają sobie sprawę z tego, na jakiego psa się zdecydowali.

POCHODZENIE

Czechosłowacja / Słowacja

WYGLĄD

Więcej niż średniej wielkości, prostokątnego formatu pies, przypominający wilka.

UŻYTECZNOŚĆ

Pies służbowy i do towarzystwa.

WYMAGANIA

Wilczak czechosłowacki to nie pies – to styl życia. Pies ten wymaga bardzo starannej socjalizacji, a później wiele zajęcia i treningu. Nie wystarczą mu  spacery!  Nadaje się miasta, gdzie najłatwiej zapewnić mu odpowiednią socjalizację, ale lepszym miejscem do życia wilczaka będzie wieś, gdzie łatwiej o codzienne ćwiczenia. Jest to pies niezwykle wytrzymały, o bardzo wyostrzonych zmysłach, zdecydowanie nieufny wobec obcych ludzi i nieznanych zjawisk, i dość ostry. Ma silnie rozwinięty instynkt sfory,  nie lubi samotności, i pozostawiany sam w domu może poczynić w nim spore zniszczenia. Mało szczeka, natomiast chętnie wyje. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, tylko w okresie wymiany włosa trzeba go szczotkować, ale i tak gubiona sierść będzie wszędzie.

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie to: 
- inteligencja
- silne przywiązanie do człowieka
- doskonały węch
- chęć do pracy i szkolenia 

ZDROWIE

Dane, dotyczące zdrowia i występujących u tej rasy chorób są zadziwiająco skąpe, pewnie dlatego, że jak dotąd wilczaki hodowane są  głównie w krajach, gdzie do badań i testów nie przywiązuje się takiej wagi, jak, powiedzmy, w Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. W Polsce psy te badane są w kierunku dysplazji stawów biodrowych (HD), ale nie wydaje się, żeby występowała ona często, i DM – mielopatii, choroby,  która może skończyć się porażeniem tylnych kończyn psa.

WŁAŚCICIEL

Właścicielem wilczaka może być tylko osoba w doskonałej kondycji fizycznej, która jest w stanie poświęcić psu wiele czasu. Potrzebuje on bardzo dużo ruchu – dla psów tej rasy organizowane są rozmaite próby wytrzymałościowe, nawet i na dystansie 100 km, biegi przy rowerze,  trekking – wielokilometrowe wędrówki i biegi, także na nartach. Inne możliwości to szklenie obronne, praca węchowa, zaprzęgi. Jak widać,  jest w czym wybierać. Oczywiste, że pies ten nie nadaje się dla osób starszych i mało sprawnych; jest opiekuńczy wobec małych dzieci, ale na pewno nie będzie słuchał dziecka; w ogóle jest dość niezależny, i właściciel musi tę niezależność respektować – inaczej posiadanie wilczaka będzie tylko pasmem irytacji i frustracji!  Wilczak niewychowany, niesocjalizowany, i pozostawiony samopas, stanie się psem nieprzewidywalnym i wręcz niebezpiecznym.

HISTORIA

Historia tej rasy zaczyna się w roku 1955, kiedy to pracujący dla  straży granicznej Karel Hartl postanowił kojarzyć owczarki niemieckie z wilkami, aby uzyskać niezawodnego psa służbowego, a dokładniej - tropiciela i postrachu  osób, próbujących nielegalnie przedrzeć się przez granicę.  Pierwszy miot, po wilczycy o imieniu Brita i owczarku Cezarze z Brezoveho Haje, urodził się w roku 1958,  w ośrodku hodowli psów służbowych straży granicznej.  Takie międzygatunkowe kojarzenia, kolejne  po tej samej matce, później   po całkiem  innych rodzicach, miały miejsce jeszcze czterokrotnie, po raz ostatni w 1983 roku.  W ten sposób powstało kilka linii hodowlanych,  łączonych następnie między sobą, i selekcjonowanych przede wszystkim na cechy użytkowe. Od roku 1981 szczenięta zapisywane były w księgach hodowlanych czeskiego związku kynologicznego,  a w roku 1989 rasa uznana została przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Po podziale Czechosłowacji patronat nad czechosłowackim wilczakiem (nazwa ta przyjęła się w Polsce mimo swej oczywistej niepoprawności, powinien być „wilczur”) przyznano Słowacji. Dzisiaj psy te hodowane są już przez osoby prywatne.  Poza swoją ojczyzną rasa jest znana i dość licznie hodowana w Polsce (od lat osiemdziesiątych XX wieku) , we Włoszech, Francji i Holandii. W Polsce można ją uznać wręcz za popularną, co zaskakujące, bo są to psy, stawiające właścicielom duże wymagania.